arabic

Hemen bizi arayın.

444 20 79

El ilanı ya da broşür sınıflarına giren insert (insört), geniş hedef kitlesine etkili ve çabuk bir tanıtım aracı olarak kullanabileceğiniz bir matbaa hizmetidir. Kelime anlamı olarak insert, ilan, ilave sayfa demektir. İnsert ile ilan edilmek istenen ürünlerin ilanı yapılmaktadır. İnsert aracılığıyla, reklamı yapılmak istenen ürünler alıcılara kolaylıkla ve düşük maliyetle hedef kitleye ulaştırılır.

İnsert, içeriğinde büyük mağazaların, şirketlerin ve reklam vermek isteyen herkesin reklam ürününü bulunduran ve tanıtan, ilan eden föylerdir. insertler çoğunlukla firmaların resimli indirim veya tanıtım kağıtları olarak bilinmektedir. İnsert baskı bu tanıtım kağıtlarına verilen addır. Kampanyaları duyurmak için kullanılan insert hem markalaşmak, hem de istenilen kitleye ulaşmak için çok iyi bir araçtır. İnsert baskısında ince parlak kuşe kağıt tercih edilmektedir ve canlı renkler ile baskı yapılır. Böylelikle insertlerin hedef kitlenin dikkatini çekmesi sağlanır.

Büyük satışlar yapan üreticiler, marketler, teknoloji mağazaları, mobilya mağazaları ya da farklı sektörlerdeki perakende firmalar tarafından insert kullanımı tercih edilmektedir. Günümüzde insert hem perakendecilerin, hem de üreticilerin kullandıkları etkin bir markalaşma aracı olarak göze çarpmaktadır. İnsert kullanımı ile üretici firmalar etkili bir reklam yapmış olur. İnsert baskıları ile üreticiler, hızlı bir şekilde müşterilere ulaşabilmektedir. İnsert, belirli aralıklarla yeniden hazırlanıp kullanılmaya uygun bir reklam aracıdır ve düzenli olarak alıcıya mağazaların uygulamakta olduğu indirimleri ve kampanyaları haber veren bir nitelik taşımaktadır.

Dijital baskı; materyaller üzerine baskı yapmanızı sağlayan birçok farklı yöntemden sadece biridir. Dijital ortamda bulunan görsel veya metinlerin çeşitli materyaller üzerine basılması tekniğine dijital baskı denir. Bilgisayar üzerinde hazırlanan tasarımların(içeriklerin) istenilen malzeme üzerine direkt olarak basılması dijital baskı işlemidir. Promosyon malzemesi ve kişiselleştirilmiş mektup / broşür tabela ve afiş, dijital baskı ana kullanım alanlarından bazılarıdır. dijital baskı işlemi sayesinde bez, kumaş, naylon gibi çeşitli içerikte olan malzemelere baskı yapmak daha kolay bir hale gelmektedir.

Dijital baskının kullanım alanları bir hayli geniştir. Dijital baskının özellikle kullanıldığı alanlar; reklamcılık, bayrak basımı, çeşitli kumaş baskı, fotoğraf, promosyon gibi alanlardır. Bu nedenle reklam şirketleri, perakende şirketler, mağazacılık sektörü, tekstil sektörü, AVM sektörü, eğitim sektörü gibi sektörler dijital baskı kullanımını tercih etmektedirler. Dijital baskı bugün tüm işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra dijital baskıyı sadece büyük firmalara yada işletmeler kullanmamaktadır. Dijital baskı bireysel kullanım için de ideal bir baskı çeşididir. Bunun nedeni ise dijital baskı ile tek bir ürün de üretilme imkanının olmasıdır, Üretim sayısı için en az olarak bir sınırlandırması bulunmamaktadır. Böylelikle hediye için birşey tasarlayıp bastırabilme veya insanların kendileri için baskı gerektiren bir tasarımlarını hayata geçirmeleri için kullanılabilir.

Dijital baskının tercih edilme sebeplerini; maliyetinin uygun olması, hızlı olması, tasarımcıya esneklik sağlıyor olması ve kaliteli olması olarak gösterilebilir. Uygun maliyet: Dijital baskı kullanıldığında diğer baskı çeşitlerine göre üretim olarak bir sınırlama bulunmamaktadır. Dilerseniz bir adet dilerseniz 1000 adet bastırabilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınız kadarını bastırma imkanınız olduğu için sadece ihtiyacınızı karşılayacak en az miktarda baskı yapmış olursunuz ve maliyet düşük olur. Günümüz dijital dünyasında şirketlerin büyük marketlerin, markaların reklam yapması için en ekonomik yoldur. Az para harcayarak en faydalı reklam yapma yoludur. Hız: Dijital baskı makinalarının gelişen teknolojiden nasibini almaktadır ve son dijital baskı makineleri ile daha hızlı baskı yapma olanağı artmıştır. Bİlgisayar ortamında hazırlanabilen hazır tasarımlar ile birkaç saat gibi kısa bir sürede materyal basılıp hazır hale getirilir ve bu durumda kişi istediği baskılara çok kısa bir sürede ulaşabilir. Böylelikle zamandan tasarrufta sağlanmış olur. Esneklik: Gerek tasarım aşamasında gerekse üretim aşamasında ihtiyaca yönelik çözümler üretebilmeye olanak sağlamaktadır. dijital baskıda bilgisayar kullanımı olanağı ile istenilen ve hayal edilen baskı tasarımının bilgisayar ortamında üretilebilmesini sağlar. Bilgisayar ortamında istenilen değişiklikler hemen hızlı bir şekilde hayata geçirilebilir ve üretime hemen alınabilir hale gelir. Kalite: Dijital baskının ofset ve serigrafi baskıya kıyasla baskı kalitesi daha düşük olmakla birlikte artık bu baskı yöntemleri günümüzde sektörüne bağlı olarak yine de bulunmaktadır. Hem hızlı hem de güzel görseller kullanılarak yapılan bu baskılar sektörün büyümesinde çok önemli bir rol oynamıştır.

Kelime anlamı olarak bloknot; yaprakları kolayca çıkartılabilecek biçimde yapılmış not defteridir. Pazarlama aracı olarak bloknot ise; hedef kitlenizde, pazarlama yaptığınız potansiyel müşterilerinizde ve gerçek müşterilerinizde uzun süreli bir tanıtım imkanı sağlayan küçük defterlerdir. Sadece defter ile sınırlandırmayarak not almak amaçlı kullanılabilen çeşitli boyutları bulunan oldukça kullanışlı kırtasiye malzemeleri de bloknot sınıfına girmektedir. İnsanların her an elinin altında bulunması gereken ufak boyutlarda olan defterler veya kağıt blokları da denebilir.

Bloknot değişik ebatlarda üretilebilir. Bloknot baskısında önemli olan, bloknotun kullanılacağı yerin özelliğidir. Üretim ve sanayi sektöründe kullanılacak bloknotlarda sayfalar genelde kareli baskılı oluşturulurken, sekreterya ya da ofis bölümlerinde kullanılacak bloknotlar yatay çizgili ya da boş olarak hazırlanır. Bloknot, tel dikişli (zımbalı), üstten yapıştırmalı tutkallı, spiralli ve küp bloknot olarak üretilebilmektedir.

Bloknotlar; ebat, amaç ve kullanım özelliklerine göre farklı şekilde üretilebilmektedir. Bu nedenle farklı sektörlerde kullanıma açıktır. İnsanlar bireysel kendi ihtiyaçları için kullanabilir çünkü bloknotlar insanların her türlü yazma, bilgiyi kaydetme veya da küçük çizimler yapma ihtiyacına cevap vermektedir. Özellikle sosyal ve yoğun bir iş hayatı olan insanlar, öğrenciler için kullanımı idealdir. Bloknotlar, işyerlerinde kullanım için de büyük önem taşımaktadır. İş yerlerinde çalışan insanlar, unutmamak için oluşturdukları notları yahut randevu ve buna benzer bilgileri kaydetmek için bloknotları tercih ederler ve çokça kullanırlar. Büyük firmalar, eğitim kurumları, şirketler; kendi logolarını, bünyelerinde kullanmak üzere ve kendi reklamlarını yapma amacıyla bloknotların üzerine basımını yaptırarak kullanabilirler. Böylelikle iş yerleri kendi bloknotlarını oluştururlar. Bu işlem sonrasında ise bloknot, kurumsal bir kimlik kazanmış olur. Firma tanıtımı, firma reklamı, promosyon ürünü olarak kullanılabilir. Bloknot herkesin ihtiyacı olabileceği matbaa ürünleridir ve bu nedenle bloknotlar iyi bir reklam aracı olurlar.

Reklam ve tanıtım amacıyla iç mekanlarda ürün ve kampanya için kullanılan etkili ve dikkat çekici bir üründür. Dönkart, iç mekanlarda ince bir misine ile tavandan aşağı doğru sarkıtılarak içerideki hava sirkülasyonuna göre dönerek müşterilerin dikkati çeken bir matbaa ürünüdür. Dönkartlar tek yönlü baskı yapılarak üretilmesine ek olarak arkalı önlü olmak üzere her iki tarafına da baskı yapılarak üretilebilir. Dönkartların üzerinde kampanya ürününün görseli olabilir, indirimi duyurmak için kullanılacaksa indirim oranını ifade eden görsel yerleştirebilir. İsteğe göre hedef kitleye iletilmek istenen mesaj ne ise o dönkartların üzerine basılarak kullanılabilir. Dönkartlar genelde iç mekanlarda kullanılır, fiyat ve kampanya içeren bir üründür.

Dönkartlar kesiliş biçimleri ve kullanılan malzemelere göre çeşitlere ayrılırlar. Özel kesimli dönkart, oval kesimli dönkart, mukavva dönkart, forex digital dönkart gibi çeşitlilik gösterirler. Dönkartlarda standart bir ebat yoktur. Kullanılacak yerin büyüklüğüne göre veya istenilen büyüklüklerde imal edilebilir.

Dönkart bilgi verici, etkili bir tanıtım aracı olarak firmanızın reklamını yapmanıza olanak sağlar. Dönkartlarda net olarak hedef kitleye vermek istediğiniz bilgi ve kampanyalar yansıtılır. Promosyon Dönkartları, Gıda Dönkartları, Tanıtım Dönkartları üretilebilmektedir. Büyük firmalar firma logolarını kullanarak dönkart üretilebilir ve reklamını yapabilir. AVM'lerde, mağazaların içerisinde, yemek dükkanlarında ürünlerin reklamı bilgisi ve indirim bilgileri dönkartlar aracılığıyla potansiyel alıcı kitlesine ulaştırılır.

Fotoblok, arasında hafif ve sert bir katman bulunan, iki tarafı parlak karton şeklinde ancak kartondan daha kalın bir kırtasiye malzemesidir. Farklı kalınlıklarda ve renklerde üretilebilmektedir. İç mekan alanlarında, ayaklı veya tablo olarak kullanılan bir malzemedir. Fotoblok levhalar mimari ürünlerde ve maketlerde çokça kullanılmaktadır. Ek olarak fotoblok yaygın kullanılan sert zemin baskı reklam malzemesidir.

Dijital folyo baskısı fotoblok kartonunun yüzeyine uygulanarak fotoblok baskısı elde edilir. Fotoblok baskı üretilirken laminasyon makinası ile fotoblok üzerine sıvama yapılmaktadır. Uygulanan bu işlem ile hem poster hem de resimler silinebilir hale gelmektedir. Fotoblok karton, üzerine laminasyon uygulandığı takdirde kırılma ve buruşma gibi dış etkenlerden kendini korumakta ve uzun süre dayanmaktadır. Fotoblok baskı istenilen her boyutta tasarlanabilir bu sayede kullanıcılar ihtiyaca göre istenilen ölçüde sipariş verebilir.

Fotoblok baskı özellikle fotoğraf sunumu ve grafik tasarımlarda kullanılmaktadır. Fotoblok baskı, mimarlık alanında da bir maket malzemesi olarak da kullanılabilmektedir. Fotoblok baskı ile ilanlar, afişler üretilebilir. Sunum yaparken sunumu zeminden ayırdığı için sunum malzemesi olarak kullanılabilir. Tablo yapımında kullanılarak duvarda şık ve sağlam duran görseller elde edilir ve dekorasyon ürünü olarak kullanılır. Üstün standartlı bir dekorasyon malzemesi olan fotoblok baskılar tüm iç mekanlarda kullanılabilmektedir. Dönkart olarak kullanıma uygundur. Fotoblok baskı ile karşılama bordu da yapılabilmektedir.

Davetiye, arapça kökenli bir kelimedir ve Türkçe karşılığı ‘çağrılık’tır. Bir toplantıya, bir yere çağırmak üzere düzenlenen davet yazısı olarak açıklanmıştır. Davetiyeler doğru renkler, uygun tasarım ve doğru bir içerek ile davet eden kurumun ve kişinin özelliklerini ve hizmetlerini anlatan en iyi yazılı belgedir. Toplantı, konferans, seminer, gezi, nişan, düğün ve açılış gibi tören ve etkinliklere katılması istenen kişilere düzenlenen etkinliği duyurma ve davet amacıyla kısa yazılar yazılır ve hazırlanan kısa yazılar özel olarak üretilen davetiye kağıtlarında yazının içeriğine göre en uygun olanına basılmaktadır. Hazırlanan davetiyeler aracılığıyla artık etkinliğinize çağırmak istediğiniz kişileri kolaylıkla davet edebilir ve etkinliğiniz hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Genel olarak bir davetiye kısa ve öz olarak hazırlanmış olmalıdır ve davet hakkında gereksiz detaylardan kaçınılmalıdır. Davetiyede özellikle davetin yeri ve başlangıç saati ve süresi belirtilmelidir. Davet eden kişi veya kurumun adı davetiyede mutlaka yer almalıdır. Davetiyenin içeriğini oluştururken saygılı ve nazik bir üslup kullanılmalıdır, içerik doğru ve açık türkçe ile yazılmalıdır. Hazırlanan davet yazısı davetin türüne göre uygun olan davetiye kağıdına basılır ve eğer çok özel davet ise el ile de yazılabilir. Davet özel bir kıyafet gerektiriyorsa, çocukların katılım göstermemesi, yemekli olması gibi özel durumlar varsa davetiyede özel olarak belirtilmesi gerekir. Davete kişi tarafından cevap verilmesini isterseniz eğer kişinin davete cevap vermesi gerektiğini davetiyede belirterek iletişim numarası veya mail adresi eklemeniz gerekir. Davetiyeye davetlilerin doğrudan irtibata geçebileceği bir isim ve numara eklenmesi iletişimin sağlanması için daha rahat olacaktır.

Davetiyeniz için istediğiniz tasarımı oluşturmak için bir araştırma yapabilirsiniz ve farklı kaynaklardan da tasarım konusunda fikir alabilirsiniz. Davetiye tasarımı basıma gönderilmeden davetiyede yer alan bilgilerin doğruluğu, eksik birşey olup olmadığı, adres ve zaman tekrar gözden geçirilmelidir. Hazırlanan içerikte yazım hataları var mı diye bakıp, yazımda hata varsa düzeltilmelidir. Davet edilen kişiye programda (açılış yapmak, nikah şahitliği yapmak, oturum başkanlığı yapmak gibi) özel bir görev verilecekse bu durumun belirtilmesi gerekir ve davetiyeye özel yazı olarak eklenebilir.

Katalog, şirketlerin ürün ve hizmetlerini en kapsayıcı bir şekilde tanıtan çok sayfalı reklam aracıdır. Kategorilere ayrılmış ürün ya da hizmet gruplarını bir bütün şekilde tüketiciye sunma işlevini yerine getiren kataloglar, firma ürünlerini ya da hizmetlerini içerik bakımdan zengin ve detaylı bir şekilde tanıtır. Kataloglarda kullanılan sayfa sayısı fazladır ve böylelikle fotoğraflar ve metin içerikleriyle destekleyerek ürünlerinizin tanıtımını yapmanız müşterilere doyurucu bir bilgi sağlar. Firmanın ürünleri ya da hizmet verdiği alanlar hakkında ayrıntılı bilgiyi hedef kitleye sunmanın en hızlı yolu profesyonel bir katalog sahibi olmaktır. Katalog firmanızı tanıtan ve hedef kitleye firma hakkında ön bilgi veren bir araçtır. Kataloglar görsel olarak zengin ve kaliteli olmalıdır. Böylelikle katalog üretiminde ne kadar kaliteye özen gösterilirse firma hakkındaki ön izlenim o kadar iyi olacaktır.

Katalog tasarımına hazırlanırken sektör analizi yapıp daha önce hazırlanan katalog tasarımları incelenmeli ve katalog baskısında yer alacak içerik metinleri hizmetlerinize dair odaklayıcı ve vurucu cümlelerden oluşturulmalıdır. Katalog tasarımı hazırlanırken hedef kitleye uygun bir tasarım oluşturulmalıdır. Hedef kitleniz gençse, yaşlılara yönelik bir tasarımdan çok daha farklı olmalıdır. Her iki kesimin kalite anlayışı farklı olacaktır. Eğer her ikisini de hedefliyor iseniz, çoklu tasarım anlayışı ile her birinin tarzına uygun tasarlamalısınız. Katalog içerisinde yayınlayacağınız ürünler arasında yeterli boşluk olmasına özen gösterilmesi gerekir. Tüm ürünlerinizi sergilerken ve en önemli ürünlerinizi öne çıkaracak kadar yeterli boşluk ve alan olduğuna dikkat edilmeli. Katalog içerisinde mümkün olduğu kadar yüksek kar getirecek olan ürünlere yer verilmelidir. Bu ürünlerin ön plana çıkarılması daha yüksek satış rakamlarına ulaşmanızı sağlayacaktır. Katalog tasarımında bir diğer önemli koşul ise yüksek kaliteli görsel kullanılmasıdır. Yüksek kalitede profesyonelce hazırlanan görseller ve fotoğraflar kullanıldığı takdirde insanların dikkati bu ürünlere daha çok yoğunlaşır. Kaliteli görseller elde edebilmek için profesyonel fotoğrafçılardan ürün fotoğrafları için destek alınabilir. Profesyonel şekilde hazırlanmış bir katalog potansiyel müşteri kitlenizi etkileyebilecek en iyi yoldur.

Katalog baskı firmaların ürünlerini, çalışma şeklini ve gücünü anlatabilme özelliğiyle firmalara prestij sağlamaktadır. Katalog baskısı ile marka değerinin artmasına önem verilmelidir. Katalog ne kadar kaliteli olursa marka değeri de o oranda artar. Bu nedenle tasarım için profesyonel grafikerlerden destek alınabilir, yüksek kalitede kağıt kullanımı ile kataloğun kalitesi arttırılabilir. Kataloğun ürünleri en iyi şekilde yansıtmasına ve firmanın akılda kalıcılığını arttırmasına önem verilmelidir ve siparişten önce değerlendirilmesi gerekir. Katalog baskı aşamasına gelmeden önce hazırlıklarının tamamının bitmiş ve rakip firma analizleri yapılmış, örnek tasarımlar incelenerek en doğru sonuca ulaşılmış olması gerekmektedir. Doğru ve pratik bir tasarım oluşturulmalıdır. Katalog, bastırdıktan sonra uzun dönemli kullanılacak bir materyaldir ve insanlar arasında elden ele dolaşarak daha çok kişiye ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle yaptığınız tasarımı daha çok kişi görecektir. Tasarımda daha çok kişiye hitap edebilmeniz, anlaşılır olmanız önemlidir. İçerikte ve tasarımda abartıya kaçınılmamalıdır ve göz yormayan bir doluluk ile beraber katalogun içerisinde yeteri kadar boş alan olması sağlanmalıdır. Böylelikle kataloğu inceleyen kişiyi sıkmayacaktır ve kataloğu daha uzun süre incelemesine olanak sağlayacaktır. Katalog baskılarınızda ürünlerin tam olarak içeriklerinin detaylı girildiğinden ve yüksek karlı ürünlere yeteri kadar yer verildiğinden emin olunmalıdır. Verilen bilgilerde önceliğiniz müşterilerinizin talep ettikleri bilgiler olmalıdır. Katalog tasarımları fotoğraf, metin yazıları ve grafiklerle desteklenmeli ve yazı başlıkları ile dikkat çekilmesine gayret gösterilmelidir.. Göz alıcı bir tasarım, akıllı bir düzen, çekici görüntüler iyi bir katalog tasarımının temel taşlarıdır. Katalog baskı öncesi tasarımcının kataloğu hazırlayan firmanın kurumsal çizgisine göre bir tasarı oluşturup oluşturmadığına dikkat edilmelidir. Ve son olarak katalog baskı fiyatları maliyeti etkileyen unsurlardandır adet doğru hesaplanmalıdır. İhtiyaçtan fazlasını ya da eksik üretilmesinin önüne geçilmelidir.

Kataloglar genel olarak her yıl yenilenen ve firmalar tarafından potansiyel müşterilerin cezp edilmesi amacı ile kullanılan tanıtım ve pazarlama unsurlarıdır. Günümüzde başta giyim ve alışveriş sektöründe yoğun bir şekilde kullanılan kataloglar kurumsal olmayı amaçlayan hemen her firma tarafından kullanılır. firma tanıtım kataloğu, ürün tanıtım kataloğu, tarım kataloğu, inşaat kataloğu, mühendislik kataloğu, sergi kataloğu, sanat kataloğu gibi sınırsız sayıda alan için katalog tasarlanabilir. Bulunduğunuz sektöre göre tasarımlar seçmelisiniz. Mobilya, tasarım, cafe, moda gibi sektörlerinde müşterilerin dikkatini çekecek daha renkli, eğlenceli ve hareketli tasarımlar tercih edilmelidir. Araba, inşaat, mühendislik, mimarlık gibi alanlarda hizmet veriliyorsa insanlara güven verecek daha ağır, sade, kaliteli tasarımlar tercih edilmelidir.

Firma, şirket veya şahısların yazışmalarında, tekliflerinde, broşür, föy vb. ürünlerinin sunumunda kullandıkları, özel cep ve taşıma alanlarına sahip, kalın gramajlı kağıtlara basılan, farklı boy ve ebatlarda üretimi yapılabilen, kurumsal reklam ve tanıtım aracına sunum dosyası ya da cepli dosya denir. İsimlerinden de anlaşılabileceği üzere cepli dosyaları ön kısımlarında özel bölme bulunur. Firmalar kullanacakları dosyaların bu bölmelerine istedikleri şeyleri rahatlıkla yerleştirebilirler. Sunum dosyaları teklif, kartvizit, katalog ya da broşür vb. tanıtım araçlarını aynı anda müşteriye sunduğu için büyük kolaylık sağlarlar. Sunum dosyaları genellikle kalın kağıtlardan üretilir ve istenilen ebatta basılmaktadır. Çoğunlukla çanta ebatında basıldığından çantalarda kolaylıkla taşınabilir.

Kurumsal dosyalar (cepli dosyalar) şekli ve cep biçimine göre çeşitlere ayrılabilir. Cep biçimine göre tek cepli, iki cepli, üç cepli yada yandan cepli gibi sunum dosyaları bulunmaktadır. Dosya şekline göre standart ölçülü dosyalar ve özel bıçak kesimli dosyalar olarak ayrım yapılabilir. Cepli dosyalar 21x29,7 cm (A4) ölçülerinde kağıdı içinde taşıyacak biçimde üretilir. İhtiyaç halinde daha küçük veya daha büyük ölçülerde özel olarak sunum dosyası üretimleri yapılabilmektedir.

Cepli dosyaların firmalar açısından olumlu olan pek çok özelliği vardır. İlk olarak cepli dosyalar firmanın isteği üzerine özel olarak tasarlanır ve böylelikle firmanın reklamını taşıyan bir niteliğe bürünür. Bu nedenle cepli dosyanın kurum imajınızın bir parçası olduğunu göz önünde bulundurarak detaylı bir şekilde kurum logonuzu, kurumsal renklerinizi, kurumunuza ait iletişim bilgilerini (kurum adresi, telefonu, cep telefonu, e-posta adresi, web sitesi adresi gibi) varsa kurumsal sosyal medya hesaplarınızı içeren bir tasarım yaptırmak firmalara fayda sağlayacaktır. Sunum dosyasının tasarımını bu şekilde yaptırmak hedef kitlenin gözünde etkin ve olumlu bir imaj çizebileceği gibi, ihtiyaç olduğunda kişiler buradaki iletişim bilgilerinden yararlanabilir. Cepli dosya bastırmadan önce ne kadar kaliteli malzeme ve tasarım kullanılırsa hedef kitlenin gözünde o denli prestij sahibi olunmaktadır.

Cepli dosya bir diğer adıyla sunum dosyası adından da anlaşılacağı gibi çoğunlukla sunumlarda kullanılan bir dosya türüdür. Sunumun içeriğine uygun olan belgeler cepli dosyanın içine koyarak sunum yapılacak kişi veya kişilere verilir. Büyük firmalar kendi bünyelerinde yapılan sunumlarda çokça tercih etmektedir. Bir proje tanıtımında bu dosyalar kullanılabilir. Projeye ait çıktılar cepli dosyaya konularak projenin tanıtıldığı bir sunumda katılımcı kişilere verilebilir ve böylelikle proje fikrine dair somut bir verilmiş olur. Toplantılarda da gerekli belgeler cepli dosyaların içine konularak herkesin aynı anda aynı belgelere bakması sağlanır ve böylece toplantının akışı herkesçe takip edilebilir hale gelir. İstenildiği takdirde cepli dosyaları öğrenciler ödev teslimi dosyası olarak da kullanabilir. İstenilen ödevin çıktısı alınarak cep kısmına yerleştirilerek teslim edilebilir. Eğitim sektöründe de cepli dosyalar kullanılmaktadır. Mesleki bir eğitimde, eğitime ait belgeler eğitimi veren kurum tarafından cepli dosyalara konularak eğitim alan kişilere sunulabilmektedir.

Hediye kuponları yapılan alışverişin belli bir oranına karşılık gelecek miktarda ödülü gösteren basılı kâğıt olarak tanımlanabilir. Satın alınan bir mal ya da hizmetin karşılığında verilen bir hediyedir. Hediye kuponu uygulaması çok geniş bir alanda kullanılan ve genelde ticari amaçlara yönelik bir uygulamadır. Genelde harcama yapılan bedel yükseldikçe hediye kuponundaki hediye de yükselmektedir. Hediye çeklerinin genel uygulama amacı alışveriş merkezleri veya büyük toptancı firmaları tarafından daha fazla mal satılmasına ve ciro artırımına yönelik olarak yapılır. Hediye kuponu kullanımı ve uygulama sistemi oldukça kolay ve basit olduğundan büyük kitleler tarafından çabucak kabul görmüş bir uygulamadır.Temel mantığı aldıkça kazan şeklinde düşünülmüş olan bu uygulamalarda müşteriye kazanacağı ekstra mal veya hizmetin yazılı olduğu basılı bir kâğıt verilir. Bu kâğıdın güvenliğini sağlamak amacı ile barkod veya seri numarası kullanılarak uygulanır.

Hediye çekleri birçok sektörde kullanılabilmektedir. Farklı zamanlarda sürekli düzenlenen hediye çeki uygulaması önemli bir ciro artışına sebep olduğu gibi, kemikleşmiş sürekli müşteri yaratmaya da önemli faydalar sağlamaktadır. Günlük hayatta hediye çeklerinin birçok uygulama yöntemi ortaya çıkmaktadır. Hediye çeki ve indirim kuponu kullanım alanı hayli geniş olan pazarlama ürünlerinden biridir. İndirim kuponu mağaza açılışlarında, dönemlik kampanyalarda kullanıma uygundur. Mağazalar kendi logolarının basılı olduğu hediye çeklerini belirli bir alışveriş karşılığında müşteriye verebilir veya müşteri hediye edebilmek için para karşılığında kendi satın alabilir. Ayrıca Ramazan Ayı gibi özel dönemlerde de indirim kuponu dağıtılabilir veya hediye çeki satışa sunulabilir. Süreli yayın yapanlar veya periyodik hizmet sunan firmalar, belirli bir süre satın alma teminatı veren müşterilerine bir jest olarak, indirim kuponu veya hediye çekini armağan edebilmek için kullanabilir.

Antet, Fransızca ‘kağıt veya zarf üzerine basılmış ad, adres, başlık’ anlamına gelmektedir. Antetli kağıtlar da bu yapıdadır. Antetli kağıt; bir şirketin tüm yazışmalarında kullandığı, şirketin logosu yanı sıra iletişim bilgilerinin de yer aldığı resmi bir evraktır. Klasik bir antetli kağıtta, kağıdın üst kısmında firmanın amblemi, alt kısımda ise firmanın adresi ve diğer iletişim bilgileri yer almaktadır. Antetli kâğıt üzerinde isim, adres ve telefon gibi iletişim bilgilerinin bulunması yazışmalarda büyük bir iletişim kolaylığı sağlamaktadır. Standart bir antetli kağıt A4 boyutunda olmaktadır ve antetli kağıda uygun zarflarda bulunur. Antetli kağıtlar tek renk olabileceği gibi çok renkli olarakta tasarlanabilir. Şirketler antetli kağıtları kendi istek ve arzuları doğrultusunda bastırabilir. Bu da şirketler için antetli kağıdın önemini artırır çünkü antetli kağıt bir çeşit özgünlük belirtisi halini alır. Şirketlerin resmi ya da özel anlamda bazı yazışmaları bu özgün antetli kağıtlar ile yapılır. Aynı zamanda bu kağıt türleri, özel ya da resmi anlamda şirketlerin kimlik ve kartvizitlerini de yansıtmaktadır bu nedenle antetli kağıtlar, firmanın markası kadar önemlidir. Çünkü yazışmalarda hem firmayı temsil eder hem de potansiyel müşterilere firma hakkında ilk izlenimi oluşturur. Unutulmamalıdır ki antetli kağıtlar, şirketin pazarlama, satış yanı sıra iletişim stratejileri hakkında insanlara bir fikir vermektedir. Şirket dışı yazışmalarda antetli kağıt kullanımı karşı tarafa değerli olduğu hissini vermektedir. Antetli kağıt kullanımı sayesinde kurumsal görüntüyü daha kaliteli bir şekilde yansıtmak mümkün olacaktır. Şirketin kalitesi hakkında bir izlenim oluşturan antetli kağıtlarında bazı özellikleri olmalıdır. Bu özellikler kağıdın kaliteli olması, antetli kağıttaki yazıların çeşidi ve fontlarının firmanın logosu ile uyumlu olması ve kullanılan renklerin firmanın renklerine uygun olmasıdır. Bu şekilde uygun ve uyumlu hazırlanmış bir antetli kağıt, göze hitap eder ve kağıtta bir düzen olduğu görüntüsünü verir böylece bu imajı kurumda kazanarak prestij sahibi ve profesyonelce görünür.

Antetli kağıtlar, firmalar arası resmi yazışmalarda kullanılmaktadır. Logo, firma ismi ve iletişim bilgilerinin kağıdın üzerinde belirli yerlerde basılı olması hem iletişimde kolaylık sağlamakta hemde firmaları çok daha prestijli göstermektedir. Ayrıca yazışmalarda antetli kağıt kullanımı karşıdaki firmaya değer verildiğini ve önemsendiğini hissettirir. Antetli kağıtlar sadece firma dışında değil firma içinde de kullanılabilir. Kurum içindeki iletişimde antetli kağıt kullanmak çalışanlara ciddi bir imaj uyandırmakta ve firmaya aidiyet duymasını sağlayıp güven hissi oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, çalıştığı firmaya aidiyet duyan ve güvenen çalışanların performansının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Antetli kağıt kullanımı ile kurum içinde bunu sağlamak mümkün hale gelmektedir. Antetli kağıtlar, sadece internet ya da faks yolu ile paylaşımlarınızda ekrandan veya çıktı alarak karşı tarafın göreceği formlar değillerdir ve bu formları tanıtım ve teklif formları olarakta kullanmak mümkündür. Bu formlar, başta teklif ve tanıtım dosyalarınız olmak üzere mevcut ya da potansiyel müşterileriniz ve markanızı tanıtıcı tüm duyuru dosyalarında kullanılabilir. Antetli kağıt, kurumsal bir davetiye kağıdı olarak da düşünülebilir. Bir şirkete davetiye gönderileceği zaman antetli kağıt kullanılabilmektedir. Antetli kağıt kullanımı davet edilen kurumun davetiyeyi daha da ciddiye almasını ve önem vermesini sağlamaktadır. Üniversitelerin öğrenci kabul süreçlerinde, kişinin bağlı olduğu kurumun antetli kağıdına yazılmış tavsiye mektubu kullanılabilir. Bu tür özel evrak işlemleri, şirketler arası yazışmalar ve sözleşmeler göz önünde bulundurulduğu zaman mutlaka düzgün, kaidelere uygun ve kurumsal kimliği yansıtan bir tasarıma sahip antetli kağıt ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

• Günümüzde neredeyse her şirket kendine özgü ve kurumsal kimliğini yansıtan antetli kağıtlar hazırlamakta ve tüm yazışmalarında bu antetli kağıtları kullanmaktadır. Hazırlanan ve tasarlanan bu antetli kağıtların şirketin kendi kurumsal kimliğine katkı sağlaması açısından önemi büyüktür ve bu nedenle tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok önemli noktalar vardır. • Etkili bir antetli kağıt arkasındaki en önemli ilkelerden biri, tasarımı mümkün olduğunca basit tutmaktır. Bu nedenle ilk ve en önemli olarak karşımıza çıkan konu antetli kağıdın tasarımındaki özgünlük ve sadeliktir. Şık, sade ve şirketin kurumsal kimliğini en iyi şekilde yansıtan antetli kağıtlar göze hitap ettiği kadar şirketin kimliğini ve kurumsal dünyadaki yerini de belirlemekte önemli bir paya sahiptir. Çok karmaşık tasarımlar, karşı tarafın kafasını karıştırabilir. Bu sebeple antetli kağıdın tasarımının şık ve farklı olmasının yanı sıra tasarımın basit olması da önemlidir. Karmaşık anlamdaki tasarımlardan ve kafa karıştırıcı olmasından kaçınılması tasarımı bir adım öne taşımaktadır. Tasarımda bu şıklığı korumak adına; Firmaların logoları bu kağıtlara sağ veya sol üst köşede bulunacak şekilde saydam bir biçimde yerleştirilir. Böylece hem her firmanın kendi özgü logosuyla kağıtlar da özelleştirilir hem de saydamlığı sayesinde kağıt üzerine yazılacak olan yazı için bir sorun teşkil etmemiş olur. Antetli kağıtlarda kullanılan logoların ve şirket bilgilerinin, kağıda uygun şekilde tasarlanması oldukça önemlidir. Örneğin logonun büyük kullanılması son derece yanlış bir görsellik oluşturacak ve kurumsal kimliğe zarar verecektir. Adres bilgileri ise kağıdın en altına yerleştirilir. İletişim bilgilerinin bir çerçeve içerisine alınması, okunaklı, sade ve tasarımla uygun yazı fontlarının kullanılarak yerleştirilmesi önemlidir. • Antetli kağıtların tasarımında ayrıntıları doğru şekilde kullanmak da çok önemlidir. Antetli kağıt hazırlama sürecinde tasarımda doğru bilgilerin yer almasına özellikle dikkat etmelidir. Çünkü her ayrıntıyı antetli kağıda eklemek kağıtta gereksiz yer kullanımı ve kargaşaya neden olacaktır. Daha sonrasında önemli olan bir diğer şey ise antetli kağıdın kağıt kalitesidir. Doğru kağıdın seçilmesi kalite açısından önemlidir. Antetli kağıt için kullanılacak kağıdın, renginden ağırlığına ve boyutuna kadar sizin kurumsal kimliğinizi de yansıtması gerekir. • Bu özelliklere ek olarak antetli kağıtlarda kullanılacak renk skalası da önemli bir detaydır. Fazla renkli bir çalışma her zaman doğru bir tercih olmayabilir. Bu yüzden renkleri az miktarda kullanmak daha doğru olacaktır. Özellikle beyaz zemin üzerine az miktarda renkler kullanmak çok daha basit, sade ve hoş bir tasarım elde etmenizi sağlayacaktır. Şirketin logosu ile birlikte şirketin fontları, rengi antetli kağıt üzerinde tam bir bütün halinde kullanılmalıdır. Şirketin ve şirket logosunun renklerine uygun olarak seçilen renkler ile adres ve diğer iletişim bilgileri girilmelidir ve böylece kağıt üzerinde bir bütünlük sağlanabilir ve antetli kağıt göze çok daha kaliteli ve şık görünebilir. • Antetli kağıt tasarlarken renklerin uyumu kadar antetli kağıt üzerindeki yazıların ve bilgilerin doğru bir şekilde konumlandırılmış olması da önemlidir. Doğru konumlandırılmış ve doğru renkler kullanılmış bir antetli kağıt, herkes için dikkat çekici bir unsurdur. Ancak bunun tersinde ise firmanın ciddiyetini ve profesyonelliğini bozan bir faktör durumuna gelir. • Ayrıca antetli kağıtta resim kullanmak son derece yanlış bir tasarım uygulamasıdır çünkü fazla görsellik kadığın sadeliğini bozup karmaşık bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır. Ek olarak antetli kağıdın kenar boşlukları mizanpaja uygun şekilde oluşturulmalı ve gözü yorucu, simetrisi bozuk kenar boşlukları kesinlikle olmamalıdır. • Son olarak, antetli kağıt, markayı yani kurumu temsil eden bir niteliğe sahiptir. Her detayı antetli kağıtlara dahil etmek her zaman gerekli olan bir şey değildir. Bu nedenle ürünü kimin kullanacağını düşünmek ve ona göre tasarım yapmak fayda sağlayacaktır.Her ortamda kullanılacak tasarımlar yapılmasına dikkat edilmelidir. Antetli kağıtlar, matbu olduğu kadar dijital ortamda da kullanılacağı için tasarımların buna uygun olması gerekmektedir.

Afiş, kelime anlamı olarak; bir şeyi duyurmak veya tanıtmak için hazırlanan, kalabalığın görebileceği yere aşılmış, genellikle resimli duvar ilanıdır. Afiş bilgi verme, propaganda ya da reklam amacıyla kullanılan ve resimli ya da resimsiz bir metin, slogan içeren, kâğıttan ya da kumaştan yapılmış duvar ilanı anlamında kullanılmaktadır. Afiş insanlara bir mesajı veya bir duyuruyu aktarabilmek, bir ürünün tanıtımını yapabilmek için basılan bir materyaldir. Diğer bir deyişle, afişler, önemli bir mesaj iletmek ya da herhangi bir ürünü tanıtmak amacıyla hazırlanmış olan ve gerek iş yaşantısında gerekse günlük hayatta karşımıza sıklıkla çıkan basılı grafik ürünlerdir. Afiş poster baskı ürünlerin, hizmetlerin tanıtımında veya yeniliklerin hızlı bir şekilde anlatılması için, dış ve iç mekanlar da kullanılan baskı türleridir. Afişler, vermek istedikleri mesajları en kısa sürede alıcıya ulaştırma özelliklerinden dolayı en çok tercih edilen iletişim araçlarının başında gelmektedirler ve markayı çarpıcı görsellerle ve uygun metinlerle duyurmaya, kaliteli yapılan baskı ile öne çıkarmaya yardımcı olur.Firmaların marka tanıtımı yapmak ve ismini duyurmak için kullandıkları etkili araçlardan biri olan afişler; binalardan iç mekanlara, toplu taşıma araçlarından parklara kadar birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Afişler aynı zamanda özgün ve dikkat çekici tasarımlarıyla kısa sürede geniş bir kitleye hitap edebilmenize de olanak sağlar. Üstelik afiş fiyatları diğer tanıtım ürünlerine göre daha uygundur. Baskılı materyaller arasında en fazla fark edilen afişler, tasarım olarak çok farklı dizayn edilirler. Çünkü, hazırlanan afişler okunmak için değil bir anda bakılınca dikkatleri çekip mesajı iletmek amaçlı hazırlanır. Afiş, hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda kullanılan bir tanıtım ürünüdür. İç mekan afişlerinde kağıtlar kullanılırken, dış mekan afişlerinde dış ortam havasına dayanıklı malzemeler kullanılır. Dış mekân afişleri; ilan panolarına ve duvar yüzeylerine asılmaktadır ve böylelikle ulaşması istenen hedef kitle tarafından kısa süreli incelenmesine sebep olur. Bu tür afişlerin dış koşullardan korunmaları için kaliteli materyaller kullanılarak hazırlanması gerekmektedir. aynı zamanda fark edilmeleri için dikkat çekici özelliğe sahip olmaları sağlanmalıdır. İç mekân afişleri; koridor, lobi ve salon gibi yerlere asılmaktadır ve iç mekanda olduğundan dolayı hedef kitle tarafından dış mekan afişlerine göre daha uzun süre incelenen ilanlardır. Bu afişlerin dikkat çekici olmaları ve hedef kitlenin bu afişleri incelemesi sağlanmalıdır. Afişler, genel olarak sinema, tiyatro, seminer gibi kültürel etkinlikleri haber vermek duyurmak amacıyla kullanılır. Reklam afişleri ise herhangi bir hizmeti veya ürünü tanıtır. . Reklam amaçlı yapılan afişlerde, bir firmaya ait olan ürünü ve hizmeti hedef kitleye tanıtma hedeflenir. . Kültürel amaçlı yapılan afişlerde, tiyatro, seminer, sergi gibi etkinleri hedef kitleye duyurma amacı taşıyan afişlerdir. . Sosyal amaçlı afişler ise hedef kitleye bilgi verme amacıyla, eğitilmeleri ve uyarılmaları amacıyla hazırlanan afişlerdir. Kamu spotu afişleri olarak da düşünülebilir. Afişlerde, genel olarak parlak kuşe kağıtlar kullanılmaktadır. Afiş üretiminde kullanılan kuşe kağıtlar 250 ile 350 gr arası tercih edilmektedir. Afiş hazırlanırken verilecek olan bilginin miktarına göre farklı ebatlar tercih edilir. 35 x 50 cm, 50 x 70 cm ya da 70 x 100 cm boyutunda afişler en fazla tercih edilen afiş türleridir. Bunun dışında uygulanacak yere göre farklı ebatlarda afiş basımı da yapılmaktadır. Aynı şekilde genellikle tek taraflı baskı uygulanırken, uygulama yeri ve şekline göre arkalı önlü (çift taraflı) afiş baskısı yapılmaktadır.

Afişler, gün içinde binlerce kişinin görebileceği reklam ürünleridir. Bir afişin, gerçekten onu gören insanların üzerinde etkili olabilmesi için algılarına hitap etmesi, dikkat çekmesi ve akıllarında kalması gerekir. Bu nedenle bir afiş hazırlanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. • Öncelikle, afiş tasarımı için amaç nedir?sorusu sorulmalıdır. Afiş hazırlarken afişin kullanılacağı yer göz önünde bulundurulmalıdır. Hazırlanacak olan afiş, bir binaya mı giydirilecek ya da panoya mı asılacaktır, bunları düşünmek ve afiş için en uygun ve en doğru ebadı seçmek gereklidir. Kullanılacak afişler mekâna uygun şekilde ve boyutlarda hazırlanmalıdır. Afişlerin tam boyutunun yanı sıra bir de mini boyutu tasarlanabilir. Böylelikle farklı kullanıcılara hitap etme şansınız artar. Ayrıca hazırlanan afişin boyutları büyük olacaksa kullanılan görselin yüksek çözünürlüklü olması da büyük önem taşımaktadır. Çalışmalarınızda kullanacağınız görsellerin çözünürlüğünün yüksek olması (300 DPI) kaliteli bir baskı için önemlidir. • Afişte dikkat çekici grafiklere yer vermek, kalabalık caddelerde afişin dikkat çekmesi ve fark edilmesi için önemli bir ayrıntıdır. Bir afişin dikkat çekmesi ve ilgi görmesi için bütün olarak bir uyum içinde olması gerekmektedir. Bu nedenle hazırlanacak afişlerin, içeriğiyle uygun tasarıma sahip olması gerekir. Duruma göre bir espri barındıran eğlenceli afişler tasarlanabileceği gibi, ciddi bir toplantı veya ifadeyi içeren afişlerin renk ve tasarımları da bunu uygun olmalıdır. • Hedef kitlenin dikkatini çekebilmek için Afiş tasarımında kullanılacak olan renklerde birbirleriyle kontrast oluşturan renkler öncelikli olarak tercih edilmelidir. Böylece hedef kitlenin dikkatinin çekilmesi kolayca sağlanır. • Hedef kitlenin afişin anlatmak istediği başlığı daha kolay anlaması için, afişte mümkün olduğu kadar kısa açıklamalara yer verilmelidir. Afiş tasarımı yaptırırken uzun metinler yazmak yerine insanların aklında kalacak ve marka ile özdeşleşecek bir slogan veya en fazla birkaç cümle ile kısa ve öz olarak verilmek istenen mesajı paylaşmak doğru bir yoldur. Bu nedenle, afişte kullanılan yazılar dekoratif olmaktan ziyade, sade, öz ve anlaşılır hazırlanmalıdır. • Afiş mesajını iyi iletmesi gereklidir. Herhangi bir amaç için kullanılmak üzere tasarlanan afiş, uzak mesafelerden bile rahatlıkla okunabilir olmalıdır. Uzak mesafeden okunabilir olması için özellikle font seçimine dikkat edilmelidir. Bu nedenle yüksek punto ve okunaklı fontlar seçmek gerekir. Afişi tasarlarken yazılan yazıların etkisini artırmak için farklı yazı karakterlerinden ve canlı renklerden yararlanmak etkili olacaktır. • Afişlerde verilmek istenen mesajın sadece yazıyla değil, görsel diğer enstrümanlarla da bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir.Afişte kullanılacak olan görsel afiş tasarımı için çok önemlidir. Afiş tasarımında kullanılan görselin nasıl olması gerektiğine değinecek olursak farklı, çarpıcı ve kaliteli görseller olmalıdırlar. Görselin kaliteli olması afişin baskısı açısından önem arz etmektedir çünkü kalitesiz görsellerde baskı sırasında bozulmalar olabilir. Bunun önüne geçmek için ücretsiz sitelerden bulunamazsa ücretli sayfalardan kaliteli görseller temin edilebilir.

Etkili bir iletişim materyali olan afişler, tasarım olarak diğer reklam ürünlerinden daha farklı dizayn edilirler. Çünkü, hazırlanan afişler okunmak için değil bir anda bakılınca dikkatleri çekip mesajı iletmek amaçlı hazırlanır. Afişler kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Sinema, tiyatro, seminer gibi kültürel etkinlikleri haber veren afişler hazırlanabilir. Bazı firmalar, reklam afişleri tasarlayıp herhangi bir hizmeti veya ürünü tanıtabilir. Satılık / Kiralık ilanlar için afişler gayrimenkul firmaları tarafından kullanılırken, ışık geçirgen afişler raket reklam panolarının ve ışıklı diğer panoların içerisinde tanıtım amaçlı olarak her sektörden firma tarafından kullanılabilir. Her tür kurumsal firma afiş\poster kullanır ancak her firmanın ihtiyacı farklıdır ve bu ihtiyaçlara uygun afiş tasarlanıp basılmaktadır. Basılan ve kullanılan afişlere örnek olarak; Şefin Menüsü Afişi, Parti Afişleri, Spor Merkezi Afişleri, Özel günlerin tanıtımı için posterler, yılbaşı posterleri gibi örnekler verilebilir. Firmalar bu örnekler içerisinden kendi hedef kitlelerine uygun olan afişlerden bastırırlar veya çalışma alanı çok farklı ise ona göre bir afiş konusu belirleyip tasarımını yaptırabilir. Kısaca her firmaya her reklam özelliğine uygun bir afiş tasarımı yapılabilir.

Broşür, el ilanı sınıfına giren , satılan mal veya hizmetlerin anlatıldığı, promosyonlar hakkında bilgi veren ve tanıtım yapan ve iletişim bilgilerinin de olduğu baskılı matbaa ürünleridir. Genelde broşür baskıları 2 sayfa katlamalı, el ilanları ise tek sayfa tek taraf basılırlar. Broşürler firmaların hizmet veya ürünlerine ilişkin bilgi veren az sayfalı kitapçık olarak da değerlendirilebilir. Ayrıca ürünler hakkında kısa ve öz bilgilere yer verir. Çok sayfalı broşürlerin içerisinde ise firmanın ürün ve hizmetlerinin geniş bir tanımı da yapılabilmektedir. Bu nedenle broşürler hitap edilen kişilere doyurucu bilgi verme imkânı sağlarlar. İnsanlar broşür sayesinde firmanın sahip olduğu ürünlerden ve hizmetlerinden haberdar olup, en kısa yoldan ulaşabilmektedirler. Ne büyüklükte bir işletme, firma olursa olsun ve hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin bir broşürle potansiyel müşterilere işletmenin veya firmanın tarihçesinden tutun da satılmakta olan ürün ve verilmekte olan hizmetlere kadar her şeyin anlatılabileceği bir baskılı ürün çeşididir. Firmanın, sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtımı için en yaygın olarak kullanılan pazarlama araçlarından biri olan broşür, firmanın hedef kitlesiyle ilk kez iletişime geçmesini sağlayan matbaa ürünüdür. Broşür hedef kitlelere ulaşma bakımından en etkili olan iletişim araçlarından bir tanesidir. Broşürler, klasik reklam araçlarından en çok tercih edileni olmasının yanında, firmaya olumlu geri dönüş sağlama potansiyeli en fazla olan baskılı ürün çeşitlerinden biridir. Broşürlerle, firmanızı potansiyel müşterilerinize en pratik şekilde tanıtabilir, onları kampanyalarınız veya yeni hizmetlerinizden toplu bir şekilde haberdar edebilirsiniz. Broşür basımı için, tasarımınızın kaliteli bir şekilde hazırlanmış olması, ilgili ürün ve hizmetleriniz hakkında hedef kitlenin bilgilendirilmesine katkı sağlar. Kaliteli broşürler ve içerikler ile marka değeri artabilir ve prestij açısından artı değer kazanılabilir. Broşürler, ekonomik bir reklam aracıdırlar ve kurumsal bir vizyonun oluşmasına da yardımcı olur. Bu detaylar firmaya, bulunduğu sektör içerisinde fark oluşturması için olanak sağlar. Bu sayede firmalar hedeflerine daha güvenilir bir şekilde ulaşabilir. Broşür hazırlama sırasında, potansiyel müşterilerilere sunulacak olan iyi bir broşürün kurumun kültürünü yansıttığını ve kurumsal imajını güçlendireceğini unutmamak gerekir. Son olarak broşür baskısında tercih edilen kağıt kalitesinden bahsetmek gerekirse; genelde broşür baskısında A4 kırımlı broşür veya A5 çift taraf baskılı broşürler tercih edilir. A5 broşür baskısında firmanın sunduğu hizmetin, fiyat ve kampanyaları hakkında çok rahatlıkla tanıtım yapabilecekleri bir reklam alanı mevcuttur. Broşür tasarımlarında kullanılacak görseller özenle seçilip çözünürlükleri yüksek olmalı farklı, dikkat çekici, verilmek istenen mesajlar net verilmelidir.

Markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi belirli bir kitleye ulaştırmanın en kullanışlı yollarından biri olan broşürlerin etkili olması için doğru tekniklerle hazırlanmalı ve kaliteli malzemelerden, özenle üretilmelidir. Bastırdığınız broşürlerden en büyük verimi almanız için de bazı noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır: • Broşür baskıları öncelikle belirlenecek hedef kitlesine uygun olmalı ve hedef kitlesine uygun olarak tasarlanmalıdır. İçerik ve görsel seçimi dikkatlice belirlenerek stratejiyle seçilmelidir. Doğru tasarımı oluşturmak için kısa bir araştırma yapılıp, daha önce yapılmış örneklere göz atmak fayda sağlayacaktır. Hedef kitleye ve marka kimliğine paralel olarak daha modern veya klasik seçimlerde bulunabilir, broşürleri dağıtma amacına en uygun olacak kağıt ebatlarını seçerek isabetli bir tasarım yapılabilir. • Broşürün içeriğinde kurum hakkında müşterilere verilmek istenen tüm mesajların verildiğinden ve kurum, ürünler ve hizmetler hakkında bilmeleri istenen herşeyin aktarıldığından emin olmak gerekir. Tabii broşürde bunların nasıl aktarıldığı da önemlidir. Broşür tasarımı, okumaya teşvik etmeli ve okunduktan sonra ise okuyucuyu harekete geçirmelidir. Anlatımda çok uzun ve sıkıcı cümleler kullanmak yerine daha kısa, akılda kalıcı ve dikkat çekici cümleler kullanmak daha etkili olacaktır. Uzun paragraflara yerine, maddeleyerek yapılan anlatımlar daha fazla ilgi çekmektedir. Tasarımda kısa ve öz cümlelerle daha fazla şey ifade etmeye çalışmak doğru bir adım olacaktır. Ne kadar az ve öz bilgi verilirse okunma oranı o kadar artacaktır. Vurgulu bir dil kullanımı ile beraber müşteriye doğrudan yapılan hitabet daha etkileyici olacaktır. Bunun yanında broşür içerikleri kolay okunmalı; anlam karmaşasına yol açmadan sade ve akıcı bir şekilde amaca ulaştırmalıdır. Broşür tasarımının üzerindeki yazıların kolayca okunabilir olması içinde belirli fontları kullanmak gerekir. Tasarıma ve genel boyuta uygun bir yazı boyutu seçmeniz bu noktada çok önemlidir. Yazılar içerisinde görsel karmaşa oluşmaması için olabildiğince standartlara bağlı kalarak maksimum üç farklı font ile çalışmak daha doğru olur. Ek olarak puntolar ayarlanırken 10 puntodan küçük olan metinlerin okunmasının zor olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Hem tasarımda, hem de metinlerde okunabilirliğe özen göstermeniz broşürünüzü hem göze hem de akla hitap etmek konusunda daha çekici kılacaktır. • Broşürde yalnızca sözel anlatımdan değil, görsel anlatımdan da yararlanmak son derece önem arz eder. Broşür baskılarında sadece metin yazılarıyla değil, görsel anlatımla ifade etmek mesajların daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Görseller okuyucunun broşürde ilk dikkatini çeken kısımlardır. Bu sebeple görsel seçimlerine ayrı özen gösterilmelidir. Görselleriniz kesinlikle sıradan olmamalı ve karşıdaki kişi üzerinde merak uyandırmalıdır. Broşür hazırlarken kaliteli ve şık görseller kullanılması broşürünüzün daha etkili olmasını sağlayacaktır. • Hem hedef kitlenin dikkatini çekmek, hem de markanın itibarına ve kişiliğine yakışacak bir broşür oluşturmak için, kullanılan renklere dikkat edilmelidir. Firmanın kurumsal kimliğini en iyi yansıtacak renkler arasından seçim yapılmalı ve bu renklerin birbiriyle uyum içinde olması sağlanmalıdır. Renk seçimlerinde dikkatli ve özenli olunmalıdır. Parlak ve canlı renklerin daha dikkat çekici olduğu doğrudur ancak renkler arasındaki uyum, bir broşürün okunur kılınmasında çok daha önemlidir. Broşürün en can alıcı noktası renk tonu ve görsel seçimleridir. Çünkü broşürü okuyan kişinin o broşürü incelemeye devam edip etmemesi ile renk uyumu doğrudan alakalıdır. Kesinlikle birbiri ile uyumsuz olan tonları kullanmamak gerekir. Diğer tüm pazarlama iletişimi malzemelerinde olduğu gibi broşür tasarımı yaptırırken de kurum logosunu kullanmak ve logonun içinde bulunan renkleri vurgulamak marka algısını artıracaktır. Kullanacağınız diğer renklerin kurumsal renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. • Broşür tasarımı yaptırırken, öncelikle potansiyel müşterilere broşür uzatıldığında ilk gördükleri yerin kapak sayfası olduğunu göz önünde bulundurarak kapakta etkileyici ve dikkat çekici bir görsel ile birlikte ilgi uyandırıcı bir slogana yer verilmelidir. Kapağın, müşteri ile ilk tanışma noktası olduğu düşünüldüğünde kapakta broşürün geri kalanını okutma isteği yaratacak görsel ve sloganlar kullanmak gerekiyor ve verilmek istenen mesaj ne ise kesinlikle kapakta yer almalıdır. Böylelikle okuyucu içerikte aradığı bilgilerin olup olmadığını rahatlıkla anlayabilecektir. • Broşür baskıları ebat çeşitliliği fazla olması sebebi ile seçilen ebatlara karar verilmelidir. Broşürün birden fazla çeşidi vardır ve bunlar; tek yüzlü broşür, çift yüzlü broşür, katlamalı broşür. Firmanın çalıştığı alana göre doğru broşürü seçmek gerekir. Broşür baskılarında kağıt olarak, kuşe kağıtlar veya mat özel dokulu kağıtlar kullanılabilmektedir. Tek sayfa olarak basılan broşürlerde, bazen kalın gramajlı kağıtlar da prestij amaçlı kullanılabilmektedir. Kalın kağıtların verdiği görsellik ve duruş açısından tokluk, kaliteli bir baskı ile daha şık bir hale gelmektedir. Broşür eğer tek sayfa olarak tasarlanmışsa, arka yüzeye de baskı istenildiğinde kuşe kağıt kullanmakta fayda vardır. • Son olarak broşürde iletişim bilgilerine mutlaka yer vermek gerekir. Böylelikle broşürlerinizde kurumunuza ait iletişim bilgilerini paylaşmak, broşürün verildiği kişilerin ihtiyaç halinde kolaylıkla ulaşabilmesi sağlanmış olur.

Zarf herhangi bir evrakın, (fatura,davetiye,antetli kağıt, fiyat teklifi) gibi ürünlerin içindeki evrak görünmeden muhatabına ulaşmasını sağlayan bir kağıttır. .Görsel tasarımlarla matbaa basımı yapılan zarflar, gizlemek, korumak, arşivlemek, taşımak vb. amaçlarla materyallerin konulduğu, kağıttan üretilen ve özel tutkallı bir kapağa sahip ambalaj - paketleme ürünleridir. Zarflar gerek iş hayatında gerekse günlük hayatta sıklıkla kullanılır. İçine konulan evrakın veya davetiyenin tahrip olmasını, zarar görmesini engelleyen zarfların sol üst köşesinde göndericinin adı ve ilgili diğer bilgileri, sağ alt köşesinde ise iletilmek istediği kişi ya da adres yer alır. Yazışmaların ya da davetiyelerin doğru kişiye/kuruma gitmesi için son derece önemlidir. Tasarım ve matbaa basım şekline göre farklı zarf türleri mevcuttur. Kullanım alanlarına ve içerisine konulacak olan kağıt ürününün boyutuna göre kullanılacak olan zarfın da çeşidi ve boyutu değişiklik gösterir. Zarf Çeşitleri genel olarak 3 başlık altındadır. 1-Diplomat Zarflar 2- Torba Zarflar 3- Davetiye Zarfları Bu üç zarf çeşitleri kendi içlerinde ölçüsüne göre çeşitlere ayrılır. Özel günlerde düğün, nişan gibi özel toplantılarda da davetiye zarfları kullanılmaktadır. İş hayatında genellikle diplomat diye tabir edilen ince uzun zarflar ve torba zarflar sıklıkla kullanılır. Ek olarak zarflar posta gönderim işlerinde kullanıldığı gibi sunum veya arşivleme amaçlı da kullanılabilmektedir. Zarflar taşıma, koruma, saklama özelliklerinin yanı sıra günümüzde kurumsal kimliği ifade eden görsel reklam alanlarıdır. Bu nedenle firma veya kişilerin iletişim bilgileri, logoları veya özel reklam tasarımları zarflar üzerine matbaa basımı yapılmaktadır. Markalar, kurumsal kimliklerini güçlendirmek ve tüm paydaşlarının gözünde daha saygın bir konum elde etmek için logolarının basılı olduğu zarfları kullanırlar. Bu nedenle de bu zarfların baskı ve kağıt kalitesi markanın imajı üzerinde doğrudan etkilidir.

Diplomat zarf basımı , firmaların rekabet ortamında kurumsal bir kimlik kazanmak amacıyla şirket içi ve şirket dışı yazışmaların gönderilmesinde kullandıkları zarf çeşididir. Diplomat zarf üzerine firmanın logosu, adres bilgileri ve varsa sloganı basılarak etkili bir prestij kazanması amaçlanır. Firmaların yaptığı yazışmaları diplomat zarf ile göndermeleri bir resmiyet ve kurumsallık kazandırır. Aynı zamanda firma isminin duyulması anlamında etkili bir tanıtım da yapılmış olur. Diplomat zarflar firmalar tarafından 4 farklı çeşitte kullanılmaktadır. Diplomat zarf çeşitleri şunlardır: 1-Düz diplomat zarflar: Normal bir zarf üzerine firma logosu ve iletişim bilgilerinin basıldığı zarflardır. Müşterilerine hem klasik hem de yeni trende ayak uyduran bir firma izlenimi verir. 2-Pencereli diplomat zarflar: Daha çok bankaların kullandığı bu diplomat zarf çeşidi içerisindeki bilginin kime ait olduğunun görünmesini sağlayan kullanışlı bir modeldir. 3-Normal tutkallı diplomat zarflar 4-Silikon bantlı diplomat zarflar Diplomat zarflar, antetli kâğıda basılarak hazırlanan teklifler ya da bilgilendirme metinleri ve faturaların teslimatı için kullanılmaktadır. Aynı zamanda para zarfı olarak da kullanılmaktadır. İçerisinde kullanacağınız evraka göre pencereli ya da penceresiz diplomat zarf kullanabilirsiniz. Alıcı bilgilerinin daha kolay görülebilmesi için pencereli diplomat zarf tercih edilirken, para ya da özel belge gönderimlerinde penceresiz diplomat zarf tercih edilmektedir. Pencereli diplomat zarfta alıcı bilgilerini ayrıca yazma ihtiyacı duymazsınız. Posta gönderimi yapılacaksa ve adres bilgisi içerisindeki kağıda basılı olacaksa pencereli diplomat zarfı kullanmak uygun olur. Bu sayede de her zarf için tekrardan adres bilgisi girişi ile uğraşılmamış olur. Bankalardan gönderilen pek çok postada kullanılan pencereli diplomat zarflar bu kullanımın en iyi örneklerindendir. Penceresiz diplomat zarf tercih edecek olursanız alıcı bilgilerini kalemle yazabilir ya da etiket yapıştırabilirsiniz. Pencereli ve penceresiz olan diplomat zarfların ölçüleri 10.5x24 cm’dir. Antetli kâğıtlarınızı rahatlıkla diplomat zarflarının içine koyabilirsiniz.Diplomat zarfların üretiminde 110. gr 1. hamur kâğıt kullanılır. Bu zarflar hem kolay deforme olmaz hem de kaliteli bir baskı yapılmasına olanak sağlar. Diplomat Zarf Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar • Diplomat zarfların üzerinde firmanızın logo, adres ve telefon gibi bilgilerine yer vermek müşterilerinizin sizinle kolayca iletişime geçmesine olanak sağlar. Diplomat zarf üzerinde firma ismi, logo, iletişim bilgileri ve sloganı göz yormayacak şekilde kullanılmalıdır. Yazı ve punto seçimi doğru yapılmalıdır. • Yazılacak metinlerin okunabilir boyutta ve marka kimliğine uygun bir yazı tipinde olması oldukça önemlidir. • Kullanılacak tüm metinlerin ve görsellerin birbiri ile olan renk uyumuna dikkat edilmelidir. Tasarımı hazırlarken baskıya uygun formatta çalışmaya özen gösterilmelidir. Baskı renk sayısını belirlerken firma logosunda kullanılan renk sayısı dikkate alınmalıdır. • Zarflarda tek yüze baskı yapılır ve tasarım yapılırken bunu dikkate almak gereklidir. Arka yüzüne ve kulak kısmına baskı yapılamamaktadır. • Pencereli diplomat zarf tercih edilecekse iletişim bilgileri pencerenin sağına yerleştirebilir, logo da pencere üzerine ya da sağ üst köşeye koyulabilir. • Penceresiz diplomat zarf kullanılacaksa zarfın en altına tek sıra olarak iletişim bilgileri yazılabilir. Alıcı bilgilerinin yazılacağı alanı belirledikten sonra logo ve sloganı buna göre tasarlamakta fayda vardır. • Tasarımda yer verilecek görsellerin yüksek çözünürlükte olması baskıda kaliteli bir sonuç elde etmeyi sağlar.

Torba zarflar, firmaların özel yazışmalarını ve numunelerini taşıyan zarf türleridir. Genelde iş hayatında çok sık kullanılırlar. Üzerine firma amblemi ve iletişim adresleri basılır. Şirket içinde olduğu kadar şirket dışında da dolaşım potansiyeli olan, müşterilere, tedarikçilere ya da üçüncü şahıslara iletilecek belgelerin taşıyıcısı olan torba zarflar, dayanıklı yapılarıyla önemli evrakların yıpranmadan ve kıvrılmadan teslim edilmesini sağlar. Evrakların taşınması ve teslim edilmesi için kullanılan torba zarflar aynı zamanda evrak depolamak içinde en uygun zarflardır. Farklı ebatlardaki evrakların bir arada tutulup taşınmasını kolaylaştıran torba zarf baskılar, bir firmanın her zaman ihtiyaç duyduğu ürünler arasındadır. A3, A4 ve A5 gibi farklı boyutları bulunan torba zarfları, hem dosyalamada hem de evrak kargolarken kullanabilir. Torba zarfların en önemli özelliklerinden biri ise uzun, geniş, dikdörtgen yapılarıyla markaların üzerine baskı yaptırmaları için çok geniş bir alan sunmalarıdır. Bu zarfların üzerine bastırılan marka ismi, logosu ya da iletişim bilgisi, zarfların teslim edileceği üçüncü kişilerin ilgili iletişim bilgilerine çok daha kolay ulaşmalarını sağlamaktadır. Boyut bakımından büyük olmaları bu zarflar üzerine markayı yansıtacak tasarım ve bilgilerin kolayca basılmasına imkan tanır. Firmaya özel bastırılan torba zarflar için, firmanın kurumsal kimliği ile uyumlu bir zarf tasarlamak daha profesyonel bir imaj çizmeye katkı sağlamaktadır. Torba zarflar üretilirken 1. hamur veya kraft kağıt kullanılır. 90-120 gr. arası gramajlar vardır. Tutkallı ve kendinden yapışkanlı olarak üretilebilir. Torba zarfın kulak kısmında silikonlu yapışkanın bulunur ve yapışkanın üzerinde bulunan ince kağıt kaldırılarak zarfın kulağını yapıştırılır. Torba Zarf Siparişi Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler • Torba Zarfta, firmanın logosuna ve iletişim bilgilerine yer vermek, akılda kalıcı olmayı ve potansiyel müşterilere daha kolay ulaşma imkan sağlar . Torba zarf üzerine bastırılacak bilgiler arasında markanın\firmanın adı, logosu ve iletişim bilgileri eksiksiz ve güncel haliyle yer almalıdır. • Tasarımın hazırlanırken baskıya uygun formatta çalışmaya özen göstermelidir. tasarım olarak hazır şablonlardan da yararlanılabilir. Zarf üzerine bastırmak istenilen özel bir tasarım varsa çok renkli ve göz alıcı olmamasına, marka imajını destekler nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Baskı renk sayısını belirlerken firmanın logosunda kullanılan renk sayısı dikkate alınmalıdır. • Zarflarda sadece tek yüze baskı yapılabilmektedir . Arka yüzüne ve kulak kısmına baskı yapılamamaktadır. Tasarım aşamasında yer verilecek bileşenlerin zarf üzerinde orantılı yer kaplamasına ve kenardan belirli boşlukların bırakılmış olmasına dikkat edilmelidir. • Zarf üzerinde yer verilecek bilgiler için kullanılacak yazı tiplerinin marka kimliği ile uyumlu olmasına ve yazıların rahatlıkla okunabilir olmasına dikkat etmek gerekir.

Düğün veya toplantı gibi davetlerde kullanılan zarflardır. Davetiye zarfları şirket logosu kullanılarak, ya da isme özel şekilde bastırılabilir bu nedenle kurumsal olarak da kullanılmaya başlandı. Düğünler, davetler, etkinlik ve organizasyonların vazgeçilmez bir unsuru olan davetiyeler artık klasik beyaz zarflar dışında daha özel ve daha kurumsal olarak baskılı şekilde adreslere gönderilmeye başlandı. Davetiyeler kadar davetiye zarfları da günümüzde artık daha özenli şekilde hazırlanıyor. Davetiye zarflarında standart ebatlarda ve özel ebatlarda çalışılmaktadır. Kağıt gramajları, 120, 220, 250 ve 300 gr arasında değişmekte ve istenilen ölçü kullanılmaktadır. Davetiye zarfları dokulu, kendinden desenli veya düz olarak kullanılabilir. Beyaz, krem, gümüş, siyah, lacivert, bordo ve kırmızı en çok tercih edilen renklerdir. Davetiye Zarf Baskı Siparişi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler • Kullanılacak olan davetiyeye uygun bir zarf seçimi yapılmalıdır, zarf tasarımını kullanılacak davetiyeye göre belirlemek gerekmektedir ve davetiyeye uygun boyutta bir zarf olmalıdır. Davetiyenin zarfa zor bir şekilde değil, kolayca girmesine özen gösterilmelidir. • Abartıdan uzak, sade bir tasarım tercih etmek daha kaliteli bir görünüm sağlar. • Kurumsal bir davetiye zarfı bastırılacak ise üzerinde mutlaka şirket logosu ya da şirket imzası olmalıdır. • Davetiye zarfına davetlilerin isimleri yazılmadan önce “Sayın” kelimesi mutlaka kullanılmalıdır. • Zarflarda tek yüze baskı yapılacağı unutulmamalıdır. Arka yüzüne ve kulak kısmına baskı yapılamamaktadır

Etkinliğe katılım ya da belirli alanlarda sahip olunan bilgi düzeyini, eğitimlere katılımı gösteren belgelere sertifika adı verilir. Sertifikalar eğitimlerde, seminerlerde veya etkinliklerde katılımcıların o konu hakkında bir yeterlilik kazandığını göstermektedir. Kısaca sertifika bir kişinin özelliğini ya da o kişiye verilmiş bir hakkı belirten resmi belgedir, yani sadece kurs tamamlama için değil bayilik gibi yetkilendirilmiş servisler gibi daha pek çok kuruluşa da verilebilen bir belgedir. Sertifikalar uzun süreli saklanan, muhafaza edilen belgelerdir. Bu nedenle dayanıklı ve kaliteli malzemeler kullanarak basılması gerekmektedir. Kullanılan kağıt ve yapılan baskı kalitesiz olursa sertifika çabuk yıpranır ve kullanılamaz hale gelir ki bu istenen birşey değildir. Uzun ömürlü kullanılan sertifikaların kağıt kalitesi kadar tasarımı da önemli bir detaydır ve sertifika tasarımı yapılırken çarpıcı bir tasarım tercih edilebilir. Kaliteli malzeme ve güzel bir tasarımla basılmış sertifikalar, düzenlenen programın ve verilen sertifikanın değerini doğrudan temsil eder. Bu nedenle hem basım için tercih edilecek firmayı seçerken hem de tasarımını hazırlarken dikkatli ve özenli olmak gerekir. Sertifika baskı yapılırken kurumun veya kuruluşun kurumsal kimliğine uygun bir tasarım ve baskı yapılmalıdır.

• Sertifika tasarımınızın sade ve oturaklı görünmesi yaratacağınız imaj açısından önemlidir. Görüntü karmaşası oluşturmamaya dikkat edilmelidir. • Sertifika tasarımı hazırlanırken tüm gerekli bilgilerin yazılıp yazılmadığını kontrol etmek gerekir. Eksik bilgi yada yanlış yazılmış bir takım bilgiler varsa baskıdan önce düzeltilebilir. • Sertifika üzerindeki yazıların kolayca okunabilir olması önemli bir detaydır. Kullanılan yazı çeşidinde ve punto ayarında buna dikkat edilmelidir. • Tasarımda basım sonrası el ile doldurulacak alanlar varsa bu alanların yeterli boyutta olduğundan emin olmak gerekmektedir. • Tasarımını sertifika boyutuna uygun ölçülerde hazırlamak gerekir. uygun olmayan farklı bir tasarım oluşturulduğunda baskı sırasında kaymalar ve hatalar olabilir. • Sertifika tasarımı yapılırken özel tasarım hazırlanabileceği gibi hazır şablonlardan yararlanmak ya da tasarımcı kiralamak mümkündür.

Menü, bir yemek listesidir. Mutfağın ürün çeşitleri ve servis edilmesi düşünülen yemeklerin listesini anlatmak için kullanılır. Menüler, fiks, alakart, tabldot veya seçmeli olabilir. Fiks menü ifadesi, servis edilecek yemeklerin listede belirtilenler olduğu seçme şansı olmadığı durumları anlatmak için kullanılır. Fiks menü genellikle yemek listesi sabit ve fiyatı belirli restoranlarda kullanılır. Alakart menü, listede belirtilen yemeklerden istenilen seçilebildiği durumu ifade eder. Tabldot ise genellikle kamu kuruluşlarında sunulan üç, en fazla dört kapla sınırlı menüleri anlatmak için kullanılır. Menü baskının pek çok çeşidi vardır ve aralarında yapılacak olan seçim menünün genişliği ve mekanın tasarımsal tercihine göre yapılır. Örneğin, restoranda sunulan yemek çeşit sayısı az ise tek sayfa foreks üzerine kuşe baskı en uygun menü çözümü olacaktır. Diğer taraftan daha geniş menülerde sayfa sayısının arttığı menü seçeneklerine yönelmekte fayda vardır. Basılacak olan menünün şeklinde ise tercih yapılan tasarıma göre belirlenir. Kare, dikdörtgen veya yuvarlak menü çeşitlerinden biri tasarıma göre tercih edilebilir. Restaurant menüleri işletmelerin müşterilerine ürünlerini sunacağı mini vitrinlerdir. Menü tasarımı ve baskısı, söz konusu restaurant, cafe, bar ve gıda hizmeti veren kurumlar için önemlidir. Menü her restoranın sahip olması gereken ve imaj açısından oldukça önem arz eden bir üründür. Restoranların müşterilerine sunabileceği yemeklerin, içeceklerin ve fiyatlarının listelendiği baskı ürünüdür. Müşteriler bir restoran ve kafe gibi bir yeme-içme mekanına geldiklerinde ilk olarak menüyü görmeyi beklerler ve müşterilere sunulan bu menü, müşterinin memnuniyetinde neredeyse yemekler ve içecekler kadar önemlidir. Menüde yer alan ürünlerin görsel kalitesi, yazı tipi, renk uyumu ve menü tasarımı, müşteriye merak ve iştah açıcı bir his uyandırmalıdır. Menü tasarımı , baskı ve malzeme kalitesi , satışlarınızı direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle de restoran ve kafe türü işletmeler hem menü tasarımına hem de menü baskı kalitesine önem verirler.

Menü, yemek yemek veya isteyenlerin cafe, restoranlar gibi yerlerde ilk olarak bakılan bir matbaa ürünüdür. Bu nedenle tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. • Tasarımdaki renk seçimlerini yaparken menü ile mekanın bütünlük sağlamasına özen gösterilmelidir. Restaurant menüleri, markanın kurumsal yapısına (renkler, dekorlar, çizgiler) uygun olmalıdır. Şık, aynı zamanda sade, göz yormayan, bilgilendirici bir tasarıma sahip olmalıdır. • Menüde kullanılacak ürün fotoğrafları menü için özel çekilmiş ve profesyonel kalitede olmalıdır. Menülerde asla hazır, stok veya çalıntı görseller kullanılmamalıdır. • Menü tasarımının baskıya uygun olacak şekilde hazırlanması gerekir. Tasarımda kullanılacak logo ve yemek fotoğrafları gibi görselleri yüksek çözünürlüklü olarak kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde baskı kalitesi olumsuz olarak etkilenir. • Menü tasarımını yaparken iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları gibi ek bilgilere de yer verilebilir. Böylece gelen müşterilere, ulaşabilme veya sosyal medyadan takip edebilme imkanı sunulmuş olur.

Kartvizit baskısı , şahıslar veya firmalar için özel olarak hazırlanan üzerinde tanıtıcı kısa bilgilerin bulunduğu kartlardır. Kartvizitler, bir şirkete ve kartvizit sahibi profesyonele dair en önemli başlıca bilgileri en kompakt ve taşınabilir haliyle sunarak önemli bir iletişim kanalı oluşturur. Kişiler ve firmalar kartvizitler sayesinde müşterilerine ve kendilerine ulaşmak isteyen diğer kişilere en pratik ve profesyonel şekilde iletişim bilgilerini verebilir. Kartvizit, firma çalışanlarının kurumsal kimliğidir. Firmada bulunan kişilerin isim, soyisim ve iletişim bilgilerini kapsayan kartvizitler kişilerin firma bünyesinde kendisini tanıtmasını sağlar. . Firmalar için hazırlanan kartvizit üzerinde şirketin logo ve markası da yer alır. Aynı zamanda kartvizit tasarımları firmanın kurumsal kimliğini yansıttığı için karşıdaki kişinin firma hakkında ilk izlenim oluşturmasına katkı sağlar. Bu nedenle kurumsal firmalarda kartvizitler büyük önem taşır. Kartvizitler, özenle tasarlanarak kaliteli baskı ile hazırlanmalıdır. Kendi tanıtımlarınız için basım yaptırdığınızda karşı tarafta olumlu bir imaj yaratması açısından kaliteli ve dikkat çekici bir ve etkili olacaktır. Gerek tasarımları, gerek basım kalitesiyle firmayı yansıtmalıdır. Kartvizit sahibinin profesyonel kimliğine ve nasıl bilgilere yer vermek istediğine göre, üzerinde yazanlar da değişebilir. Kartvizitler firma ile ilgili bilgilerin yanı sıra unvanı da kapsamaktadır. Karşı taraf için bir tanıtıcı broşür niteliğinde olan kartvizitler kurumsal kimlik olarak karşı tarafa verilmektedir. Günümüzde ilk kez kartvizit bastıranlar bunları çoğunlukla önce yakın çevresine dağıtır. Kartvizit artık kişinin belki yıllar boyunca mücadelesini verdiği başarısını temsil etmektedir; dahası o kişinin imzası haline gelir. Kartvizitinizi birçok amaç için kullanabilirsiniz. Bu kullanım alanları kiminle iletişime geçtiğinize göre değişmektedir. İster bağımsız çalışan bir avukat, mimar ya da reklamcı olun, ister bir firmada pazarlama şefi ya da halkla ilişkiler uzmanı olun, iyi bir kartvizitiniz yoksa iş kimliğiniz eksik kalacak demektir. Kısacası her kişi veya kurum bir kartvizite ihtiyaç duyar. Tamamen yapılan iş ve bulunulan firma bilgilerini içeren kartvizitler kişiye özel olarak basılmaktadır. Bu nedenle, yeni kartvizit basımında mutlaka kişinin kendisine ait e-mail adresi ve telefon numarası gibi bilgiler yer almalıdır. Son yıllarda kartvizit baskılarında genellikle 350 gram mat kuşe kağıt kullanılmakla beraber kartvizitler ebat olarak 5.2 x 8.2 cm ölçülerine sahiptirler. Kartvizit ölçüleri aslında bütün dünyada standarttır.

Sürdürülebilirlik açısından da gerekli olan kartvizitler kişinin karşı tarafa kendisini tanıtma açısından ilk adımdır. Müşterilere veya iş bağlantılarına kendini tanıtmanın ve iletişim bilgilerini paylaşmanın en kolay yoludur. Kartvizitler, kullanılan materyaller veya özel üretim seçenekleri ile farklı çeşitlerde basılabilir. Kartvizit çeşitleri, kendi içerisinde çift taraflı ve tek taraflı olarak ayrılır. Ayrıca firmaların isteklerine göre kartvizitlere kabartma lak, gofreli, altın yaldız ve gümüş yaldız gibi detaylar eklenir. Şekil açısından kartvizit çeşitleri pek farklılık göstermemektedir ve genellikle dikdörtgen formatta üretilir. Ancak dikdörtgen değilde farklı bir formatta istenirse, isteğe göre kartvizit çeşitleri özel kesimli olarak da üretilebilir. 1- Standart Kartvizit 2- Kabartma Laklı Kartvizit 3- Sıvama Kartvizit 4-Kraft Kartvizit 5- Şeffaf Kartvizit

Profesyonel yaşamın vazgeçilmezi olan kartvizitlerin standart modelleri tek veya çift taraflı olarak basılmaktadır. Standart kartvizitler, 8,4 x 5,2 cm boyutlarında, düz kesim ile üretilen, dikdörtgen biçimli kartvizitlerdir. Kağıt gramajını seçtikten sonra kartvizit, selefonlu veya selefonsuz olarak özelleştirilebilir. Standart kartvizitlerin fiyatı, adedine göre farklılık göstermektedir. standart kartvizitler, uygun fiyatları ve kısa hazırlanma süreleriyle öne çıkmaktadır. Firmaların sektörel kimliği olarak ele alınabilen standart kartvizitleri tasarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kartvizitin üzerinde yer alması istenilen bilgiler olmalıdır.

Bu kartvizit çeşidinde, üzerine basılması istenilen yazılarda ya da logoda kabartma lak bulunur. Lak, baskı yüzeyine uygulanarak ürünün parlak ve çekici görünmesini sağlamaktadır. Lak uygulanmış kağıt yüzeyi çizilme, nem, güneş ışığı ve kağıt üzerindeki baskının dağılmasına karşı oldukça dayanıklıdır. Lak, kağıdın sadece tamamına değil, istenen herhangi bir bölgesine de uygulanabilir. Bu işlem ise “Kısmi Lak” olarak adlandırılır. Kartvizitinizin istediğiniz bir bölümünü kabartmalı olarak seçebileceğiniz kabartma laklı kartvizitler, boyutu standart kartvizitle aynı olmakla beraber fiyat açısından değişiklik göstermektedir. Kabartma laklı kartvizitlerde kabarık olması istenilen bölüm fiyatta farklılık oluşmasına neden oluyor. Gofreli kartvizit olarak da bilinen kabartma laklı kartvizitler oval veya düz kesim olarak tercih edilebilir. Kabartma Laklı Kartvizit 350 gr kuşe kağıda basılır ve mat selefon ile kaplanır. Kartvizit üzerindeki logo, yazı, resim gibi istenilen bölgelere kısmi lak uygulanır. Tek yön veya çift yön baskılı olabilir.

Sıvama kartvizitler, kalınlıkları ve sağlam oluşlarıyla öne çıkmaktadır. Dayanıklı ve karizmatik bir kartvizit isteniyorsa sıvamalı kartvizit bastırmak doğru bir tercih olacaktır. Çift yönlü olarak basılan ve mat selefon ile kaplanan sıvama kartvizitler, iki kart tabakasının özel bir tutkalla yapıştırılmasıyla üretilmekte ve ağır duruşlarıyla oldukça profesyonel bir izlenim uyandırmaktadır. İki tane kart birbirine yapıştırılarak yapılan sıvamalı kartvizitler, normalden daha dayanıklı ve kalın olur. Sıvamalı kartvizitler kabartma laklı veya laksız olarak üretilebilir ve tercihe göre tasarımını yapmak mümkündür. Tercih edilen özelliklere göre fiyatta değişiklik olmaktadır. Ayrıca sıvamalı kartvizitlerin fiyatları sipariş verilen adede göre farklılık göstermektedir.

Kraft kartvizit, kraft kâğıttan üretilmektedir. Kraft kartvizit kendine özgü doğal görünümlü kâğıtlıyla kendisini tüm türlerden ayıran çok hoş bir kartvizittir. Kraft kartvizitler standartların dışında daha farklı bir ürün olarak dikkat çekiyor.Özellikle yaratıcı sektörlerdeki profesyonellerin tercih ettiği kraft kartvizitler, kullanılan materyal açısından diğer kartvizit çeşitlerinden ayrılmaktadır. Baskı ve sıvama normalde olduğu gibi çift yönlüdür ve özel kesimlidir. Kraft kartvizit fiyatları ön ya da ön-arka baskı isteğinize göre değişir. Kartvizit boyutları diğer çeşitlerle aynıdır. 8,5X8 cm ölçülerinde 350 gram olarak üretilmektedir. . Kraft kartvizit tasarımı diğer kartvizitlerle aynı prensipler izlenerek tasarlanır. Sadece baskısı için kullanılan kağıt farklıdır. Kraft kartvizitin basılacağı özel kağıdın renginden ve dokusundan dolayı baskıda renk farklılığı gözükmektedir. Tasarımda beyaz bırakılan ve beyaz çalışılan bölgeler kağıdın rengini almaktadır. Kraft kartvizit tasarımı yapılırken bu durum dikkate alınmalıdır.

Şeffaf kartvizitler, oldukça dikkat çeken kartvizit çeşitlerinden biridir. PVC malzeme ile yapılan bu kartvizitler, kalın plastiğe tek taraflı olarak basılmaktadır. PVC kartvizitler, aynı zamanda oldukça dayanıklıdır. Kağıt yerine plastik malzemeden yapıldıkları için daha uzun ömürlüdürler. Kartviziti verdikten sonra hemen yıpranma ve yırtılma ihtimali yoktur. Bu sayede uzun yıllar saklanabilirler. Ek olarak suya karşı da dayanıklıdır. Plastik malzeme, kağıda göre sudan etkilenmez ve yumuşamaz. Şeffaf kartvizitler, birçok sektörde kullanılmaktadır. Şeffaf kartvizitler; tasarım, pasta yapımı ve fotoğrafçılık gibi yaratıcı işlerde kullanıldığı gibi birçok farklı iş alanlarında da kullanılabilmektedir. Artık klasik ve düz kartvizit kullanımı yerine, farklılık yaratan, göze çarpan tasarımların kullanılması tercih ediliyor. Şeffaf kartvizit istenilen bu farklılığı ve dikkat çekiciliği sağlamaktadır.

Kartvizitler ilk temas açısından önemli bir tanıtım aracıdır. Bu nedenle kartvizit tasarımı kaliteli olmalıdır .Kartvizit tasarımı firmanın ya da kişinin imajı açısından önemlidir. Etkili kartvizit tasarımı ile rekabet ortamında öne çıkmak, daha çok tanınmak fark yaratan bir kartvizit ile mümkün olacaktır. Etkili kart için ön araştırma ile verimli tasarım hazırlandıktan sonra kartvizit bastırılmasında fayda vardır. ➜İlk olarak kartvizitin tek yönlü mü yoksa çift yönlü mü baskı olacağını belirlemek gerekir. Müşteri talebine bağlı olarak, kartvizitin tek bir yüzeyine ya da iki yüzeyine baskı yapılması mümkündür. Tasarımda arka yüzeyin boş bırakılması, kişilerin kartvizitin arka yüzeyini not almak için kullanılabilmesine olanak sağlar ve baskı maliyetini düşürür. Çift yüzeyine baskı yapılmış kartvizitler ise, kurum kimliğini yansıtması ve verilmesi gereken bilgilerin daha geniş bir alana yayılmasına olanak verdiğinden, profesyonel firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. ➜Kart üzerine yazılan bilgiler sade, açık bir dil ile yazılmış güven duygusu aşılayan tarzda olmalıdır. Kartvizitte yer alan bilgiler rahat okunabilmelidir. Yazı tipi seçimleri kartvizitler için önem arz etmektedir. Firmayı, markayı veya kişinin kendisini temsil edecek doğru fontlar kullanılmalıdır. Okunması zor yazı tiplerinden uzak durmak ve marka bileşenlerine uygun fontlar kullanmak kartviziti daha profesyonel kılacaktır. ➜Kartvizit üzerindeki bilgilerin çok fazla ve karmaşık olmamasına özen gösterilmelidir. Kartvizit tasarımında kısa ve net bilgiler olmalıdır. Kartvizit üzerinde bulunması istenilen detaylara net olarak karar vermek gerekmektedir. Kartvizit tasarımı yapılırken kişiden daha çok firma ve hizmetin ön plana çıkması daha uygun olmaktadır. Bu nedenle kartvizite ilk bakıldığında logo, şirket adı ve verilen hizmet göze çarpmalıdır, tasarımda bu alanların daha belirgin olmasına özen gösterilmelidir. ➜Kartvizit tasarımı, kartviziti kullanacak kişi veya kurumun sektörüne uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Kartvizitin meslek grubunu ifade eder tarzda olması daha dikkat çekici daha akılda kalıcı imaj yakalamasını sağlamaktadır. Kartviziti tasarlarken verilecek olan hizmete uygun tasarımlara yer verilmelidir. Yani insanların kartvizite baktığı zaman kartvizit sahibinin ne iş ile uğraştığını anlaması büyük bir artı sağlayacaktır. ➜Kartvizit tasarımları, mutlaka şirketin ya da kişinin karakterine ve marka imajına uygun olmalıdır. Tasarımlar, firmanın renkleri ve kurumsal kimliği doğrultusunda hazırlanmalıdır. Halihazırda logonun renklerine uygun renkler kullanılması bir bütünlük sağlar ve daha sade bir görünüm elde ederek şık bir tasarım oluşturulabilir. Kartvizit tasarımı yaparken gözü yoracak arka planlardan da kaçınmak gerekir. Çok renkli bir arka plan, bilgilerin okunmasını zorlaştırdığı gibi, profesyonel olmayan bir izlenim de yaratabilir. ➜Kartvizitin standart ölçülerde olmasına ve kişilerin sürekli yanında taşımasının kolay olacağı bir ebat seçmeye dikkat etmek gerekmektedir. Büyük ebatlardaki kartvizitler genellikle cüzdanlara sığmamaktadır. Standart ölçülü kartvizitler, cüzdanların içine konulabilecek ölçülerdedir ve bu nedenle taşınabilirliği kolaydır. ➜Kartvizit üzerinde kullanılacak logonun boyutu doğru ayarlanmalıdır. Kartvizit üzerine yazılacak diğer bilgiler için gerekli alanı sağlayacak bir boyutta logo eklenmelidir. Tasarımlar uygun oran-orantı koşullarına göre baskı alanı üzerine yerleştirilmelidir. Tasarımla beraber gerekli boşluklar alana göre belirli bir ölçüde bırakılmalıdır. Tasarımda her zaman fazladan birkaç milim boş alan bulundurmak olası taşmalar sonucu kartvizite zarar gelmesini önlemektedir. Kartvizit tasarımları, vektörel çizgiler ile oluşturulduğunda baskılarda sıkıntı yaşanmamaktadır. Çözünürlüğün ve dosya formatının doğru ayarlandığından emin olup öyle tasarımı baskıya vermek gerekir. ➜Kartvizit tasarımlarında mutlaka iletişim bilgilerine yer vermelidir. En çok kullanılan iletişim kanalını en başa yazmak avantajlı olacaktır. Kartvizitte yer alan adres kişileri yönlendirir nitelikte ve anlaşılır olmalıdır. Eğer işyeri bulunması zor bir yerde ise kartvizitin arka yüzüne bir kroki eklemek uygun olabilir ancak son yıllarda gelişen teknolojiyle akıllı telefonların kullanımı son derece artmıştır bu nedenle kroki yerine QR kod eklemekte mümkündür. Son olarak kartvizitte verilen bilgilerin güncel ve doğru olduğundan emin olmak için baskıya vermeden önce gerekli kontrolleri tekrar ve tekrar yapmakta fayda vardır.

Palet, lojistik sektörüne ait bir terimdir. Genellikle 80x120 cm. ölçülerinde olup ahşaptan üretilirler. Paletler, büyük depolarda ürünlerinlerin forkliftle kolayca taşınıp depolanabilmesi için kullanılmaktadır. Mağazacılıkta Palet ise depolardan paletlerle gelen ürünlerin süpermarketlerin ana hollerine yine forkliftler ve transpaletlerle getirilip paletlerin üst üste konarak teşhir sehpaları oluşturmasıdır. Bu teşhir sehpaları genellikle 70 cm. yüksekliğinde olusturulur. Trafiği yoğun olacak kampanyalı ürünlerin bu şekilde hem tasinmasi hem de teshir edilmesi kolay olur. Detaylı bir şekilde anlatılan palet teşhirlerin üst yüzeyinden yere kadar uzanan yan yüzeylerine kaplanan, rulo halinde baskidan müşteriye teslim edilen kağıt görsellere PALET ETEĞİ denir. Ürünlerin yan yüzeylerine kaplanan rulo halindeki kağıt görsellere Palet Eteği denir. Mağazalarda kampanyalı ürünlerin dikkat çekeceği bir alana palet üzerinde yerleştirildiği alt tarafında oluşacak kötü görüntüyü kapatmak hemde kampanyaya destekleyici bir etki yaratması için palet etekleri kullanılmaktadır. Kullanılan palet etekleri paletlerde teşhir edilen ürünlerin görünürlüğünü arttırmaktadır. Palet eteği aynı zamanda ekonomik bir reklam aracıdır. Muadilleriyle kıyaslandıgında, Palet Eteği cok daha ekonomik bir bütçeyle mağazada en yüksek katma değerin oluşturulmasını sağlamaktadır. Palet eteğinin kullanıldığı alanlarda Dönkart vs gibi diğer reklam araçları ile desteklenmelidir. Böylece görünürlük ve dikkat çekiciliği artacaktır. Düşük maliyeti, hemen her noktada uygulanabilir olması, uygulama sonrasındaki geniş branding alanı ile palet eteği kullanıldığı sektörün vazgeçilmezidir.

Palet Eteğinde Kağıt Gramajı Palet eteği üretiminde kağıt gramajı çok önemli bir maliyet ve kalite faktörüdür. Bütçeye göre kağıt gramajı belirlenir ancak kağıt gramajı düştükçe kalitede düşmektedir. Bazı projelerde maliyet çok ön plana çıktığında, palet eteği maliyetini düşürmek için üreticiler daha düşük gramajlı ürünler kullanabilir. Bu durum palet eteğinin sahada kolaylıkla yırtılmasına ve yapılan yatırımın günler içinde çöpe dönüşmesine sebep olabilir. Bu nedenle palet eteği kağıt gramajını doğru ayarlamak gerekmektedir. ➜Palet Eteğinde Selefon Kalitesi Baskısı yapılan palet eteği, selefon kalitesini doğru ayarlamalıdır. Kağıt gramajında olduğu gibi selefon kalitesi düşürüldükçe palet eteğinin kaliteside düşmektedir ve böylece dayanıklılık ve kullanım ömrü azalacaktır. Yinede maliyet faktörleri nedeniyle çok düşük kalitede kaplama ile (selefon) kaplanabilir. Bu durumda palet eteğinin dayanımı azalır. Siparişten önce bu durumun iyi düşünülmesi gerekmektedir. Bu nedenle palet eteği alımı yapacak şirket, selefon kalitesini teknik şartnamesinde doğru belirlemelidir. ➜ Palet Eteğinde Oluklu Üretim Palet eteği kağıdı genellikle oluklu kağıt üzerine yapılır. Oluklu kağıt, palet eteğinin uygulandığı yerde daha sağlam ve sert durmasını sağlar. Oluklu kağıt kullanmak dalgalı yüzeylerde palet eteğinin kıvrılmasını engeller. Dolayısıyla palet eteği siparişlerinizde oluklu kağıt kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Günümüzün en etkili reklam aracı olan karton çantalar alışveriş yapılan mağazalardan veya marketlerden alınan malın içine konulduğu baskılı materyallerdir. Taşıma amacıyla kalın gramajlı kartondan üretilen ve farklı ölçülerde üretimi mevcut olup aynı zamanda geniş bir tasarım alanına sahip reklam ve tanıtım aracıdır. Karton çantalar genelde insanlar arasında karton poşet veya kağıt çanta olarak da bilinir. Karton çantaların üzerine firma amblemi ve iletişim bilgileri eklenebilir ve bu nedenle karton çantalar iyi bir reklam aracı olurlar. Karton çanta marka bilinirliği artırmak için sıkça kullanılan pazarlama ürünlerindendir. Karton çantalar, yapılan alışveriş karşılığı alınan ürünlerin konulması ve taşınması için kullanılmaktadır ancak karton çantalar tek kullanımlık değildirler. Dayanıklı malzemelerden üretilen bu çantalar, uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Karton çanta baskısında tercih edilen Amerikan Bristol kağıt kalın ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için karton çantalar, sık kullanıma uygundur. Dayanıklılığı artırmak için ayrıca tabanına altlık da yerleştirilebilir. Güzel tasarlanmış karton çantalar sonraki zamanlarda da müşteriler tarafından günlük hayatlarında kullanılmaya devam edilmektedir. Karton çantaların üzerinde firmaya ait bilgiler, logo ve iletişim bilgileri olması sebebi ile de sokaklarda ve caddelerde firma\marka reklamı uzun süreler boyunca etkili bir biçimde yapılmış olur. Aynı zamanda hammaddeleri de kağıt olduğu için geri dönüşümlü çevre dostu ürünlerdir. Günümüzde Karton Çantalar, firmaların\markanın tercihe bağlı olarak değişik şekillerde baskıya alınabilir ve böylelikle müşterilerin beğenilerine göre karton çanta baskısı yaptırmak mümkün hale gelmektedir. Karton çantalarda tasarım sonsuzdur. Fakat, en fazla kullanılan çeşitleri, dik, yatay, körüklü ve körüksüz modelleridir. Tamamen müşterinin isteği üzerine şekillenirler. Genelde, Amerikan Bristol, kroma karton, kraft ve kuşe kağıttan imalat yapılır. fakat, en fazla tercih edilen 250 gr ve üstü kağıtların kullanılmasıdır. Kalın gramaj kağıtların kullanılma nedeni çantanın daha mukavemetli olmasıdır. En uygun maliyetli olan karton çantalar ise kroma kartondan yapılır bu kartonun dış yüzeyi yani baskı yapılan yönü beyazdır. İçi ise, gridir ve baskı yapılamaz. Kroma karton bu nedenle uygun fiyattadır. Burada dikkat edilmesi gereken asıl şey, çantanın içine girecek olan ürünün ağırlığıdır. Buna göre de kağıt seçimi yapılır. Karton çantaların tasarımında tercihe göre; varak baskı(altın, gümüş, yaldız vs.), Gofre (logolara yaza yazı yerine kabartma uygulaması), Kısmi lak (Tasarım olan bölüme bölgesel parlaklık), Selefon kaplama (İsteğe göre Mat yada Parlak selefon) ve Vernik – Termo lak (Mat ya da parlak) şeklinde baskı çeşitleri uygulanabilmektedir. Karton çanta tasarım ve baskısında firmaya ait bilgiler, kurumsal logo ve ilgili diğer görseller çanta üzerine yerleştirilir. Karton çantalar, üzerinde ki reklam logoları sayesinde firmalar için reklam ve tanıtım amaçlı olmaktadır. Genellikle kuyumcular, hediyelik eşya mağazaları, giyim, kozmetik, saat, fuar, avm firmaları, hastaneler, eğitim kurumları, hatta ve hatta fuarlarda tanıtım sektörleri şirketlerinde kullanılmaktadır.

Karton çantaların üzerine firma amblemi ve iletişim bilgileri eklenebilir ve böylelikle karton çantalar iyi ve etkili bir reklam aracı olurlar. Aynı zamanda kullanıcıların gönüllü olarak reklam aracı olan karton çantaları taşıdıkları düşünülürse , firmaların tercih sebebi anlaşılabilir. Karton çanta üretimi sektörde birçok üretici tarafından farklı farklı alanlardaki firmalar için yapılmaktadır.İhtiyaca göre farklı boylarda, renklerde, kalınlıklarda üretilebilir.Kısacası her sektöre hitap edebilmektedir. Örneğin fuarlarda kullanılan , içine A4 katalog , broşür ve promosyonluk ürünlerin konulup dağıtıldığı karton çantalar , fuar boy karton çanta olarak adlandırılır ve yaygın olarak tercih edilen ölçüsü 25x35x8 cm dir. Bir diğer örnek optik karton çanta modeli diyebiliriz. Tüm gözlük firmalarının ihtiyacı bu ürünlerde tercih edilen karton çanta ebadı 17x25x7 cm 'dir. Karton çantalar çoğunlukla tekstil , kozmetik , gıda , kuyumculuk, hediyelik eşya, saat, tanıtım ve fuarcılık sektörlerinde kullanılmaktadır. Firmalar, markalar müşteri talepleri ve söz konusu ihtiyaçlar doğrultusunda hareket etmektedir. Karton çantalar içerisinde sektörün ihtiyaç duyduğu ölçülere uygun tasarımlar yapmak çok kolaydır. Örneğin bir saat satışı yapılan mağazada saat kutularıyla uyumlu ölçüde çantalar yapılabilir. Saatten farklı olarak daha büyük ebatlarda birşeyler satılıyorsa yada tanıtımı yapılıyorsa büyük karton çantalar kullanılmasında fayda vardır. Ancak tutacak kısmının bir kağıda bağlı olduğu düşünüldüğünde ağırlık açısından çok büyük de yapılmaması daha doğru olmaktadır. Karton çanta tasarım şablonları arasındaki büyük modelleri sadece kıyafet sektöründe olan firmaların kullandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

• Etkili bir reklam aracı olan karton çanta siparişinde ilk olarak karar verilmesi gereken şey üretilecek olan çantanın kağıdını seçmektir. Karton çantalarda firmalar tarafından en çok tercih edilen karton türü, Amerikan bristoldür. Amerikan bristol karton; bir tarafı mat diğer tarafı parlak olan, dayanıklılığı yüksek bir karton türüdür. Sert olması, ön ve arka tarafının beyaz olması sebebiyle matbaalar tarafından da tercih edilirler. Geri dönüşümlü kraft karton; Geri dönüşümle elde edilen, maliyet bakımından düşük olan, gri renkli bir karton çeşididir. Kuşe karton; Mat ve parlak olmak üzere 2 türe ayrılan karton çeşididir. Kroma kartonlar; Maliyeti düşük ve en hesaplı karton çeşididir. Baskı yüzeyi beyaz, içe gelen kısmının gri olması sebebiyle maliyet oldukça düşüktür. Bu kağıt çeşitlerinde ihtiyaca ve maddiyata uygun olanını seçmek mümkündür. Ek olarak kağıt gramajına da dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü içine konulacak ürünün ağırlığına göre bir gramaj seçmek daha doğru olacaktır ve karton çantanın sağlamlığı dikkate alınmış olur. karton çantayı yaparken karton çantanın ne kadar kullanışlı ve sağlam yapıldığına dikkat etmek önemlidir. Buna şu örneği verebiliriz. Pastanelerde kullanılan karton çantaların ebadı ve sağlamlığı herhangi bir giyim mağazasında kullanılan karton çantadan farklıdır. • Karton çanta basımında önemli olan bir noktada karton çantaların üretim miktarıdır. İhtiyaca göre yeterli sayıda baskı yaptırmak ekonomik olarak en doğrusudur. Baskı adedi doğru hesaplanmadığı takdirde gereğinden fazla maliyet ödenmiş olur. • Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise çantaların ebatıdır. Baskıya gitmeden önce ebatların doğruluğu ve en x yükseklik x derinlik uygunluğunu tekrar tekrar gözden geçirmek gereklidir. • Baskı ürünlerinde maliyeti etkileyenler arasında tasarımda kullanılan renk sayısıdır. Renkleri marka ile doğru orantılı bir şekilde seçmek daha kaliteli bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır. Karton çantalarda tasarımın ilgi çekici olması önemlidir. Renk seçimlerinin çarpıcı ama uyumlu olarak yapılması gerekir. Çok fazla renk daha dikkat çekici olmak demek değildir ve bu nedenle doğru, uygun ve yeterli sayıda renk seçimi yapmak önemlidir. • Karton çanta tasarımında kullanılabilecek farklı baskı çeşitleri bulunmaktadır. Lak, gofre, vernik, varak ve yaldız gibi baskı çeşitlerinden faydalanarak şık ve kaliteli bir görünüm elde edilebilir. • Son olarak tasarımda kullanılan şablonların kenar çizgilerini kaldırmak gerekir. baskı sırasında desenlerdeki çerceve kenarlarda ufak kayma olma ihtimali vardır ve şablonun kenar çizgileri kaldırılmadığında bu kaymalar belli olabilir ve çerçeveler kayık durabilir. Çerçeve çizgisi konulmadığında bu risk ortadan kalkar.

Etiket baskıları, yapıldığı tarih veya ürünün yapıldığı firmanın tanıtımı için yapılan kendinden yapışkanlı ya da yapışkansız yapılan baskılı materyallerdir. Genelde sadece reklam amacı ile üretilen etiketlerin üzerinde, ürünün üretim tarihi ve üreten firmaya ait iletişim bilgileri gibi bir çok bilgi yer alır. Bu yapıştırma ürünler sayesinde büyük bir tanıtım yapabilir.. Sticker yada etiketler, kendi içerisinde barkodlu, kapatıcı, şeffaf, fiyat etiketi ve içten yapışmalı olmak üzere birçok kategoriye ayrılır. Bu kategoriler etikette verilmek istenen bilgiye ve etiketin basımına göre oluşmaktadır.Etiketlerin yüzlerce türü ve baskı çeşidi vardır. Fakat, bugün en fazla kullanılanlar, barkod etiket, fiyat etiketi, içten yapışmalı etiket, şeffaf etiket, kapatıcı olan modelleridir. Hemen hemen her sektör de etiket kullanılmaktadır. Tekstilde, ürün ambalajının üstünde, dış ve iç ortamlarda kullanılabilirler. Yapışkanlı yapılan etiket baskıları, 1. hamur ya da kuşe kağıttan 4 renk ofset baskı veya serigraf uygulaması ile basılırlar. Serigraf baskı ile yapılan etiket baskılarında dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Damla etiketler, baskı yapıldıktan sonra üzerine sürülen bir kimyasal ile şeffaf ve damla şeklini alırlar. Dış ve iç ortamlarda kullanıldıkları gibi, tekstilde de kullanılırlar. Tüm etiket baskıları 4 renk ofset veya serigraf baskı ile yapılır. Genelde 90 gr. parlak kuşe kağıt kullanılır. Etiket baskılarında ilk olarak grafik tasarım yapılır. Daha sonra ofset baskı yapılır. Eğer adet az ise serigraf baskı yapılır, daha sonra ebatlara bölünerek kesim işlemi yapılır ve paketleme işlemine girer. Bu nedenle her tür etiket baskıları her ebatta yapılabilmektedir. İstenilen her şekil ve büyüklükte etiket baskısı yapılabilmektedir. Kare etiket baskısı, dikdörtgen, yuvarlak etiket baskısı olmak üzere özel kesimli etiket baskıları vardır. Üstelik, etiket baskıları iç ortamda ve dış ortamda rahatlıkla kullanabilir. Düşük maliyeti, geniş kullanım alanı ve dikkat çekiciliğiyle firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen stickerlar, iyi bir tasarım ve kaliteli bir baskı yapıldığı takdirde büyük bir reklam etkisine sahiptir. Genel olarak marka logosu, kısa iletişim bilgileri, belli bir ürün veya özellikle hizmetin belirtilmesi, kampanya ve etkinliklere dikkat çekmek amacıyla kullanılan stickerlar hitap etmek istenilen veya müşteri potansiyelinin yüksek olduğu yerlere yapıştırılırlar. Stickerlar aynen magnetler gibi hızlı servis ve acil hizmet beklentisinin oluştuğu durumlarda adeta bir kurtarıcı gibidir. Bu yönüyle özellikle çilingirler, tamirciler, elektrikçiler, kombi servisleri, ilaçlama firmaları, halı yıkama firmaları, teknik servisler, restoranlar işletmelerini tanıtmak, iletişim bilgilerini paylaşarak akılda kalıcılıklarını arttırmak için çıkartma bastırırlar. Magnetler gibi sadece metal yüzeyler gerektirmeyen ve istenilen her yere yapıştırma özelliği olan çıkarma etiketler daimi müşterilerinizin gözü önünde olmasını sağladığı gibi, müşteri potansiyelini de artırmaktadır.

• Öncelikle etikette hangi bilgilere yer verileceğine karar verilmelidir. Marka logosu, reklam sloganı, iletişim bilgileri, verilen hizmetlerle ilgili kısa ibareler ve iletilmek istenen mesajla ilgili görseller… gibi. • Etikette yer alan iletişim bilgileri güncel olmalıdır. Genellikle servis ve hizmet sektörü tarafından kullanıldığından, özellikle kolay ulaşılabilir telefon numaralarına yer vermek önemlidir. • Etiket üzerindeki yazıların kolay okunabilir nitelikte olması son derece önemlidir. Bunun için okunaklı fontlar ve en az 10 punto kullanılmalıdır. Kullanılacak görseller yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Böylece baskıda daha iyi sonuçlar elde edilir. • Etiket baskılarında firmaya\markaya ait bilgiler eksiksiz olmalıdır. Markaya ait amblem ve iletişim bilgileri etiket tasarımında olmalıdır böylelikle etiket yoluyla doğru bir reklam yaparak potansiyel müşterilerin ulaşması sağlanır. Şık ve dikkat çekici tasarımlar yapmak marka için önemlidir çünkü bazı firmalar yada kişiler tasarımlarını beğendikleri etiketleri işyerlerinde ve bilgisayarlarında kullanmaktadır. • Etiket ebat seçimi için kullanım alanına dikkat etmek gerekir. Eğer kullanılacak etiket baskıları dış mekanda kullanımı olur ise tasarım ve ebat uygun ölçülerde olmalı ve tüm bilgileri kapsayacak kadar yeterli büyüklükte bir ebatta etiket baskısı yapılmalıdır. Etiket boyutları kullanım amacına uygun olarak belirlenmelidir. Eğer promosyonların ve satış amaçlı ürünlerin üzerine yapıştırılacaksa küçük etiketler seçmek yerinde olacaktır. Herhangi bir yüzeye reklam ve tanıtım amaçlı yapıştırılacak etiketlerin daha büyük olması gerekir. • Yapışkanlı etiketlerde kullanılan renk ve görseller de önemlidir. İlgi uyandıran fakat gözü yormayan renk ve görseller kullanılmalıdır. Renkler firma logosunun renkleriyle uyumlu olmalıdır.

Amerikan servis genellikle evlerde restoranlarda kullanılan ve gerek masa örtüsünün kirlenmesini engellemek gerek de yemek masalarına şık bir görüntü vermek için tercih edilen ve farklı malzemelerden yapılan mini örtülerdir. Amerikan servis baskısında tercih edilen ölçüler, 35x50 ya da 30x40 cm’dir. Kraft, birinci hamur ya da kuşe kâğıda basılırlar. İsteğe göre tek renk ya da çok renkli basılabilir. Ham maddesi kağıt olan Amerikan servis baskıları sayesinde sofralar daha kısa sürede hazırlanır ve daha kısa sürede toparlanır. Matbaadan çıkan, tek kullanımlık olan bu ürünler modern sofraların vazgeçilmezi haline geliyor. Baskılı Amerikan servisleri sayesinde renk renk, çeşit çeşit tasarımlarla süslenen masalar, yemeklere renk katmaktadır. Sadece bununla da kalmayıp masa üstünde biriken kırıntı ve lekelerin bir çırpıda temizlenmesine olanak sağlamaktadır. İşyerlerinde kullanıldığında ise firmanın adının ve logosunun müşterilerinizin hafızasına kazınmasına neden olurlar. Masaları pratik bir şekilde temizlemek ve en kısa sürede yeni müşterilere servis açmak açısından da Amerikan servis kullanımı çok önemlidir. Kurum için Amerikan servis baskı hazırlatmak, zamandan tasarruf yapmak ve temiz bir görünüm elde etmenin yanında, kurum imajının yansıtılması için de önemlidir. Müşteriyle kurulan ilk temaslardan biri olan kağıt Amerikan servisler, doğru bir tasarımla kalıcı bir iletişim kurmaya yardımcı olmaktadır. Kafe, restoran ve lokantalar için temin ettirilen amerikan servisler zamandan tasarruf etmeyi ve müşterilere şık, düzenli ve temiz bir görüntü sunmayı sağlarken aynı zamanda müşterilere ürünler hakkında bilgiler vererek onları yönlendirmeyi ve sipariş için kolay karar vermelerini sağlar. Bir çok restaurant menü kısmını amerikan servis üzerine bastırır ve böylece hem menü hem de servis altlığı olarak amerikan servisi kullanmış olur. Amerikan servisler, kişilerin istekleri üzerine birbirinden farklı renklerle ve birbirinden farklı tasarımlarla baskıya verilebilmektedir. Amerikan servislerde genel olarak menüye, spesiyallere, yeni çıkan ürünlere, müşterilerin sipariş verdikleri yemek hakkında fikir sahibi olabilecekleri içeriklere, işletmenin tarihçesine, kampanya ve promosyonlara, işletmenin niçin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden keyifli bilgilere, basında yer alındıysa bununla ilgili alıntılara, restorana gelen önemli kişilerle çekilmiş fotoğraflara yer verilebilir. Amerikan servislerde bu bilgilerden bir kaçına yer vererek müşterilerin hem keyifli vakit geçirmesi sağlanır hem de işleme hakkında onlara bilgiler vererek aslında marka çalışması yapmış olunur. Amerikan servisler, kullan-at tarzında kullanıldıkları için çok çabuk tüketilen ürünlerdir. Her müşteri geldiğinde yenisini koyma zorunluluğundan dolayı adet sayısı fazla bastırılırsa birim maliyeti düşürülmüş olur.

Amerikan servis olarak adlandırılan ürünlerin kullanımı son yıllarda bir hayli artmıştır. Bu ürünler yemek yerken tabak altlarına konularak kullanımı sağlanan dekoratif ürünlerdir. Amerikan servis çeşitli yerlerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu ürünlerin kullanım alanlarının başında restoranlar ve Kafeler gelmektedir. Restoran ve kafelerde Amerikan servislerinin kullanılma nedenleri; pratik oluşu, masa örtüsü kullanımını gerekli kılmaması, masa örtüsü kullanılsa bile temizlik sağlaması ve temizlik kolaylığı sağlamasıdır. Çeşit olarak birçok çeşide ayrılmaktadır. Amerikan servis çeşidi olarak öncelikle malzemeler, keçe ya da farklı materyallerden yapılabilmektedir. Deri, keçe, plastik, örgü, baskı, hasır olarak birçok malzemeden yapım işlemi sağlanabilmektedir. Tür olarak bu türlerde tercihe göre seçim sağlanarak alınabilir. Ayrıca dekoratiflik açısından da farklı dekorasyonlarda amerikan servisleri yapılabilmektedir. Malzeme olarak sert malzemelerden amerikan servis severler için plastik ürünlerden yapılan ürünleri tercih edebilirler. Bu ürünler kolaylıkla silinebilen ve kolay kullanım sağlanacak olan ürünler olarak ifade edilebilir. Amerikan servisler sayesinde, kafelerin ve restoranların masaları hem daha temiz kalırken hem de çok kısa bir süre içerisinde hazırlanıp geri toplanabilmektedir. Üstelik, Amerikan servislerin kafe ve restoranlar için sunduğu avantajlardan bir tanesi; reklam amaçlı olarak kullanılabilmesidir. Eğer reklam vermek amacında ve görünür olma amacı varsa Amerikan servis ürünlerinden yararlanılabilir.

• Amerikan servisler, müşteriyle temas edilen ilk noktadır. Estetik ve yaratıcı bir tasarım ilgi çekmeyi kolaylaştıracaktır. • Yemeğin başından sonuna kadar masada kalacak olan Amerikan servislerinde, şirket logosuna ve iletişim bilgilerine yer verin. Böylelikle hedef kitlenin aklında kalıcı bir imaj oluşur. • Amerikan servis tasarımlarında kurumsal kimliği yansıtacak çalışmalar yapılmalıdır. Bütüncül bir pazarlama için her iletişim kanalında uyumlu bir imaj çizmek firmalar için önem taşır. • Amerikan servislerin ebatlarını seçerken, üzerine yerleştirilecek masaların boyutları göz önünde bulundurulmalıdır. Fazla büyük veya fazla küçük kağıtlardan kaçınılmalıdır. • Merak uyandıran bir tasarım, Amerikan servislerinin daha çok ilgi görmesini sağlayacaktır. Çarpıcı cümle ve kurumsal kimliğe uygun sloganlar ile dikkat çekebilir, müşterilere akılda kalıcı mesajlar verilebilir. • Amerikan servis tasarımı hazırlarken boğucu bir bilgilendirmeden uzak durulmalıdır. Firmanızı tanıtan, sade ve kısa bir metin eklenebilir. Amerikan servislerin okunma süresi yemek gelene kadardır. Bu nedenle keyifli, kısa ve dikkat çeken içerikler üretmek gerekmektedir. • Tabak, Amerikan servis üzerine konulduktan sonra kâğıtta boş kalan yerlere dikkat edilmeli ve bu kısımların etkin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Tabağın altında kalan kısımlar servis kalkana kadar fark edilmeyecektir ama kenarda kalan kısımlara yapacağınız tasarım yemek boyunca müşterinin gözü önünde olacaktır. • Amerikan servis üzerinde kullanılacak yazılarda punto ve karakter özelliklerinize dikkat edilmelidir. Okunur ve anlaşılır olması müşterin sizinle etkileşim kurabilmesi için önemlidir. • Ürün görsellerinin yüksek çözünürlükte ve kaliteli olması hem marka imajına hem de firma satışlarına olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Aynı şekilde baskıda bozulacak düşük çözünürlükteki bir görsel, firma hakkında kötü bir izlenim yaratır.

Ajandalar her sene yılbaşında yenilenen takvimli not tutma defterleridir. Bireysel planlayıcı ve hatırlatıcı işlevine sahip olan ajandalar, taşınabilir şekilde tasarlanan küçük birer kitap şeklindedir. Takvim, adres bölümü, günlük notlar ve tarihleri gösteren kısımlardan oluşur. Ayrıca bazı ajandalarda harita veya telefon kodu gibi faydalı bilgileri içeren sayfalar da mevcut olabilir. Ajandalar/defterler, günlük hayatta hemen herkesin en çok tercih ettiği hatırlatma araçlarından biridir. Hatırlanması gereken önemli notların yazıldığı ve çantada rahatlıkla taşınabilen ajandalar, tabletler ve akıllı telefonların giderek yaygınlaşması ile önemini yitirmeye başlasa bile günümüzde hala sıklıkla kullanılmaktadır. Ajanda, hedef kitlenizde, pazarlama yaptığınız potansiyel müşterilerinizde ve gerçek müşterilerinizde kullanabileceğiniz kalıcı ve etkili bir promosyon malzemesidir. Ajandaların içinde günlük takvim olduğundan dolayı, iş hayatında çok önemli yer tutar. Ajandalarda firmaların yaptığı iş, ürünler veya hizmetler, iletişim bilgileri olduğundan etkili reklam araçlarıdır. Çünkü, yıl boyunca insanlar masalarından, çantalarından ajandalarını eksik etmemektedirler. Ajanda uzun süreler insanların elinde kullanılmaya devam edeceği için pazarlama aracı olarak çok faydalı ürünlerdir. Son zamanlarda birçok firma yılın her döneminde promosyon olarak logolu ve tarihsiz ajanda dağıtımı yapmaktadır. Tarihsiz defter kullanım süresinin daha uzun süre olması ve her dönem dağıtılabilmesi ile oldukça cazip bir ürün. Tarihsiz ajandaların tercihe göre değişebilecek boyutları bulunmaktadır; 9x14cm Ajanda, 17x21cm Ajanda, 13x21cm Ajanda. Bu boyut seçenekleri dışında ajandalar baskılı ve baskısız olarak da iki ayrı şekilde temin edilebilir. Ajanda imalatı biraz maliyeti yüksektir. Fakat uzun süre kullanıldığından ve insanların ajandalara olan ilgisi nedeni ile en etkili reklam araçlarıdır. Ajandalarda, düz, satırlı veya milimetrik sayfalar kullanılabilir. Her sayfaya baskı yapılabileceği gibi sadece ön kapak altına ufak bir broşür gibi baskı yapılabilir. Ajandalar, çok çeşitli tasarımlarda yapılabilmektedir. Fakat, piyasada en fazla spiralli, klasik, ciltli, organizer, çantalı ve cep ajandası şeklinde imal edilirler. Spiralli imal edilen ajandalar, ofset baskıya girebilirler. Bu tarz ajandalarda suni ya da gerçek deri, sıvama kapaklar kullanılabilir. Ajandaların kapaklarında özel kabartmalar kullanılabilir. Deri yada suni deri kapaklar yanı sıra, özel kilitleme sistemli ajandalar da baskıya girebilir. Ajanda\Defter baskısında asıl önemli olan şey, tasarımın mümkün olduğunca sade ve kullanım kolaylığı içinde hazırlanmasıdır.

Defter baskının da kendi içerisinde standart bir ölçüsü yoktur. Örneğin; a4 kâğıt ölçülerinde ve A5 kağıt ölçülerinde defter baskıda yapılabilmektedir. Ajanda tasarım ölçüsünü baskı yapılacak sitede yer alan ölçülere uygun olarak oluşturmalısınız. Reklam amaçlı firmanın logosu ve iletişim bilgileri mutlaka yeralmalıdır. Ancak ajandanın uzun süre kullanılması isteniyorsa logoyu çok fazla göze önünde tutmamaya özen göstermelidir. Baskı yaptıracağınız ajanda\defterin ilk olarak sayfalarının çizgili, çizgisiz yada kareli mi olacağına karar verilmelidir. Ajanda üretiminde karar verilmesi gereken şeylerden biri de ajandanın tarihli mi yoksa tarihsiz mi olacağıdır. Kullanımını hedeflediğiniz sektöre uygun bir seçim yapılmalıdır. Buna karar verip tasarımı ona göre yaptırmanız gerekir. Alışılagelmişin dışında bir tasarım yerine herkes tarafından kullanılabilecek sade ve şık bir tasarım oluşturmak fayda sağlayacaktır.

Bardak altlıkları, masalarda, sehpalarda bardakların altında kullanılan, eşyaları sıcak ve sulu etkenlerden koruyan malzemelerdir. Bardak altlıkları Devamlı olarak göz önünde olmalarından dolayı çoğu firma tarafından tercih edilen reklam ürünleridir.Logo baskılı bardak altlığı promosyon ürünü olarak oldukça sık kullanılan bir üründür. Firmalar logolarını, iletişim bilgilerini ya da pazarlama mesajlarını marka kimliğine uygun olarak tasarlayarak bardak altlığı baskı yaptırırlar. Baskısı yapılan bardak altlıkları markanın tanıtımını yapmak ve yeni müşteri kazanmak için promosyon olarak dağıtılır. Bardak altlıkları , pastanelerde, kafelerde, ofislerde, lokantalarda gün içinde çok sayıda müşterinin gözü önünde duran ürünlerdir ve oldukça etkili bir şekilde firmanın tanıtımı yapmaktadır. Devamlı olarak sergilenen bir ürünle reklam yapma fırsatını kaçırmamak gerekir. Masa ve sehpalarda şık bir görüntü yapacak olan bu ürünleri, hedef kitleye promosyon olarak dağıtmak gerekmektedir. Bu bardak altları evlerde bile kullanılmaktadır. Günümüzde çok şık bardak altlığı modelleri üretilmektedir. Bunların işletmelerde kullanılması için görselliklerine önem verilmelidir. Pek çok farklı bardak altlığı çeşidi bulunmaktadır: karton bardak altlığı, mantar bardak altlığı, lensli bardak altlıkları, kauçuk malzemeden üretilen bardak altlığı ve PVC bardak altlıkları. PVC bardak altlığı ve karton bardak altlığı fiyatının da uygun olmasının etkisi ile en çok satılan bardak altlığı çeşitleridir. Mantar bardak altlığı ise şıklığı ve kullanım ömrünün çok daha fazla olması sebebiyle markanızı en iyi temsil eden üründür.

Markaya ait logonun bulunduğu bardak altlıkları evlerde, ofislerde ve restoran / kafelerde kullanıldıkça daha fazla insana ulaşarak marka tanıtımı yapmaya devam eder. Bu nedenle bardak altlığının firmaya yapacağı katkı düşünüldüğünde bardak altlığı baskı ürünü oldukça karlı ve başarılı bir üründür. Bardak altlığı olarak hazırlanan ürünlerde firmanın tanıtımını yapacak görsel ve sözel ibareler yer almaktadır. Günümüzde çok şık bardak altlığı modelleri üretilmektedir. Bunların işletmelerde kullanılması için görselliklerine önem verilmelidir. Bardak altlığı üzerine yapılan reklam çalışmalarının profesyonel bir çalışmayla düzenlenmesi gerekir. Üzerine bardak koyulacağından, sloganın hedef kitle tarafından görülebilmesi gerekir. Bardak altlığı tasarımından önce kare mi yada yuvarlak mı bardak altlığı istendiğinin netleştirilmesi gerekmektedir. Sehpaların veya masaların vazgeçilmezi olan bardak altlıkları 9 cm çapındaki baskı alanını en iyi seviyede kullanmak gereklidir bu nedenle yazı puntoları 12 - 14 arası idealdir ve kullanılacak görsel çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Hangi bardak altlığı modelini seçileceğine karar verirken nerede ve nasıl bir tasarımla kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bardak altlığı tasarımını hazırlarken ilgi ve dikkat çekici tasarımlar hazırlanmalı, unutmamalı koleksiyon bile yapılan bardak altlıkları mevcuttur. Bardak altlığı renk seçiminde kitlelerin hedefinde olup dikkatleri üzerinde olabilecek renkler kullanılmalıdır. Sipariş verilen baskı adedi arttıkça maliyet düşmektedir, bu nedenle ileriye dönük ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak yüksek adetlerde sipariş vermek düşünülebilir.

Kitap ayracı baskısı, okuduğunuz kitapta veya dergide kaldığınız yeri unutmamanız için kaldığınız sayfaya koyduğunuz desenli, baskılı kağıttır. Günümüzde özellikle kitap fuarlarında bir ürünü veya markayı tanıtmak için kitap ayracı dağıtılır. Bu oldukça yenilikçi pazarlama metotları arasından birisidir. Kitap ayraçları genel olarak yayınevleri tarafından kitabın yanında hediye olarak verilir. Ancak günümüzde büyük kurumsal firmalar, kitap ayracı ile pazarlama metodunu faydalı bulduğu için kullanabiliyorlar. Müşterilere hediye edilen kitap ayraçları basit ama kalıcı bir reklam vermeye olanak sağlıyor. Kitap ayraçları sadece kalınan sayfayı değil işletmeleri de potansiyel veya halihazırdaki müşterilere hatırlatmayı sağlıyorlar. Kitap ayraçları, kitap okurken verilen molalarda kitap üzerlerinde bulunan firmanın ismini zihnin en verimli olarak çalıştığı anlarda potansiyel müşterilerin hafızalarına kazırlar. Bu nedenle yayıncılık sektörü haricindeki bir çok firma bu sevimli kitap ayraçlarını reklam ve promosyon malzemesi olarak kullanmaya başlamışlardır. Birçok insan artık kitap ayraçlarını nostaljik kategorisinde değerlendiriyor. Aslında bu da insanlara nostaljik bir hediye verme durumunu müşterilerin gözünde çok daha değerli kılıyor. Aynı zamanda kitap ayraçları kullanıcıların sürekli gözleri önünde olacağı için markanız ile müşteriler arasında kurulan bağı daha da kuvvetlendirecektir. Kitap ayraçları reklam amaçlı olarak kullanılacak doğru araçlarından bir tanesidir. Çünkü kitap ayraçları uzun soluklu kullanılabilmektedir ve böylelikle verilen reklam uzun süreli bir reklam olur. Kısaca reklam amaçlı bastırılan ayraçlar aslında firmanın düşük maliyete uzun soluklu reklam aracı olma niteliğine bürünmektedir. Kitap ayracının en büyük özelliği çift taraflı olarak kullanılabilir olmasıdır. Bu özelliği sayesinde çok daha farklı tasarımlar yaparak müşterilerin o ayracı kullanmalarını sağlanabilir.. Örneğin çift tarafta reklam tasarımı bastırmak yerine bir tarafına güzel, etkileyici bir resim konulursa o ayracın kullanılma olasılığı artmış olur. Kaliteli bir kitap ayracı uzun yıllar boyunca kullanılabilir ve saklanabilir. Aynı kitapların ve sözlerin kalıcı olduğu gibi kitap ayracı da kalıcı olabilmektedir. Kısaca düşük maliyetler ile uzun ömürlü bir prestij sahibi olursunuz.

• Kitap ayracı baskı fiyat performans bakımından en etkili pazarlama yöntemidir. Düşük maliyetlere katlanarak uzun süreli olarak reklam verilmiş olur. • Kitap ayracını markaya ve hedef kitleye göre şekillendirmek önemlidir. Hem kullanılan tasarımla, hem de ayracın üzerine yazmayı tercih ettiğiniz kısa metinle, ulaşmayı hedeflediğiniz grubun dikkatini çekecek bir tasarım oluşturmalıdır. • Elden ele gezerek basit bir yolla marka reklamını yapan dijital kitap ayracı tasarımı da oldukça önemlidir. Müşterinin kitap okurken dikkatini dağıtmayacak kadar sade ama ilgi çekecek kadar da renkli olmalıdır. Kitap ayracı üzerinde mutlaka küçük puntolarla şirketin\markanın adına ve iletişim bilgilerine yer vermelidir.Yazı tipi olarak ise okunurluğu yüksek bir font seçilmesi tasarımınızı daha estetik ve kullanışlı kılacaktır. • Kitap ayracı modelleri yapımında kullanacağınız malzeme ise kaliteli olmak zorundadır. Belki de uzun yıllar markanın reklamını yapacak bir araç olduğu için bu önemlidir. Kitap ayracının basılacağı kâğıt, baskının tek veya çift yönlü oluşuna göre değişiyor. Eğer tek yönlü baskı tercih edilecekse 250 gr. Bristol kağıt; çift yönlü tercih edilecekse 350 gr. Kuşe kağıt kullanılabilir. Daha dayanıklı ve kolayca eğilip bükülmeyen ürünler isteniyorsa, kuşe kağıt seçmekte fayda var. Tek yönlü baskı daha ekonomik olmakla birlikte, çift yönlü baskı kullanarak daha fazla içeriğe yer verilebilir. • Mat veya parlak selefon kaplama seçenekleriyle kitap ayracının nasıl bir yüzeye sahip olacağını belirlenmelidir. Kitap ayracı, insanların yakından göreceği bir ürün olduğundan üzerine basılacak dizaynların yüksek kalitede olması gerekir. • Araştırmalara göre kitap okuyucuları, üzerinde kocaman logolar olan ayraçları tercih etmiyor. Logo kullanırken, ilk bakışta dikkati çekmeyen küçük bir dizayn kullanmak daha faydalı olacaktır. Zaten kitap ayracı gelip geçici bir ürün olamadığından, küçük bir logo bile zaman içinde fark edilecektir. • Son olarak kitap ayracı baskısında firmanın sosyal medya hesaplarına yer vermek hem yeniliklere açık bir firma olduğu mesajını verir hem de potansiyel müşterilerin firmaya ulaşmasını kolaylaştırır. Hatta ürünün bir köşesine QR kodu eklenerek bu süreç kolaylaştırılabilir.

Takvim, en az 1 yıllık zaman diliminde yer alan günleri takip edebileceğiniz zaman takip ürünüdür. Takvim baskı fiyatları tasarımına bağlı olarak 1 sayfa içerisinde ayın tüm günleri yer alabilir veya takvim her sayfada 1 günü gösterir. Takvim günümüzde pazarlama aracı olarak da kullanılmaktadır. İşletmeler tarafından özel olarak bastırılan takvim baskı müşterilere verebileceğiniz oldukça hoş bir üründür. Bir işletmenin büyümesi için ve yeni müşterilere ulaşabilmesi için sürekli bir yerlere harcama yaparak reklam vermesi gerekir. Bu aşamada pazarlama ürünleri çok fazla seçilen bir yöntemdir. Matbaa üzerinde üretilen ürünler kurumsallık ve büyüme için oldukça önemlidir. Takvim baskı bu aşamada en etkili araçlar arasında yer alır. Bakıldığı zaman vereceğiniz reklamlar kısa süreli olacaktır. Ancak basılı ürünlerin ömrü çok daha uzundur. Bastırılacak takvim 1 yıl boyunca verilen kişi tarafından kullanılacaktır. Takvim değişik tür ve ebatlarda üretilebilir.Genel olarak takvim basımında 1. Hamur ya da kuşe kağıtlar kullanılmaktadır. Takvim baskısı için kullanılan 1. Hamur kağıtlar 60 ile 120 gr arası, kuşe kağıtlar ise 110 ile 300 gr arası tercih edilmektedir. Takvim tasarımı yapılırken verilecek olan bilginin miktarına göre farklı ebatlar tercih edilir. A5 (14,8 cm x 21 cm), A4 (21 cm x 29,7 cm) ya da A3 (29 cm x 42 cm) boyutunda yapılabileceği gibi tamamen kullanım amacına bağlı olarak post-it şeklinde küçük takvimler de üretilebilmektedir. Takvimler, spiralli veya üstten yapıştırmalı tutkallı olarak üretilebilmektedir. Spiraller tel spiral ya da plastik (PVC) helezon spiral olarak uygulanabilmektedir.

Takvim baskısında önemli olan takvimin kullanılacağı yerin özelliğidir. Duvarda ve asılı olarak kullanılacak takvimlerin sayfaları genelde dayanıklılığı yüksek kağıtlardan üretilirken, sekreterya ya da ofis bölümlerinde kullanılacak takvimler ise daha çok görsel öge ve fonksiyonellik içerek ve askılı takvimlere göre daha küçük boyutlarda üretilir. Kullanım amaçlarına göre takvimler: -Piramit Takvim - Gemici Takvimi - Duvar Takvimi - Masa Takvimi olarak sınıflandırılabilirler. Masa Takvimi: Masaların vazgeçilmezlerinden olan masa takvimi gün içerisinde her zaman göz önünde olmaları nedeniyle etkili bir reklam promosyon ürünü olarak kullanılmaktadırlar. Masa takvimleri sağladıkları faydalar yanında çalışma odalarına ve ofislere estetik bir zarafet katarlar. Firmanın isim ve logosunun bastırılabileceği masa takvimleri sayesinde tüm yıl boyunca müşterilerin gözünün önünden ayrılmaz, yapacakları günlük planlarda her daim yanlarında olunur. Bu sayede markanın ve firmanın bilinirliğini ve akılda kalma oranını arttırır, ihtiyaç halinde size ulaşmaları hızlandırılmış olur. Masa takvimi baskı boyutları 21 cm x 29 cm olup, 350 gram kâğıda mat veya parlak kuşe kâğıt seçeneği ile basılabilir. Gemici Takvim: Gemici takvim duvar üzerine asarak kullanılır. Takvimin en üst kısımda şirket ile alakalı reklam verilebilecek çok büyük bir alan bulunur. Genellikle tek sayfa üzerinden ocak, şubat, mart şeklinde 3 ayı birlikte görülebilir.. Tek spiralli ve üç spiralli olarak üretilebilmektedir. Bu takvim türü kullanım sağlanacak olan amaçlara göre çeşitlenebilmektedir. Öncelikle en yaygın bir şekilde gemici takvimi olarak adlandırılan takvim türleri kullanılmaktadır. Bu takvim, önceki ayda bulunan ay ve sonrasında ayları göstermek üzere tasarımı sağlanan takvim türleridir. Bulunmuş olan ay ortada bulunur ve önceki ay üstte sonraki ay ise altta bulunan bir takvimdir. Gemici takvimleri farklı ebatlarda satışa sunulabilen ürünler olarak ifade edilebilir. Öncelikle, tek gemici ve tek spiralli olarak satışa sunulan takvimler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra küçük boy olarak tek spiralli, üç spiralli, olarak satışa sunulan takvim boyutları vardır. Piramit Takvim: Piramit takvim masa üzerinde kullanılan ve piramit görüntüsünü andıran bir takvim çeşididir. En çok ofislerde ve bankalarda kullanıldığını görmekteyiz. Piramit takvim masa için kullanışlı olduğundan ofis ortamında bulunan müşterilere verilebilecek en güzel üründür. Piramit takvimler genellikle masa üstlerinde kullanılan ve üzerine not alması da rahat olduğu için tercih edilen bir takvim türüdür. İsteğe bağlı olarak tasarlanmaktadır. Genellikle tek kartondan ve 7 ya da 12 yapraktan oluşacak şekilde üretilmektedir. Yaprakların rahatça çevrilebilmesi için üstten spiral uygulaması bulunur. Her iki yönüne de baskı yapılır. Bu nedenle hem küçük hemde rahat kullanımı sayesinde masa üzerinde kullanılan pratik bir takvim çeşididir.

• Takvim tasarımı oluştururken sadece amaca hizmet edip, tanıtım yapmak yeterli değildir. Ek olarak görsellik, renk uyumu, sayıların düzeni ve günlerin anlaşılır olması gerekir. Bir işyerinde kullanılan masa takvimi ile bir liselinin çalışma masasında kullandığı takvim renk ve uyum açısından birbirlerinden farklıdırlar. Üretilen masa takvimleri kişilere hitap etmezse 12 ay boyunca masada durmak yerine insanların 2 saniye bakıp sonrada ilgilenmayı bıraktıkları bir kağıt parçası halini alabilir. • Tarih göstermenin temel işlevinin ötesine geçen takvim baskı yapmak için, markanızın merkezi temasını gösterecek şekilde oluşturulmaları gerekir.Tipografi, temalar, görsel tasarım ve takvim formatı seçimi, amaçlara çok yakışmalı ve mümkün olduğunca dikkat dağıtmaktan kaçınmalıdır. • Düşük kaliteli görüntüler, basıldığında genellikle bulanık veya pikselli görünür. Mümkün mertebe matbaa tarafından önerildiği şekilde yalnızca yüksek kaliteli, sıkıştırılmamış resim dosyası formatları veya vektör görüntüleri kullanılmalıdır. • Müşteri kitlesini analiz ederek ona göre takvim baskı türü seçmekte yarar var veya birçok durumda farklı alternatiflerde takvim baskı yaptırmak daha mantıklı olacaktır. Büyük şirketler tek bir çeşit yerine daha fazla çeşitte basım yaptırmaktadır.

Serigraf baskı, her türlü düz yüzeye sahip ürünün üstüne uygulanabilen parlak bir görünüm veren kimyasal dayanıklılığı yüksek bir baskı yöntemidir. Kullanımı günümüzde yaygın olan serigrafi baskı tekniği, rakle adını verilen sert plastikle boyanın dikdörtgen şekline sahip boya eleğinden geçilerek hedef ürüne transfer yapılan baskı tekniğidir. Serigrafi baskı aynı zamanda özgün baskı, ipek baskısı gibi isimler de almaktadır. Serigrafi baskının bir diğer adı da elek baskıdır. Serigraf baskı yönteminde metal veya ahşap çerçeveye gerilmiş, metal ya da plastik dokumadan oluşan elek biçimindeki bir kalıp üstünde ,baskı olacak yerler açık bırakılır ve diğer yerler maskeleme vb. yöntemler ile kapatılır. Daha sonra elek içerisine konulan bu baskı boyası, sıyırıcı diye tabir ettiğimiz bir gereç ile sıyrılarak açık bırakılan yerlerden kağıt, kumaş gibi malzemeler üzerine transfer işlemidir. Mürekkep, baskının yüzeyine, rakle adı verilen sert plastik ile geçirilir. Bu baskı türüne direkt baskı da denilebilir. Serigrafi baskısının tercih edilmesinin en önemli nedeni ise, ofset, tipo, Flexo ve Tifdruk gibi baskı tekniğine uygun olmayan tahta, metal, porselen, taş, cam, kumaş vs. gibi malzemelere uygun olmasıdır. Bunun dışında diğer baskı teknikleri ile baskı yapılamayan büyük ebatlardaki baskıları rahatlıkla yapabilme özelliğine sahiptir. Serigraf baskı için her türlü boya kimyasalı kullanılabilmektedir fakat serigrafi baskıda çevreyi daha az kirlettiği ve daha dayanıklı olduğundan genellikle Solvent ve UV mürekkepleri kullanılmaktadır. Serigraf baskı yapımında, baskı kalıpları ahşap ya da alüminyum malzemeden oluşmaktadır. Standart ölçülere sahip olan Serigrafi baskı kalıbı talebe göre farklı ölçülerde de üretilmektedir. Alüminyum veya ahşap çerçeveye ipeğin gerilmesinden sonra pozlama denilen uygulama yapılır. Pozlama kısaca baskı yapılacak şeklin özel pozlama boyası ile boyanan ipeğin üstüne konularak ışık ile kurutulmasıyla meydana gelir. Serigrafi kalıpları kullanıldıktan sonra selülozik tiner ile silinerek temizlenme işlemi uygulanır. Serigrafi baskı genel olarak, resim çalışmalarında, tekstil sanayiinde, grafik sanatlarında, reklam malzemelerinde, yaka isimliği üretiminde, buton rozet yapımında, promosyon ürünlerin baskılarında ve birçok alanlarda yaygın olarak kullanılan bir tür baskı tekniğidir. Ayrıca serigrafi baskı tekniği, ihtiyaca göre farklı isimlerle alınabilir ve isteğe göre her türlü malzemenin üzerinde kullanımı da mümkündür. Serigraf baskı,diğer baskı çeşitlerine göre daha dayanıklı bir baskı çeşididir. Kaliteli olmasına karşın renk çeşitliliği ve zaman açısından diğer baskı çeşitlerinde bir adım geride kalmaktadır.

Matbaa sektöründe kullanılan birçok kağıt türü bulunmaktadır. Bristol kağıt kullanılan birçok kağıttan biridir. Bristol kağıt; ön yüzü beyaz arka yüzü ise hafif kirli beyaz görüntüde olup, hafif kartonumsu bir yapıya sahiptir. Bu kağıdın bir diğer adı amerikan bristol kağıttır. Amerikan bristol kağıt, bir yüzeyi işlenmiş, parlak ve tam beyaz; diğer yüzeyi mat ve pürüzlü olan kaliteli bir karton kağıttır. Bristol kağıtların ön yüzü yani pürüzsüz olan kısım baskı için son derece uygundur. Bristol kağıdın pürüzlü olan kısmı ise baskı için elverişsizdir. Bu sebeple Bristol kağıtlarda tek yüzlü baskı yapılır ve baskı yapılan kısım parlak ve pürüzsüz olan ön yüzüdür. Bristol kağıtlar boyutlarına ve gramajlarına göre farklı alanlarda kullanılabilir. Bristol kağıt, litografi, gravür ve serigrafi gibi farklı baskı türlerinde kullanılan bir kağıt türüdür. Dayanıklılığı oldukça yüksek olan bristol kağıt, genellikle kitap, defter, broşür,dergi kapakları veya ambalaj kutuları, kartpostallar vs. olmak üzere tek yüzlü baskıya ihtiyaç duyulan alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bristol kağıt fiyatları, baskı için kullanılan diğer kağıt malzemelerine oranla çok daha ekonomiktir. Maliyetin düşük olması istendiğinde baskı alanlarında sıklıkla kullanılan malzemedir.

Fantezi kağıt, 60 gr/m2 – 800 gr/m2 gibi geniş bir aralıkta bulunabilen lüks segment kağıtlara verilen addır. Fantezi kağıtların özelliği, yüzey kısımlarının desenli (dokulu) kağıt olmasıdır. Üretimi esnasında pamuk ve selüloz birleşimiyle birlikte etkileyici bir desen görünümü elde edilmektedir ve özellikle koyu renkli fantezi kağıtlara varak yaldız, gofre gibi ekstra işlemler uygulanarak iyi sonuçlar elde edilmektedir. Böylelikle fantezi kağıt grubundaki ürünler kişilere birden çok farklı seçenek sunmaktadır ve bu nedenle özel bir sonuç elde etmek veya fark oluşturmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir kağıt türü olmaktadır. Fantezi kağıt, tek taraflı veya çift taraflı seçeneğiyle özel olarak dokulu ve desenli üretilmektedir. Üretilen desenli fantezi kağıtlar, kırtasiyeden etiket sanayisine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Fantezi kağıt, maliyetin düşürülmek istenmediği kartvizitler, özel dosyalar, özel kitap ve ajanda kapakları gibi işlerde de çok sık kullanılmaktadır. Fantazi kağıt grubu ürünlerde ürün çeşidi olarak özel kaplamalı kağıtlar ve kartonlar olarak ön plana çıkmaktadır. Sedefli kağıtlar davetiye sektöründe yoğun kullanılırken soft touch kaplamalı Plike ürün serisi yüksek kalite arayan ve özel üretim yapan kutu üreticilerinden tekstil etiketi üreticilerine geniş bir aralıkta talep görmektedir.

3 çeşit hamur kağıt bulunmaktadır.Bunlar; 1.Hamur Kağıt, 2.Hamur Kağıt ve 3.Hamur Kağıt. 1.Hamur Kağıt: İçeriğinde kullanılan selüloz miktarı çok olup odun miktarı az olan beyaz renkli kağıtlardır. 1.hamur kağıtlar; kitap baskısında , antetli kağıt basımında, defterler, ders kitapları, test kitaplarının basımında ve benzeri matbaa baskı işlerinde tercih edilen kağıt türüdür. Değişik gramajlarda üretimi vardır. Kaliteli baskı için elverişlidir ve böylelikle kağıt çeşitleri arasında en çok tercih edilen kağıt türüdür. 2. Hamur Kağıt: İçeriğinde kullanılan selüloz ve odun miktarı neredeyse eşit olan kağıt türüdür ve rengi tam beyaz değildir. 1.hamur kağıda göre daha uygun maliyete sahip ve bu nedenle kitap baskısı gibi baskı işlemlerinde sıklıkla tercih sebebidir. Değişik gramajlarda üretimi vardır. 3.Hamur Kağıt: İçeriğinde kullanılan odun miktarı selüloz miktarından fazla olan kağıt türüdür. Rengi sarıya yakın olan 3. hamur kağıt, saman kağıdı olarak bilinmektedir. Ekonomik olarak uygun olmasına rağmen kaliteli baskıya uygun değildir ve bu nedenle baskı için kullanımı pek tercih edilmemektedir.

Kuşe kağıdı, kağıda ağırlık, yüzey parlaklığı, pürüzsüzlük veya azaltılmış mürekkep emiciliği gibi bazı özellikler kazandırmak için bir kısım maddelerle veya bir polimer karışımıyla ince bir katman halinde kaplanmış kağıt türüdür. Aynı zamanda fotoğraf kâğıdı olarak da bilinen kuşe kâğıtlar, özel üretilen ve parlak, yarı parlak ve mat türleri olan kâğıtlardır. Yüzeyi düzgün, pürüzsüz ve kaygandır. Bu kâğıt türü ile oldukça parlak baskılar elde edilebilmektedir. Kuşe kağıtlar genellikle dergi, broşür, katalog ve afiş, poster baskılarında kullanılmaktadır. Ayrıca dijital ve renkli baskılarda oldukça kaliteli ve iyi sonuçlar vermektedir.

Matbaacılık ve tekstil alanında sıkça kullanılan bir terim olan laminasyon kelime anlamı olarak yüzey koruyucu bir malzeme ile kağıt yüzeyinin kaplanmasıdır. Matbaa sektöründe laminasyon, yüzey kaplama işlemi olarak adlandırılmaktadır. Laminasyon; farklı yüzeylerin ve katmanların ısı, basınç ve yapıştırıcılar ile bir araya getirilerek tek bir katman haline dönüşmesine verilen addır. Diğer bir ifade ile laminasyon çoklu katmanı tek bir katman haline getirme işlemidir. Bu birleştirme işleminde laminasyon uygulanan materyalde renk ve doku bozulması olmamaktadır. Laminasyon uygulanan materyalin laminasyon ile dayanıklılığı ve kullanım süresi artmaktadır. Laminasyon, bir bitiş uygulamasıdır, tekniğidir. Özetle laminasyon, basılmış baskısı bitmiş olan materyalin üzerine yapılan en son işlemdir. Matbaa ve baskıda uygulanan laminasyon, sayfaların ve kağıtların yırtılmasını önler, daha dayanıklı olmasını sağlar; suya, neme ve lekeye karşı dayanıklı hale getirir. Böylelikle ürünün herhangi bir dış etkenden etkilenip yıpranması önlenmiş olur. Koruyucu özelliğinin yanında, laminasyon işlemi parlak bir görünüm vererek renklerin daha canlı görünmesini sağlar . Laminasyonda kullanılan yüzey kaplama malzemeleri; vernik, selefon ve lak malzemeleridir. Yapılacak olan kaplama işlemine göre mat, yarı mat ya da parlak olarak yapılacak olan kaplama malzemeleri ile daha kaliteli baskılar elde edilebilmektedir. Laminasyonun soğuk laminasyon ve sıcak laminasyon olarak 2 çeşit uygulanma yöntemi vardır. Soğuk laminasyon işlemi kağıdın sadece tek bir yüzüne yapılmaktadır. Kağıdın üzerindeki mürekkep ve kağıdın kendisi ısıya karşı hassas ise soğuk laminasyon uygulaması yapılır. Sıcak laminasyon uygulamasında ısı ve basınç kullanılmaktadır. Genellikle iki şerit kullanılan sıcak laminasyonda kaplanacak ürün bu iki şeridin arasına konularak laminasyon cihazında basınç uygulanarak kuru yapıştırıcı ile yapışması sağlanır ve ürün soğurken yapıştırıcı da katılaşır. Yapıştırıcının soğuması ile birlikte kağıt ile selefon arasında kalıcı bir bağ oluşur. Sıcak laminasyon işleminde soğuk laminasyon işlemine göre daha kalıcı bir sonuç elde edilir.

Selofan: Poliüretan (Yoğunluğu çok düşük cam, kauçuk görünümündeki lastiğe benzeyen madde.) malzeme ile kağıdın yüzeyinin kaplanması işlemidir. Selofanın mat ve parlak türleri bulunmaktadır. Vernik: Yağ bazlı ve koruyucu olan önemli bir malzemedir. Ofset makinaları aracılığıyla kullanılır. Selülozik ve sentetik vernik olarak iki tip vernik çeşidi bulunmaktadır. Dispersiyon Lak: Su bazlı, koruyucu bir materyaldir. Dispersiyon lak verniğe göre daha parlak bir yapıdadır ve sürtünmeye karşı daha dayanıklıdır. Ofset makinaları aracılığıyla uygulanmaktadır. Ofset makinaları yardımıyla uygulanır. Özellikle gıdaya temas eden ya da edebilecek özellikteki objeler için gıda nizamnamesine uygun dispersiyon lak kullanılır. Termo Lak: Blister lak olarak da bilinen termo lak, su bazlı bir malzemedir. Termo lak, ısı uygulandığında yapışma özelliğine sahiptir. Matbaa sektörü için ve yüzey kaplama açısından önemli bir elemandır. U.V. Lak: U.V. ışıkların kullanımı ile uygulanmaktadır. Bu uygulamayla diğerlerine oranla daha yüksek parlaklık ve matlık elde edilebilir ve bu nedenle matlık ve parlaklığın daha yüksek olmasının istendiği durumlarda kullanılmaktadır. U.V. lak, sektörde önemli bir uygulamadır, oldukça pratik ve kullanışlıdır.

Laminasyon tekniği ambalaj, matbaa, tekstil, otomotiv ve medikal gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Matbaacılık ve baskıda laminasyon işlemi, basılı bir kağıdın üzerine ince bir plastik şerit ya da bant kaplanarak kağıdın daha dayanıklı olmasını sağlama işlemidir. Parlak, mat ve ipek olmak üzere çeşitli laminasyon türleri vardır. Laminasyon matbaada temel olarak paketleme, kitap kapakları, kartvizit, broşür, harita, kitap ayracı gibi materyaller üzerine kullanılmaktadır. Laminasyon işlemi ile bu ürünler daha kaliteli ve dayanıklı hale getirilip yıpranma oranını düşürmek hedeflenir. Tekstilde kullanılan laminasyonda çift taraflı yapışma özelliğine sahip olan yapıştırıcılar ile kumaşlar birbirine eklenmesi işlemi yapılır. Özellikle ayakkabı, çanta ve kemer gibi dış giyim ürünlerinde ve her türlü döşemelik kumaşların oluşumunda laminasyon uygulaması yapılmaktadır. Mobilya sektöründe ise kullanılan laminasyon ile görsel olarak göze hitap etmeyen sunta kaplamanın üzerine istenilen desene ve renge sahip MDF kaplama işlemi laminasyon sistemi ile gerçekleştirilir. Laminasyon ile mobilya malzemelerinin dayanıklılığı arttırılabilir, izolasyon sağlanır ve bunlarla birlikte estetik bir görünüm elde edilebilmektedir.

Selefon bir tür kaplama çeşididir. Selefon, ürünlere ekstra koruma sağlayan şeffaf ve ince bir kaplamadır. Baskı ürünlerini suya, ışığa ve diğer dış etkenlere karşı korumak için uygulanan bir laminasyon yöntemidir. Ürünlerin üzerine uygulanan çok ince plastik bir tabaka formundadır. Ürüne baskı yapıldıktan sonra uygulanır ve kağıt ürünlerini dış etkenlere karşı korumak amacıyla uygulanır. Ürünün yıpranması ve yırtılması zorlaşır, engellenir ve böylece ürünün kullanım ömrü uzar, kalitesi ve dayanıklılığı artar. Selefon; kartvizit, el ilanı, broşür, davetiye, kitap ayracı, defter kapağı, cepli dosya, karton çanta vb ürünlere uygulanabilir. Selefon, 135 gramdan daha ince kağıtlarda uygulanmamaktadır. Mat ve parlak olmak üzere selefonun iki çeşidi vardır. Mat selefon,sıklıkla tercih edilen selefon çeşididir. Mat bitişlidir, şık bir görünüm sağlamaktadır. Resmi ve sade tasarımlar hedefleyen firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Parlak Selefon ise ürüne parlak bir görüntü verir ve dikkat çekicidir. Koruyucu ve parlatıcı özellik taşımaktadır. Kartvizitler, broşürler vb. baskı ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Genel olarak her iki selefon çeşidi isteğe göre tercih edilen tüm baskı ürünlerinde kullanılmaktadır.

Matbaacılıkta selefon, kağıdın hassas olması nedeniyle dış etkenlere karşı deforme olmaması için kullanılır. Selefon sıvama yöntemi ile uygulanmaktadır. Sıvama yöntemi ile uygulanan bu kaplama malzemesi kaliteli bir görünüm sağlarken, isteğe göre mat veya parlak bir görünüm sağlanacak olan bu baskı kaplama malzemesiyle materyaller güneş ve nemden daha az etkilenir. Genellikle matbaacılıkta baskı sonrası uygulanan çalışmalarda kullanılan selefon kaplamalar oldukça sık kullanılan ve baskı yapılan ürünün estetik olarak da değerini artıran bir uygulamadır. Matbaa sektöründe selefon; kitap, defter, hesap defteri,defter kapakları, restoran menüleri, davetiyeler, kartvizitler ya da broşürler gibi vb. ürünlerde kullanılmaktadır. Matbaacılıkta selefon kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır ve bunlardan bir tanesi; gramajı 135 gramın altındaki ince kâğıtlara bu yöntemin uygulanmamasıdır çünkü uygulama esnasında oluşan yüksek ısı sebebiyle ince kâğıt malzeme kırılabilir ya da yırtılabilir. Diğer bilinmesi gereken ise selefon uygulaması ile baskı renginde bir miktar değişik olabilir. Bunun nedeni ise kâğıt üzerine uygulanan film tabakasının ışığı kâğıttan daha farklı bir şekilde yansıtmasıdır.

Birinci Hamur Kâğıt: İçeriğinde kullanılan selüloz miktarı çok olup odun miktarı az olan beyaz renkli kağıtlardır. Kaliteli baskı için uygun bir kağıt türüdür.Birinci hamur kağıt, kitap, antetli kağıt, broşür vb. matbaa ürünlerinin baskısında kullanılmaktadır. İkinci Hamur Kâğıt: İçeriğinde kullanılan selüloz ve odun miktarı neredeyse eşit olan kağıt türüdür ve rengi tam beyaz değildir. Baskı için uygundur ancak kaliteli baskı elde etmek pek mümkün değildir. Kitap vb. matbaa baskıları için kullanılması tercih edilmektedir. Üçüncü Hamur Kâğıt: İçeriğinde kullanılan odun miktarı selüloz miktarından fazla olan kağıt türüdür. Rengi sarıya yakın olan 3. hamur kağıt, saman kağıdı olarak da bilinmektedir. Fiyatı düşük olmasına rağmen kaliteli baskı için uygun değildir. Bu nedenle baskıda pek tercih edilmemektedir. Kuşe Kâğıt: Bileşiminde %5 odun bulunan kaliteli kağıt çeşididir. Fotoğraf kâğıdı olarak da bilinen kuşe kâğıtlar, özel üretilen ve parlak, yarı parlak ve mat türleri olan kâğıtlardır. Kuşe kağıtların yüzeyi düzgün, pürüzsüz ve kaygandır. Bu kâğıt türü ile oldukça parlak baskılar elde edilmektedir. Amerikan Bristol: Bir yüzü parlak ve pürüzsüz ,bir yüzü mat ve pürüzlü olan kağıtlardır. Dayanıklılığı yüksektir olan bristol kağıt; dosya, kitap kapağı, broşür kapağı, ambalaj kutusu gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Aydınger: Parlak yüzeyli ve yarı saydamdır. Tamamen beyazlatılmış kimyasal selülozdan üretilmektedir. Daha çok mimarların kullandığı kağıt çeşididir. Şeffaf buzlu cam görüntüsünde olan aydınger kağıdı, davetiye gibi tasarımla öne çıkmak istenen çalışmalarda da tercih edilmektedir. Tuale: Yüzeyi kendinden desenli kağıtlardır. Bir diğer adı fantezi kağıttır. Özellikle kartvizit ve kataloglarda sıklıkla kullanılır. Otokopi Kağıdı: Kendinden karbonlu kağıttır. Üst nüshasına yazınca alt nüshalarına aynı yazıyı geçiren, kağıt türüdür. Otokopi kağıdı fatura, makbuz, irsaliye, sipariş fişi gibi çok nüshalı işlerde tercih edilmektedir. Kraft: Geri dönüştürülmüş kağıtlardan elde edilmektedir. Kraft kağıt; kalın, pürüzlü ve selüloz renklidir. Normal kâğıt türlerine göre daha kalın ve güçlü olan Kraft kâğıdının, kahverengi ve beyaz olmak üzere iki rengi bulunmaktadır. Genellikle davetiye, kartvizit ve ambalajda tercih edilir. Emici özelliği olmasından dolayı oto paspas kâğıdı olarak da kullanılır. Krome Karton: Bir yüzeyi düzgünleştirilmiş ve beyazlatılmış, diğer yüzeyi mattır. Düzgünleştirilmiş olan yüzeyi renkli baskılarda kullanılır. Bu kağıt türü genellikle ambalaj sektöründe, ilaç kutusu üretiminde kullanılır. Pelur: Çok hafif , ince ve transparan (ışık geçirgen) bir kâğıttır. Genellikle ambalaj sektöründe kırılacak objeleri korumak için kullanılmaktadır. Ambalaj kağıdı : Düşük kaliteli hamurdan yapılan, kalın ve ağır maddelerin sarıldığı kağıt çeşididir.

DPI , inç başına düşen nokta (dots per inch) anlamına gelmektedir. Görüntüden çıkış alındığında görüntüyü oluşturmak için kullanılan noktanın çözünürlük birimi DPI ile ifade edilmektedir. Diğer bir ifade ile DPI, basılan materyalin her bir ‘inc’inde bulunan nokta sayısıdır ve bu nokta sayısı ne kadar çok olursa fotoğraf veya herhangi basılı görüntünün kalitesi de o kadar iyi olur. Nokta sayısının fazla olması DPI’nın yüksek olmasını ifade etmektedir ve DPI değerinin yüksek olması demek basılan görünün daha net olması demektir. DPI, baskı ve matbaa sürecinde önemli bir terimdir. Genel olarak, baskı dokümanlarını bastırırken 300 DPI yapılan baskılarda standart olarak kabul edilir. Kartvizit gibi vb. baskı ürünlerinde 300 ile 400 dpi arasında bir çözünürlük kullanılabilir. 1200 gibi çok yüksek bir DPI ise genellikle sadece profesyonel fotoğrafçılık veya büyük reklam görselleri için kullanılmaktadır.

DPI, görüntüdeki inç başına düşen noktaları ifade etmektedir ve kaliteli baskı için bu noktaların sayısı oldukça önemlidir. DPI değerinin düşük olması kalitesiz bir görüntüye neden olurken DPI değerinin yüksek olması kaliteli bir görüntü elde etmeyi sağlamaktadır. Renkli tasarım işlerinde, fotoğrafın ilk çekim kalitesi veya kullanılacak fotoğraf kalitesi basım kalitesini çok etkilemektedir. Baskısı yapılacak fotoğrafın çözünürlüğü en az 300 dpi olmalıdır. Yapılacak baskıya göre DPI değeri belirlenebilir. Kartvizit baskısındaki DPI değeri ile afiş\poster baskısının DPI değeri değişmektedir. Basılacak fotoğrafta çözünürlük ne derece düşük ise baskıda o derece kötü olacaktır. Bu nedenle DPI ayarını baskıya göre yapmak gerekmektedir.

Diğer adı taşma payı olan kesim payı basılacak ürünün baskıdan sonra kesim yapılırken tasarımın zarar görmemesi için ürüne göre verilen veya bırakılan paydır. Kesim payı veya diğer adıyla taşma payı tasarımda baskı sonrası istenmeyen sonuçlar olmasını önlemektedir. Matbaa ürünü basıldıktan sonra kesim yapılmaktadır ve kesim esnasında tasarımın zarar görmemesi gerekmektedir. Tasarımın doğru ölçü ile yerleştirilmesi önemlidir ve ayarlanan ölçüde, kesim payı bulunmalıdır. Doğru ölçü ayarlanırsa baskıdan sonraki kesim işleminde tasarım zarar görmeyecektir ve baskısı alınan üründe tasarımın kenarlarının fazla kesilmiş olması yada beyaz kenarlar kalması durumu yaşanmayacaktır. Günümüz teknolojisinde tasarımda 3mm’lik kesim payı bırakılması yeterlidir. 3mm’lik kesim payını tasarım ölçülerine ek olarak eklemek yeterli olacaktır. Örneğin; ürün boyutu 133 x 194 mm ise kesme payı ile beraber tasarımın boyutu 139 x 200 mm olarak ayarlanmalıdır. Kesme payı bırakmak her zaman gerekli bir işlemdir ve kesim payı bırakılmadığında tasarımdaki logo, adres vs. yazılı olan bilgilerin zarar görmesi muhtemeldir.

Lak uygulaması, baskı sonrası uygulanan işlemlerden bir tanesidir. Ofset yada TİPO denilen makinalara ek olarak takılan aparatlar aracılığıyla yapılabilen işlemdir ve bir laminasyon işlemidir. Ofset ile basılan materyallerde, sürtünmeye karşı koruma veya baskının dayanıklılığını artırma amaçlı olarak lak baskıya ihtiyaç duyulmaktadır. Lak uygulanmış kağıt yüzeyi çizilme, nem, güneş ışığı ve kağıt üzerindeki baskının dağılmasına karşı oldukça dayanıklı hale gelir. Ayrıca lak, baskı yüzeyine uygulanarak ürünün parlak ve çekici görünmesini de sağlamaktadır. Diğer kaplama yöntemlerine (selofan, vernik) kıyasla en parlak görüntü lak uygulaması ile elde edilmektedir ve basılan üründe parlaklık isteniyorsa eğer, lak uygulaması sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Lak uygulaması sadece kuşe kağıtlara uygulanabilen bir yöntemdir. 1. Hamur kağıtlarda ve fantazi kağıtlarda lak uygulaması iyi sonuç vermemektedir.. Lak, genellikle tüm kağıda uygulanabilen bir uygulama olarak düşünülmektedir ancak sadece kağıdın tamamına uygulanmaz, kağıdın sadece bir kısmına da uygulanabilir. Farklı lak uygulama çeşitleri ile baskı yapılmış kağıttaki logoya, üzerinde bulunan görsele gibi özel olarak istenilen kısımlara uygulama yapılabilir.

Lak, baskı sonrası uygulanan işlemlerden biridir. Lak uygulaması bir laminasyon çeşididir ve baskısı yapılan ürünün yüzeyinin kaplanmasıdır. Baskı yapılmış kağıda parlaklık ve dayanıklılık sağladığı için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Lak uygulaması ile kâğıt yüzeyi; çizilme, nem, güneş ışığı ve kâğıt üzerindeki baskının dağılmasına karşı oldukça dayanıklı hale gelmektedir. Bu nedenle lak uygulaması, baskı sonrası ürünün kullanım ömrünü uzatmaya ve kaliteli bir görünüm vermeye yaramaktadır. Lak uygulamasını birden çok çeşidi vardır ve tasarıma uygun olan şekilde lak yapmak mümkündür. Lak işlemi ile birlikte tasarıma gümüş ve altın yaldız da uygulanabilir. Böylelikle lak uygulaması, ürünlerinize şıklık katar ve farklı bir tasarım elde etmenize olanak sağlar.

Kısmi Lak: Lak uygulamasının tüm kağıda değilde sadece istenilen kısımlarına uygulanması işlemidir. Kısmi lak, vurgulanmak istenen resim, logo, ve marka gibi grafiklere parlaklık katarak belli bir bölgeyi daha belirgin ve göz alıcı hale getirmektedir. Kısmi lak işlemi, belirlenen tasarım alanına tek sefer parlak selefon uygulanması ile elde edilir. Kısmi Lak, baskısı yapılan ürünün tümüne değil sadece istenilen kısmına uygulanır ve uygulanan kısma parlaklık verir. Bu uygulama genellikle ürün üzerindeki logoya, iletişim bilgilerine ya da sloganlarına dikkati çekmek amacıyla yapılmaktadır. Ekonomik bir tercih olan kısmi lak, genellikle standart uygulama olarak düşünülür. Kısmı lak 70 gr ile 400 mikron kalınlığında tüm kağıt vb. malzemelere rahatlıkla uygulanmaktadır. Kısmi lak’ın kullanıldığı ürünler; Katalog, Broşür, Kartvizit, Kitap Kapağı, Ambalaj, Tekstil Etiketleri, Karton Poşet, Sticker gibi matbaa ürünleridir. Kabartma Lak: Belirlenen tasarım alanına parlak selefonun iki defa uygulanması ile elde edilmektedir ve bu nedenle Kısmi Laktan daha belirgin bir yapıdadır. Kabartma lak, vurgulanmak istenen logo, obje ve marka gibi grafiklere parlaklık ve emboss (gofre) efekti vermektedir ve ürünün daha şık,belirgin ve göz alıcı olmasını sağlamaktadır. Özellikle tercih edilen kullanım alanı davetiyelerdir ve özel günleri duyuran davetiyeler kabartma lak uygulaması ile daha şık hale gelmektedir. Kabartma lakın kullanıldığı matbaa ürünleri başlıca; Katalog, Broşür, Kartvizit, Kitap Kapağı, Ambalaj, Tekstil Etiketleri, Karton Poşet, Sticker vb. ürünlerdir. Kabartma lak, prese girecek işlerde ezilme olması ihtimaline karşın kullanılmamaktadır. Kumlu Lak: Basılacak ürünün belirli kısımlarına uygulanır. Koruyucu ve peyzaj olarak uygulanmaktadır. Sahil dokulu özel görsellerde sahildeki kumlu dokunun etkisini hissettiren özel bir estetik uygulamadır. Kumlu lakın uygulanabileceği görsellere Deniz kenarındaki kumlar, grenli bir masa tablası, dokulu bir ağaç yüzeyi ve killi bir çiçek saksısı örnek olarak gösterilebilir. Basılı ürün üzerine uygulanan lak; basılan ürünün renginde az da olsa farklılık oluşturabilir. Mat selefon üzerinde “kumlama efekti” daha başarılı bir sonuç vermektedir.

Masa kartları günümüzde birçok farklı amaç için kullanılabilen matbaa ürünleridir. Rezervasyon kartı olarakta bilinir. Restoranlarda, rezerve edilen masaları belirlemek için kullanılmaktadır. Masa kartlarına konuk adı veya masa numaraları yazılarak rezerve olan masaya konulur. Masa kartı genellikle düğün, nişan, sünnet, yemek gibi organizasyonlarda kişilerin veya kurumların masa rezervasyon bilgisini veya kişi ismini belirtmek için kullanılır. Masa\Rezervasyon kağıtları günümüzde sadece düğünler veya restoranlar için değil, tema temelli partiler, yıldönümleri, doğum günleri gibi organizasyonlarda da kullanılmaktadır. Masa kartları tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı olarak da bastırılabilir. Masa kartı 350 gram mat kuşe kâğıda basılarak pilyaj (katlama) yapılarak üretilmektedir. Katlamalı olarak üretilmesi masalardaki görünürlüğünü artırmaktadır. Masa kartları, özel davetlerin, partilerin temasına uyacak şekilde dekore edilebilir. Tasarım aşamasında kart üzerinde temaya uygun düzenlemeler yapmak mümkündür.

Foreks, üzerine poster ve fotoğraf baskısı yapabilen pvc esaslı bir malzemedir. Foreks malzemenin kalınlığı genel olarak 3 ile 5 mm arasındadır. Foreks, hafif ve sert görünümde bir malzemedir. Yapısının sert olması sebebi ile üzerine basılmakta olan poster ya da fotoğraflar için ekstra bir çerçeve yapılmasına gerek kalmamaktadır. Foreks malzemenin taşınması ve montajı oldukça kolaydır. Bu nedenle fuar alanlarında vitrinlerde tercih edilen bir afiş/poster malzemesidir. Foreks baskı ürünün arkasında çift taraflı bant yapıştırılıp kullanılabilir ve bu bant sayesinde istenilen her yere asılabilir. Ayrıca İsteğe bağlı olarak ayrıca ayaklı veya ayaksız olarak da kullanılabilir. Tek bir seferde 156 x 305 cm, 205 x 305 cm foreks baskı yapılması mümkündür. Foreks baskıları yüksek çözünürlükte ve oldukça kaliteli olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü foreks baskı sıklıkla tercih edilmektedir.

• Foreks baskı çeşitli ebatlarda üretilebilen bir matbaa ürünüdür ve baskısı yapılacak ürünün boyutunu seçerken kullanılacağı alan ve içerisinde yer verilecek bilgiler göz önünde bulundurularak ebat seçimi yapılmalıdır. Fuarlarda kullanılacak foreks baskıların görünür olabilmesi için orta ya da daha büyük boyutlarda olması gerekir. Mağazarla kullanılacak foreks baskıların fuarlara nazaran daha küçük olması beklenir. • Ürün üzerinde bulunması istenilen bilgiler özenle seçilmelidir ve tasarımda yer alacak slogan, bilgilendirici yazı vb. yazı fontlarının okunaklı olmasına dikkat edilmelidir. • Foreks baskı tasarımını yaparken İlgi çekici renkler kullanılabilir ve böylelikle insanların ilgisini çekmek kolaylaşır ve tasarımın farkedilebilirliği artar. • Foreks baskı tasarımında doğru ölçülerin kullanıldığından emin olup,kesimpayı gibi olası durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Gerekirse hazır şablonlardan yararlanılabilir.

Raket\durak, reklam ve tanıtımların yapıldığı durak şeklindeki reklam panolarıdır. Reklam verenin reklam ve tanıtımlarının yapıldığı ve çoğunlukla kaldırım üzerlerinde kullanılan kısa ayaklı reklam ve tabela üniteler, raketlerdir. Bu raketler otobüs duraklarında da bulunur ve durak reklam panosu olur. Durak\ raketlerin bilboardlara nazaran daha küçük olan bir reklam alanı vardır. Reklam üniteleri içerisindeki reklam afişlerinin okunması zor olmayacak bir boyuttadır ve uzaktanda okunabilecek bir boyuttadır. Bu reklam ünitelerinde ışıklandırmada mevcuttur ve akşam karanlığında da içerisindeki reklam insanlara kolayca ulaşır. Bu sayede raket duraklara yerleştirilecek afiş, fotoğraf, ilan çok daha ilgi çekici bir hal kazanmaktadır. Raket duraklar ile ilanın/afişin yırtılması, yıpranması, kirlenmesi olasılıklarını ortadan kaldırması nedeniyle tercih edilmektedir. Raket duraklar genellikle araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu noktalara, otobüs durakları, yol kenarları, kaldırımlar, meydanlar , yürüyüş yolları gibi alanlara yerleştirilerek içindeki reklam vb. afişlerin daha çok sayıda insana ulaşması sağlanır. Duraklarda otobüs bekleyen insanların, yolda yürüyen insanların birçoğu bu aydınlık ve etkileyici afişe/ilana/reklama bakacak yazı içeriği varsa mutlaka okuyacaktır. Dolayısıyla reklamın ulaşması istenen hedef kitleye ulaşmanın en etkili yollarından bir tanesi de raket duraklardır.

• Raket ve durak baskılar, görsel hafızaya hitap eden tanıtım materyalleridir. Şehrin en görünür yerlerinde bulunduğundan kalıcı bir etkiye sahiptir ve tasarımında oldukça özenli ve dikkatli olmak gerekir. • Raket\durak tasarlarken göz yoran ve mesajın önüne geçen bir görsel tasarımdan uzak durun. Asıl önemli olan verilmek istenen mesajdır ve karmaşık bir tasarım ile mesajın önüne geçilmemelidir. • Raket baskı üzerinde kullanılacak olan yazıların fontları belirli bir uzaklıktan da okunabilecek boyutta olmalıdır. • Kullanılan renkler ve grafikler dikkat çekici ve uyum içinde olmalıdır ve böylelikle sade bir tasarım ile verilmek istenen mesaj daha kolay anlaşılır hale gelir. • Raket baskı siparişi vermeden önce, kiralanan reklam panolarının ölçüleri tam olarak öğrenilmelidir. Baskısı yapılan ürün ile reklam panosu ebatları uyuşmaz ise ürün kullanılamaz, yanlış bir baskı yapılmış olur.

Oto kokusu, araçların içinde oluşan kötü kokuları engellemek için kullanılan parfümlü ve çeşitli baskılardan oluşan bir matbaa ürünüdür. Genellikle ipli olarak üretilirler ve araçlardaki dikiz aynasına asmak için uygundur. Oto kokusu baskısı yapılırken tek yönlü veya çift yönlü olarak baskı yapılması mümkündür. Baskı aşamasında 4 renk kullanılıp gerekirse özel renklerde baskıya eklenebilir. Oto kokularında kullanılan kağıt ağırlığı en az 200 gram olup isteğe göre kağıdın gramajı değiştirilebilir. Oto kokularında kullanılan koku esanslarının yoğunluk dereceleri koku türüne göre değişkenlik gösterir. Kokusu yoğun olan ve kokusu hafif olan esanslar vardır. Kavun, limon, okyanus kokusu yoğun olan; Spring, dağ çileği, elma, vanilya ise kokusu hafif olan esansardır ve tercihe göre istenilen koku kullanılmaktadır. Ancak vanilya esansı baskıda kararmaya neden olabilmektedir. Oto kokuları oldukça güçlü bir tanıtım, reklam araçlarıdır. Firmalar, oto kokuları üzerine logo, adres, telefon ve marka sloganı gibi bilgileri ekleyerek marka bilinirliklerini artırırlar ve daha fazla müşteri kitlesine sahip olurlar. Özellikle oto sanayi alanında hizmet veren servisler, benzin istasyonları, oto yıkamacı vb. firmalar oto kokularını tanıtım ve reklam aracı olarak sıklıkla kullanmaktadırlar.Bu firmalar müşterilerine promosyon olan oto kokularından vererek onlara ek bir hizmet sunduğu gibi müşteri memnuniyetini de arttırırlar.

• Oto kokusu genellikle araçların dikiz aynalarına asılmaktadır ve sürekli göz önündedirler. Bu nedenle doğru ve göze çarpan bir tasarım hazırlanmalıdır. • Oto kokusu baskı siparişi vermeden önce ilk olarak ürünün ebat ve koku seçenekleri belirlenmelidir. • Oto kokusunun görselliğine zarar vermemek açısından oto kokusu üzerinde yer alacak olan yazılarda aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Oto kokusu üzerine; marka adı, marka logosu, telefon ve adres yazmak yeterli olacaktır. Marka sloganı varsa eğer oda eklenebilir. • Oto kokusu tasarımında yer alan yazıların puntosu doğru ayarlanmalıdır. Yazı boyutu şık bir tasarım için önemli bir detaydır.Kullanılan yazı boyutu ne çok büyük olmalıdır nede fark edilmeyecek kadar küçük olmalıdır. • Son olarak, oto kokusu baskısında diğer kağıtlara göre baskıda renkler daha soluk gözükmektedir ve bunun nedeni oto kokusu baskısında kullanılan kartonların kokulu ve boya emilim miktarı yüksek kartonlar olmasıdır.

Ayaklı poster pano, alüminyum olan tekli ya da ikili ayaklardan oluşur ve faklı ebatlardan üretilen üzerindeki panolara ile ilgili görsellerin, afişlerin yerleştirildiği bir üründür. Foreks üzerine folyo sıvama baskı yöntemi ile elde edilen tabelaların ayak monte edilmiş haline ayaklı reklam panosu denilmektedir. Ayaklı reklam pano baskısı 3mm veya 5mm foreks üzerine folyo olarak kalın bir baskı yapılarak elde edilen kaliteli bir matbaa ürünüdür. Folyo ile kalın bir baskı yapılarak dayanıklı ve daha uzun ömürlü bir reklam panosu elde edilmektedir. Ürün ebatları genellikle 50x70, 70x100 ve 100x100 olarak tercih edilmektedir ancak istenilen farklı ölçülerde de ayaklı reklam pano çalışması yapılabilmektedir. Şövalye olarak tabir edilen ayaklı reklam panoları da mevcuttur ve tercihe göre kullanılmaktadır. Ayaklı reklam panoları, pazarlama ve tanıtım amaçlı kullanılabilen bir matbaa ürünüdür ve etkili ve dikkat çekici tanıtım araçlarından biridir. Genelde iç mekan için tasarlanmış ürünler olup iç ve dış mekanlarda her türlü reklam için kullanıma uygundur. Ayaklı reklam panoları kullanıldıkları alanlarda hem marka görünürlüğünü arttırır hemde dikkati toplar ve böylelikle ayaklı reklam panoları kar marjını olumlu yönde etkiler. Ayaklı reklam panoların farklı kullanım alanları vardır. Birçok çeşidi bulunan ayaklı poster pano ürünleri çoğunlukla reklam amaçlı kullanılmaktadır. Herhangi bir şeyin reklamı ya da tanıtımı yapılabilir, örneğin; film tanıtımı, teknoloji tanıtımı, ürün tanıtımı yada proje tanıtımı gibi. Ayaklı reklam panoları; sinema salonları, tiyatro, fuar, kongre ve kültür merkezi, ve alışveriş merkezlerinde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra ayaklı reklam panoları kafe ve restoranlarda da fiyat listesi (menü) ve yiyeceklerin görsel olarak tanıtımında da kullanılmaktadır. Özel imza günlerinde de ayaklı reklam panolarının kullanımı tercih edilmektedir.

• Ayaklı Reklam Panosu tasarlamadan önce kullanılacağı yerlere uygun olan ebata karar verip ona uygun bir tasarım yapılması gerekir. Örneğin, A4 boyutunda bir pano için daha az içerik ile sade bir tasarım hazırlanması daha uygun olur. • Tasarımda iletişim bilgilerine yer verilebilir böylelikle hedef kitlenin ilgili kişilere ulaşması daha kolay ve hızlı olacaktır. • Kullanılan yazı boyutu ve renkleri tasarımda ön plana çıkmaktadır. Verilmek istenen mesajın doğru ve etkili bir şekilde hedef kitleye ulaşabilmesi için okunaklı olması gerekir.Renk seçiminde markanın renklerine uygun seçimler yapılırsa bilinirlik ve kalıcılık artacaktır. • Ayaklı reklam panoları tasarımında görünüm önemlidir ve mat veya parlak bir görünüm, tasarımı çok farklı hale getirebilir. Hazırlanan tasarıma uygun olan görünümü seçip kaliteli baskı elde edilebilir. • Ayaklı reklam pano tasarımlarında bir fikir edinmek için hazır şablonlardan yaralanılabilir veya hazır şablon da kullanılabilir.

Ürüne dair bilgilerin yazılı olduğu karton matbaa ürünüdür. Karton etiketler, üzerlerinde logo, fiyat ve talimatların yer alabileceği oldukça geniş baskı yelpazesine sahip etiket türüdür. Özellikle tekstil sektöründe kullanımı tercih edilmektedir ve kumaşların yıkama talimatları, tip, beden ve barkod gibi bilgileri yazılır. Tercihen 350 gram kâğıtlardan karton etiket baskısı yapılmaktadır. Krome karton başta olmak üzere fantezi, yaldızlı ve kuşe kağıtlara da etiket baskı yapılabilmektedir. Karton etiket baskısı tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı baskı da olabilir. Karton etiketler genellikle standart bir kartvizit boyutlarına sahiptirler. Üst kısımlarından delinerek kraft ip veya plastik kılçık ile ürünlere bağlanır. İsteğe göre ürüne bağlamadan ürünün yanında da kullanılabilir. Ürün etiketleri bilgilendirici olmaları dışında aynı zamanda marka bilinirliği ve marka imajı açısından önemli bir matbaa ürünür. Karton etiket tasarımı ile şık ve kaliteli bir marka imajı oluşturulabileceği gibi kalitesiz basılmış ürün etiketleri de markanın genel imajına ciddi boyutta zarar verebilir. Kaliteli bir karton etiket ile marka reklamı yapmak mümkündür.

• Karton etiketlerde ürüne göre kağıt seçimi yapmak gerekir. 300 gr. kaft genellikle salaş giyim, organik gıda gibi ürünler için tercih edilirken business bir ürün tasarımlarında da kuşe kağıt tercih edilmektedir. • Marka imajına göre tek taraflı mı yoksa çift taraflı mı baskı yapılacağına karar verilmelidir. Bazı markalar sadece tek taraflı baskıyı uygun görürken bazı markalarda çift taraflı baskıyı uygun görmektedirler. Marka imajına göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. • Karton etiket tasarımını etiket baskı boyutuna uygun olarak hazırlamak gerekir ki baskıda hata olmasın. İsteğe göre hazır şablonlardan da yararlanılabilir. • Karton etiketlerin üzerine fiyat etiketi yapıştırılacaksa tasarımda ona göre düzenleme yapmak gerekmektedir. Fiyat etiketi için yer açılmalıdır. • Tasarımda kullanılacak olan karton kraft özellikli karton olacaksa renk seçimine dikkat etmek gerekir çünkü kraft kağıtlar açık renk kullanımına uygun değillerdir ve baskıda belli olmaktadırlar. Renk olarak canlı ve belirgin renkler seçmek tasarım için daha doğru olabilir.

Branda, su ve ışık geçirmez bir kumaştan üretilmiş bir malzemedir. Branda, kullanıldığı alanı örtmeye ve dış etkenlerden korumaya yarayan önemli bir malzemedir ve koruyucu olarak bahçe, havuz ve kafeterya gibi mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kapalı alanların güvenliğini sağlayan brandalar sert hava koşullarına karşı koruma sağladığı gibi, güneş ışığına karşı da koruma sağlamaktadır. Branda üretiminde bir çok renk ve ebat seçeneği mevcuttur ve farklı iklim koşullarına göre koruyucu bir yapıya sahip olması ile uzun ömürlü bir kullanım imkanı bulunmaktadır. Mevsimine göre koruma sağlayan çadır ve branda ürünleri Sadece bahçeler, kumsallar gibi yağmur ve güneşten korunma gerektiren mekanlarda değil tekne ve araçlarda, tenis kortu kapatma işleminde, halı sahalarda, büyük tesislerde ve daha sayılabilecek çadır çözümünün sunulduğu çok sayıda alanda kullanılmaya elverişli bir üründür. Gelişen teknolojiyle birlikte brandanın kullanım alanı da genişlemiştir ve reklamcılık sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Reklamcılık sektöründe ilk olarak afiş olarak üzerine yazılar yazılarak kullanılmıştır ve daha sonra dijital baskı makinaları ile yapılan baskı tekniği sayesinde kullanımı en kolay reklam malzemesi halini aldı.

Branda baskı, dijital baskı makinaları ile branda üzerine baskı yapılması işlemidir. Branda üzerine yapılan baskı, brandanın üzerine derinlemesine işlemektedir ve böylelikle yağmur, kar, güneş, rüzgâr kısacası hava koşullarından etkilenip zarar görmez. Yapıları esnek ve sağlam olan branda baskılar kullanıma uygun olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Dayanıklılığı oldukça yüksek olan branda malzemeye baskılar daha çok dış mekanlarda kullanılmaktadır. Cephe kaplama, seçim afişleri, özel günlerde pankartlar, renkli yön göstergeleri, bayrak, çadır, tente, kamyon giydirme gibi durumlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda görselliği ve fiyatları bakımından oldukça uygun olan branda baskılar açık hava reklamcılığında oldukça popüler bir üründür. Dijital baskı sektöründe branda vazgeçilmez bir üründür ve marka ve ürün tanıtımlarını gerçekleştirmenin en kolay yolu olan branda baskı reklam sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Branda baskı diğer reklam ürünlerine göre daha avantajlıdır. Çünkü diğer tanıtım araçlarına göre daha büyük ebatlarda baskı yapılabilmektedir, daha dayanıklı ve hava koşullarından etkilenmeyen bir yapıya sahiptir , uzun ömürlü ve uygun fiyatlıdır. Branda baskı kullanılarak tanıtımı yapılmak istenen kampanya veya ürün dış cephelere asılabilir ve böylelikle reklamın daha çok kişiye ulaşması mümkün hale gelir. Dayanıklı olan branda baskı ile reklam uzun ömürlü olur ve uzun vadede müşteri çekmeye devam eder.

Kağıt oto paspas, araç yıkama, temizleme sonrası araba iç zeminine yerleştirilen matbaa ürünleridir. Oto paspasları arabanın zeminini su, kum ve toz gibi dış etkenlere karşı korur ve dört mevsime uygun olarak kullanılmaktadır. Genellikle kraft kağıt üzerine siyah baskı ile dikkat çekici bir tasarımla baskı yapılır. Kağıt oto paspaslar, otomobil temizlik ve yıkama alanında hizmet veren firmaların müşteri memnuniyeti için tercih ettikleri ürünlerin başında gelmektedir. Üzerinde firma logosu, iletişim numarası bulunan kağıt oto paspas baskıları reklam için ideal bir üründür. Bir promosyon ürünü olarak reklam etkisi yüksek olan kağıt oto paspaslar özellikle otomobil sektöründe ve arabası olan herkesi hedefleyen firmalar için oldukça etkili bir reklam aracıdır. Temizlik sonrası oto paspasların hediye ürün olarak araçların içerisine serilmesi müşteri memnuniyetini artırmakla beraber firmanın daha çok kişiye ulaşması sağlanır. Kağıt oto paspaslar standart olarak 33x48 cm ebatlarında üretilir ve ek olarak daha büyük ebat istenirse 48x68 cm ebadı da üretilmektedir. Kuşe kağıt paspas, kalın kraft paspas, deri kağıt, tela bezi ve karton kağıt gibi birden çok farklı malzeme seçeneği bulunmaktadır. Tercih edilen malzemeye göre farklı fiyatlarda üretimi olan oto paspaslar her ihtiyaca ve her bütçeye cevap verebilmektedir. Genellikle oto yıkama firmalarının tercih ettiği kağıt oto paspaslar; yıkama ve bakım alanında faaliyet gösteren işletmelerde, galerilerde hem hizmet kalitelerini artırmak amacıyla hemde reklam amaçlı kullanılmaktadır. Kağıt oto paspaslar aracılığıyla ekonomik bir firma tanıtımı yapılmış olur.

• Tasarıma firma logosu, adı ile birlikte adres ve iletişim bilgilerine de yer verilmelidir. Böylelikle iletişim kurmak isteyen potansiyel müşteriler kolaylıkla ulaşabilir. • Kağıt oto paspas siparişi oluşturmadan önce kullanılacak malzemenin türünü belirlemek gerekir. Bütçeye ve müşteri profiline uygun bir malzeme ile oto paspas baskısı yapmak hem ekonomik hemde etkili bir reklam ürünün elde etmeyi sağlar. • Oto paspaslar araç içi zeminde bulunduğu için fark edilebilirlik açısından dikkat çekici olması gerekir ve tasarımda estetik ve nitelikli olmaya özen gösterilmelidir. İstenirse hazır şablonlardan yararlanılabilir. • Kağıt oto paspas bastırmadan önce, oto paspaslarının boyutu belirlenmelidir. Oto paspas tasarımını oluştururken baskıda hata oluşmaması için kenarlardan 5 mm içerde çalışarak kesme payını bırakmak gerekmektedir. • Kağıt oto paspas ürünlerinde kullanılan kraft kağıt kahverengi olduğu için tasarımda kullanılan renkler olduğundan biraz daha farklı görünmektedir. Bunu bilerek renk seçimi yapılmalıdır.

İmsakiye; Ramazan ayında, iftar ve imsak vakitlerinin yazılı olduğu bir matbaa ürünüdür. Her ilin Ramazan ayındaki imsak ve iftar vakitlerini göstermektedir ve ramazan ayı boyunca etkili bir reklam, promosyon ürünüdür. Tek renkli veya çok renkli olarak baskı yapılabilir. Tek renk baskılarda genellikle siyah yada mavi tercih edilmektedir. İmsakiyeler, standart olarak 24 x 34 cm ebatında üretilmektedir. 115 Gr. Kuşe kağıt - 210 Gr. Amerikan bristol karton imsakiye baskısında sıklıkla kullanılan kağıt türleridir. Hazır imsakiye baskısı yapıldığı gibi özel imsakiye baskıları da yapılmaktadır. Özel imsakiye baskılarında istenilen kağıt türüne göre; -Laminasyon (parlak veya mat selefon kaplama) -Lokal Lak (istenen bölgeye parlaklık verme) -Gofre (kabartma) -Varak baskı (altın-gümüş-bakır yaldız baskı) -Özel kesim gibi ekstra işlemler yapılabilir.

Tipo baskı sistemi, en eski ve en yüksek (kabarık) baskı tekniğidir. Tipo baskı, metal harflerin tek tek sayfayı oluşturacak şekilde ters olarak hazırlanması prensibine dayanır. Tipo baskıda baskı uygulanacak yüzey içe ya da dışa doğru sıkıştırılarak kağıdın yüzeyinde bir doku oluşturulur. Yükseltilmiş yazılar mürekkeplenerek direkt olarak kağıda geçirilir. Tipo baskıda kağıt, görüntüyü direkt baskı kalıbından almaktadır. Tipo baskının bir diğer adı, yüksek baskıdır. Hazırlık süreci uzun ve zahmetlidir. Bu nedenle de günümüzde işlevini yitirmiş durumdadır. Tipo baskı makineleri kullanımı günümüzde önemli oranda azalmıştır. Günümüzde daha çok kesim, gofre, numaratör baskı, pilyaj-perforaj gibi başka alanlarda kullanılmaktadır. Nadiren de, kartvizit, fatura ve özel koleksiyon yayınların basımında kullanılmaktadır.

Ofset baskı, matbaacılık sektöründe kullanılan en yaygın baskı tekniğidir. Ofset, baskı tekniği, yağ bazlı baskı mürekkebi ile suyun birbirine karışmaması prensibine dayanmaktadır. Tabaka ofset baskı makinelerinin her bir ünitesinde kalıp silindiri, blanket, basınç silindiri, mürekkep ve su tatbik sistemleri bulunur. Yüzeyde yükseklik farkı meydana getirmeden baskı yapılacak ve yapılmayacak alanların arasındaki fark kimyasal yolla elde edilmektedir. Ofset baskı literatüre ingilizceden geçmiştir ve “OFF-SET” kelimesi olan kavram, mürekkebin belli bir sıra gözeterek, dolaylı yoldan kauçuk aracılığı ile kağıda geçmesi durumunu nitelemektedir. Ofset baskı ile belirli bir gramaja kadar olan her çeşit kağıda başarılı bir şekilde baskı yapılması mümkündür. Ofset baskı, bir asrı aşkın bir süredir kullanılan ve günümüzde de en çok tercih edilen baskı tekniğidir. Ofset baskı, binlerce materyale hızlı baskı yapma imkânı sağlamaktadır ve bu nedenle tercih sebebidir. Ofset Baskının Avantajları Nelerdir? • Ofset baskı ile çok miktarda baskı hem kısa sürede hemde düşük bir maliyetle yapılabilmektedir. Bu nedenlerle bütün dünyada en çok tercih edilen baskı tekniğidir. • Ofset baskı makinelerinde basılacak her renk için farklı bir birim bulunmaktadır. Böylelikle tek seferde çok farklı renkler basılabilmektedir. • Maliyet – fayda oranı yüksek bir baskı tekniğidir. Yüksek kalitede renk seçenekleri sunmaktadır ve ayrıca hızlı baskı olanağı sağlar. • Matbaa ve baskı tesislerinde kullanılan geniş hacimli en uygun baskı tekniğidir. Neredeyse her sektörün baskı ihtiyacını karşılayabilecek esnekliktedir. • Ofset baskı diğer matbaa uygulamaları olan kabartma ve damgalama gibi farklı baskı uygulamalarına olanak sağlamaktadır. Ofset baskı birçok farklı teknikte baskıya cevap vermektedir.

Billboardlar açık hava alanlarında kullanılan reklam tabelalarıdır. İlk olarak 1990 yıllarında kullanılan bu reklam tabelaları özellikle trafikte, yollarda kişilerin görebilecekleri yerlere konumlandırılmaktadır. Billboard afişler bu reklam tabelalarında sergilenir. Billboardlar genellikle afiş baskı tekniği ile hazırlanır ve ofset baskı tekniği ile basılırlar. Klasik bir billboard 350 x 200 cm boyutlarında üretilmektedir. Genellikle 4, 6 ya da 10 parça şeklinde hazırlanıp birleştirilirler. Büyük boy hazırlanan afişler, billboard tabelalarında hedef kitlenin dikkatini çekecek şekildedirler. Billboard afişlerinin kötü hava koşullarından yıpranmasını engellemek amacıyla genellikle yapımlarında kostik veya su bazlı yapıştırma tekniği uygulanır. Dış koşullardan uzun bir süre etkilenmeyen billboardlar ile reklam ve tanıtım faaliyetleri uzun süre boyunca gerçekleştiği gibi ulaşılmak istenen hedef kitlenin de hafızalarında yer eder. Açık hava reklam uygulamalarından olan billboardlar sıklıkla kullanılan reklam araçlarından biridir. Büyük ebatlarda üretiliyor olması dikkat çekici ve etkili bir reklam aracı olmasını sağlamaktadır. Büyük ölçüleri nedeniyle hareket halinde olan kişiler tarafından da fark edilme ve istenen mesajı alıcılara ulaştırma potansiyeline sahiptirler. Billboard baskı ile markanın adı veya duyurulmak istenen kampanyası, mesajı aynı anda birçok kişiye iletilmektedir. Doğru bir tasarım ve görsellerle hazırlanan billboard afişler ile elde edilmek istenen reklam sonuçları maksimum seviyeye çekilebilir.

• Billboard baskıda, ölçü ilk olarak dikkat edilmesi gerekendir. Billboard baskının tam olarak panolara oturması için kiralanan açık hava reklam alanının ölçüleri doğru ve net bir şekilde matbaaya verilmelidir. • Billboard baskı afişlerde içerik hiyerarşisine dikkat etmek gerekmektedir. Doğru içerik hiyerarşisi ile kurgulanmış olması reklam etkisini artıracaktır. İlk olarak hedef kitleyi etkileyecek olan başlık ve alt başlıkların uyumuna dikkat edilmelidir. Daha sonra fotoğraf ve resim gibi görsel tamamlayıcıların afişte doğru konumlandırılması içerik hiyerarşisinde önemlidir. Bu öğelerin düzenli ve uygun bir sırada olması billboard afişi daha etkin ve kaliteli olmasını sağlar. • Billboardların amacı hedef kitlenin dikkatini çekmektir ve verilmek istenen mesajın karşı tarafa olabildiğince net ve etkili bir şekilde geçirilmesidir. Kısa ve çarpıcı başlıklar bu noktada etkili olacaktır. • Birdiğer dikkat edilmesi gereken nokta billboard afişinde yer alan metin ve renklerin uyumudur. Uyumsuz içerikler dikkati dağıtır ve verilmek istenen mesajı direkt olarak veremez. • Billboard tasarımı sade, uyumlu olması gerektiği gibi farklı bir düşünce ürünü olmalıdırlar. Yaratıcı düşünce biçimi, billboardların benzerlerinden farklı olmasını sağladığı gibi reklamın akıllarda uzun süre kalmasına da hizmet edecektir. • Son olarak billboardlarda kullanılacak görsellerin çözünürlük kalitesi olabildiğince yüksek olmalıdır. Büyük ebatlarda baskı yapıldığından dolayı çözünürlüğü düşük olan görsellerle kaliteli bir baskı elde edilemez.

Roll up stand, makaralı bir mekanizmaya sahip ve rahatça açılıp kapanabilen bir araçtır. Rollup banner kasası alüminyumdan üretilmektedir ve roll up bannerlar kendinden ayaklıdır. Roll up baskısı yapıldıktan sonra basılmış olan malzeme mekanizmaya takılmaktadır. Roll uplara uygun bir şekilde üretilen matbaa baskıları ile taşınabilir ve her yere götürülebilir bir reklam, tanıtım afişi elde edilir. Gövdesinde bulunan mekanizma sayesinde kullanılmayacağı zamanlarda üzerindeki görseli içeriye doğru çeker ve taşınabilir bir hal alır. Roll up standlar görsel reklam malzemeleri için vazgeçilmez bir stand çeşididir. Roll Up Bannerlar kolay kurulum özelliği ve rahat taşınabilir olmasından dolayı dünyada en fazla tercih edilen reklam ve tanıtım ürünüdür. Ayrıca yer kaplamaması her alanda rahatça kullanılmasını sağlamaktadır ve taşıma kolaylığı da sağlamaktadır. Konferans, seminer, tanıtım gibi alanlarda oldukça rahat bir şekilde kullanım sağlayan roll up ve roll up bannerler, rahat bir kullanıma sahip olmasının yanı sıra iyi bir şekilde konuyu yansıttığı ve görsel açısından da desteklenebildiği için sıklıkla tercih edilen bir reklam, tanıtım ürünü olmaktadır. Fuarlarda , konferanslarda, seminerlerde kısacası reklama ihtiyaç duyulan hemen hemen her yerde kullanıma uygundur. Mağaza ve showroom girişlerinde, toplantı odalarında, fuar alanlarında, ürün standlarında, marketlerde, seminerlerde ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılan ve sıklıkla karşılaşılan ürünlerdir. Tanıtım ve reklam için vazgeçilmez bir görsel reklam unsurudur ve pratik kullanıma sahip olması kullanımını artırmaktadır. Roll up baskıda sıklıkla kullanılan baskı malzemesi avrupa brandadır . Genellikle baskı ebatları: 85 cm X 200 cm’dir.

Yaka kartları, kimlik kartı görevi gören ürünlerdir. Yaka kartları, çalışanlara ve işyerlerine büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Birçok kurum ve kuruluşta yaka kartı kullanılmasının asıl nedeni güvenliktir ve yaka kartları ile güvenlik doğru şekilde sağlanmaktadır. Çalışma alanlarının resmiyet kazanması, insanların daha verimli bir şekilde personel görevlerini üstlenmesi ve tertip düzen açısından yaka kartları önemli ölçüde bir düzen ve kolaylık sağlamaktadır. Yaka kartları, işyerlerinde güvenliği sağlamanın yanında personellerin çalıştıkları departman hakkında fikir verir, giriş-çıkış saatlerini görebilmeyi kolaylaştırır ve ziyaretçi giriş- çıkışlarını takip etmeyi sağlar ve bu gibi durumlar yaka kartlarını daha çok tercih edilir kılar. Üstelik doktorlar, öğretmenler, mağaza görevlileri ve iletişim uzmanları gibi neredeyse tüm mesleklerde yaka kartı kullanım örnekleri gözlemlenebilir. Yaka kartları farklı malzemelerden farklı boyutlarda üretilebilmektedir. Yaka kartlarının temel işlevi, kartın üzerindeki bilgileri yazan çalışan hakkında bilgi sahibi olmayı sağlamaktır. Yaka kartının üzerinde yazan bilgiler ile çalışan kişinin adı, soyadı, işyerindeki pozisyonu anlaşılabilir ve fotoğraflı yaka kartları sayesinde de kart üzerinde yazılı bilgilerin fotoğraftaki kişiye ait olup olmadığıda doğrulanabilir. Yaka kartı kullanım alanı sadece şirketler, işyerleri gibi çalışma sektörü değildir. Yaka kartları konferanslar, seminerler, açılış etkinliklerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ziyaretçilerin etkinlikle ilgili aidiyet hissetmelerini sağladığı gibi etkinliğe davetli kişilerin birbirleri ile iletişim kurmalarını kolaylaştırdığı içinde yaka kartı kullanımı oldukça yaygındır. Yaka kartları tek yönlü veya çift yönlü olarak basılabilir. Genellikle 8.6x5.4 cm boyutunda yaka kartı baskısı yapılır. İstenilen ölçülerde de baskı yapılması mümkündür.

Yaka kartı askı ipleri, şirketlerin, çeşitli kurum ve kuruluşların kullandığı personel veya üyelik kartlarını boyunlarına ve yakalarına asması için kullandığı pratik, kaliteli ve profesyonel matbaa ürünleridir. Kart askı ipleri, boyun askı ipleri olarakta bilinir. Yaka kartı ipleri metal veya plastik kart baskılarında kullanılabilir. Yaka kartı askı ipi etkinliklerin ve kurumsal firmaların vazgeçilmez ürünlerdendir. Yaka kartı kullanımı prestij sağladığı gibi aynı zamanda reklam aracı olarakta kullanılabilmektedir. Kurumsal firmalar personel kartlarını verirken firma logosunun basılı olduğu bir yaka ipi ile birlikte verdikleri taktirde marka imajını ve kurumsal imajı güçlendirirler. Reklam aracı olarak yaka kartları ipi etkinliklerde en çok göze çarpan ve akla kazınan ürünlerdir bu nedenle etkinliklerde sponsor firmanın veya düzenleyen firmanın logosu basılarak oldukça sık kullanılmaktadır. Yaka kartı ipi, 1.3, 1.5, 2, 2.5 cm ebatlarında üretilebilmektedir. yaka kart ipi okullarda öğrenciler, seminerlerde fuarlarda ve konserlerde yetkili kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Kurumsal şirketlerde personeller tarafından kullanılmaktadır.

Reçeteler, doktorun hastasına gerekli gördüğü ilâcı ve kullanış şeklini üzerine yazdığı kâğıtlardır. Reçete, hastaların ilaçlarını eczaneden alabilmeleri için doktorlar tarafından yazılır. Özel hastane, poliklinik ve muayenehane gibi özel sağlık kuruluşlarında kurumun logosunun ve iletişim bilgilerinin basılı olduğu reçeteler kullanılmaktadır. Özel olarak baskı yapılan reçeteler hem doktor ve hastanın işini kolaylaştırır hem de kurumun marka değerine katkı sağlar. Aynı zamanda sağlık kurumunun logosunun ve isminin bulunduğu reçeteler kurumlara güven oluşumuna katkı sağlarlar. Reçete baskısında tek renk baskı olduğu gibi 4 renk baskıda yapılması mümkündür. A5 boyutunda ve 1. Hamur 80 gr. kağıt kullanılarak basılan reçete ürününde yaprak sayısı genellikle 25 ya da 50 yaprak olarak tercih edilmektedir Reçete baskısında tasarımda kurum logosuna ve iletişim bilgilerine yer verildiğinden ve doğru, eksiksiz yazılmış olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Hasta bilgi formu özel hastane, poliklinik ve muayenehanelerde hastaların bilgilerinin alınıp yazılarak kaydedildiği ve dosyalanalarak saklanabilen baskı ürünleridir. Hasta bilgi formlarında hastanın tüm sağlık geçmişi yer almaktadır ve bunun yanı sıra kişisel bilgilere de yer verilmektedir. Hastayı tanımaya ve geçirmiş olduğu rahatsızlıklara göre daha iyi bir hizmet almasını sağlayan hasta bilgi formları, birçok sağlık kuruluşunda kullanılan en önemli baskı ürünlerindendir. Hasta bilgi formu, bir sağlık kuruluşunun olmazsa olmaz baskı ürünlerinden biridir. Özellikle kurumsal kimlik oluşturarak bir marka değeri yaratmayı amaçlayan sağlık kurumları hata bilgi formunu sıklıkla kullanmaktadır. Hasta bilgi formu gibi baskı ürünleri prestij ve marka değeri sağladığı gibi insanların kuruma karşı bir güven oluşturmalarına katkı sağlamaktadır. Bu nedenlerle kurum logosunun da yer aldığı bir hasta bilgi formu baskısı yaptırmak kazanç sağlar. Hasta bilgi formu A4 boyutunda olup tek yüze baskı ile basılmaktadırlar. Kullanılan kağıt gramajı 80 gramdır ve kağıt kalitesi 1. hamurdur. Kağıt kenarları düz kesimdir ve 4 renk baskı yapılmaktadır. Hasta bilgi formunda mutlaka tarih kısmı olmalıdır ve kurum logosu kağıdın üst tarafına yerleştirilmelidir.

Kaldırım\park dubaları, enjeksiyon plastik sistemi ile yoğun dolgu olarak üretilen dikkat çekici, uyarıcı tanıtım materyalleridir. Kaldırım ve park dubaları ekonomik yoldan tanıtım materyali olarak kullanılmaktadır. Kaldırım dubası ve park dubası, kaldırım üzerinde veya park yerlerinde işletmeler tarafından dış mekanlarda reklam amacıyla kullanılır ve kolay taşınırlar. Kaldırım dubası genellikle kaldırım üzerlerinde yoldan geçen potansiyel müşterileri mağazaya çekmek ya da marka bilinirliğini artırmak amaçlı kullanılır. Firmalar, işletmeler kendi müşterilerine ait park alanını belirlemek için park dubası kullanırlar. Park dubaları aynı zamanda müşterilere ulaşmanın bir yoludur ve reklam amacıyla kullanılmış olur. Park dubası üzerinde yer alan alana firma logosu eklenerek prestij ve marka bilinirliği artırılabilir. Kaldırım/park dubası kullanan işletmeler marka bilinirliklerini arttırarak satış rakamlarını yükseltmektedirler. Plastik pano üzerine baskılı yapışkanlı folyo uygulaması yapılarak üretilen kaldırım\park dubaları kullanım amacına ve kullanım yerine göre sunulan seçeneklerle 40×65 cm ya da 50×90 cm boyutlarında üretilmektedirler.

Kırlangıç bayrak tanıtım amaçlı kullanılan bir bayrak çeşididir. Kırlangıç flama bayrak olarak da adlandırılır. Günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir tanıtım aracı olan kırlangıç bayraklar, başta büyükşehir belediyesi olmak üzere tüm belediyelerin ve resmi kurumların ilgili hizmeti ya da ismi belli etmek için kullandıkları görsel ifade aracıdır. Özel firmalarda reklam ve tanıtım amaçlı kırlangıç bayrak baskı yaptırmayı tercih ederler. Kırlangıç bayraklarda özel olarak üretilen ve sadece şirketlere özgüdür. Kırlangıç bayrakların üzerinde firmaların ismi, logosu ve iletişim numaraları ile sloganları yer almaktadır. Kırlangıç bayraklar firmanın bilinirliğini ve farkındalığını artırdığı gibi amacını yani hangi iş ile uğraşıldığı bilgisini de yansıtır. Kırlangıç bayrak, tüm iç ve dış ortamlarda istenilen her organizasyonda kolaylıkla kullanılabilen bayrak türüdür ve kullanım yerine göre çok farklı ebatlarda baskı yapılması mümkündür. Kırlangıç bayrakların bir ucunda pvc boru ve ip bulunur, böylelikle asımı kolaydır ve asıldığı yerde sağlam bir şekilde durur. Genellikle suya dayanıklı saten kumaş kullanılarak baskı yapılan kırşangıç bayraklar hem iç hem de dış mekanlarda kullanıma uygundur. .Fuar alanlarında, dış alanlarda ve firma içinde kullanılacak olan kırlangıç bayrak çeşitleri firmaların reklamlarını en iyi şekilde yaparken aynı zamanda kurumsal bir kimlik kazandırmada da etkili olmaktadır. Kırlangıç bayrak baskı yapılırken tasarımda titiz olmak gerekir ve profesyonel bir görünüm elde edilmelidir. Bayrak baskısında kullanılacak renkler, firma logo renkleri ile uyumlu olmalı ve bayrak üzerine yerleştirilmek istenen logo, slogan düzenli, sıralı bir şekilde yerleştirilmelidir. Kullanılacak sloganın kısa ve öz olması gerekir böylelikle verilmek istenen mesaj direkt olarak verilir.

Standlar firmanın imajını birebir yansıtan, konumu ve tasarımıyla ziyaretçiye, katılımcı firma hakkında ilk izlenimi veren,organizasyonların en önemli parçasıdır. Stand giydirme, standların talebe göre folyo kaplama, branda germe, dekota ve talep edilen yere uygun olan herhangi bir reklam malzemesi ile kaplanmasıdır. Farklı fuar stand giydirme çeşitleri de mevcuttur. Stand giydirme çalışması firma istek ve taleplerine uygun olacak şekilde farklı alternatif uygulamalar yapılmasına uygundur. Stand giydirmenin en önemli kullanım alanı fuarlardır. Fuar standları giydirme sıklıkla kullanılır. Fuarlarda, fuar süresi boyunca kullanılan standlar fuardaki şirketlerin ofisi konumundadır ve aynı zamanda en iyi reklam aracıdır. İyi bir reklam alanı olan standların en iyi şekilde giydirilmeleri gereklidir. Fuar çerçevesine uygun olarak hazırlanan tasarım ve baskı uygulaması ana tema üzerinde kalarak fuarda firmayı öne çıkarır. Estetik bir tasarım ve kaliteli görsellerle desteklenen fuar standları ilgi ve dikkati üzerine çekmektedir.

One way vision, PVC esaslı bir malzemeden üretilmekte olup, delikli bir yapıya sahiptir. Bir diğer adı delikli folyodur. One way vision baskı, binaların cam yüzeylerine yapılan reklam uygulamalarına denilmektedir. One way visionun kullanım alanı sadece cam yüzeylerdir. Cephe giydirme olarakta bilinen one way vision ile cam olan dış cepheler delikli bir folyo ile kaplanır ve folyonun üzerindeki baskı ile bir reklam aracı haline dönüşür. Reklam aracı olarak kullanılan bu delikli folyonun delikli olması camın iç kısmından bakarken dışarının görülebilmesini ve dışardan bakıldığında ise sadece reklamı gösterip iç mekanın görünmemesini sağlamaktadır. One way vision uygulaması yapılan cam binalarda binaya dışarıdan bakıldığında reklam görseli rahatça ve son derece kaliteli bir biçimde sergilenmekte olup binanın içini görmek ise tamamıyla imkansızdır. Hava karardıktan sonra ise iç mekanda aydınlatma kullanılmasıyla içerisi de görülmeye başlar ve aynı zamanda iç aydınlatma nedeniyle dış mekandaki reklamda görünürlüğünü yitirir. Delikli folyodaki deliklerin çapları malzemeye göre değişmektedir. Baskıdaki görsel kalitesi delik çaplarına göre değişmektedir. Kullanılan folyonun deliklerinin boyutu ne kadar küçük olursa baskının kalitesi artar ve reklam görseli daha net olur. Ayrıca malzeme üzerindeki delikler, güneş ışınlarının geçmesini mümkün kılar ve iç mekânı karanlıkta bırakmaz. One way vision kaplama işlemi dış cepheye uygulanır ve bu nedenle tüm hava koşullarına maruz kalır. One way vision baskıda kullanılan boyalar solvent bazlı olup dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Yağmur, kar, güneş ışığı gibi birçok etkenden kolay kolay etkilenmemektedir. One way vision baskının kullanım alanı oldukça geniştir ve bir çok kitle tarafından tercih edilmektedir. Cam yüzeye sahip aklınıza gelebilecek her alanda rahatça kullanılabilmektedir. Havalimanları, restoran ve kafelerde kullanımı tercih edilebildiği gibi en çok kullanıldığı yerler ise, araba camları, mağaza vitrinleri ve dış yüzeyi cam olan binalardır. One way vision ölçüleri kullanılacak alan boyutuna göre belirlenirken, kalınlığı 0.15 – 0.2 mm aralığındadır.

Kartpostallar geçmişten bu yana var olan mektuplaşma araçlarından biridir. Bir yüzü resim baskılı olup diğer yüzü yazı yazmak için uygun olan kağıtlardır. Gönderilme yada kullanılma amacına göre bazen tebrik kartı, bazen doğum günü kartı kimi zamanda yeni yıl kartı olarak kullanılır. Farklı şehirlerde, farklı ülkelerde yada aynı şehirde yaşayan insanlar, özel günlerde sevdiklerine kartpostal göndererek özlemlerini, sevgilerini ve iyi dileklerini iletebilirler. Gönderilen kartpostallar bir hediye niteliğini taşımakta olup uzun süre saklanmaya değer ürünlerdir. Günümüzde kullanımı gelişen teknolojiyle birlikte azalmış gibi görünsede özelleştirilmiş kartpostal baskısına ihtiyaç duyulmaktadır. Özel olarak baskısı yapılan kartpostallar insanlara, arkadaşlara hediye etmek için veya bir etkinliği duyurmak için davetiye amacıyla da kullanılabilir. Bunun yanında marka sahipleri, firmalar ve şirketlerde özel kartpostal baskı yaptırıp kullanmaktadır. Logolu kartpostal baskı yaptıran firmalar bu kartpostalları hem çalışanları hem müşterileri hem de iş ortakları ile olan iletişimlerinde sıklıkla kullanmaktadırlar. Kurumlar çalışanlarına ve müşterilerine kendilerini özel hissettirmek için özel gün ve etkinliklerde üzerinde firma adının ve logosunun bulunduğu kurumsal kartpostallar göndermektedirler. Bu durum çalışanların ve hedef kitlenin kurumdaki aidiyet duygusunu güçlendirmesine olumlu katkı sağlamaktadır. Ayrıca firma logosu kullanılarak baskı yapılan kartpostallar marka reklam değerine de sahiptir.

Makbuzlar her işletmenin sahip olması gereken en temel üründür. Teslim alınan ürünün -genellikle paranın- karşılığında verilen alındı belgesine makbuz denilmektedir. Birçok işletme çeşitli makbuzları gündelik hayatlarında kullanırlar, bunlara örnek olarak tahsilat makbuzu, tediye makbuzu ve para makbuzu gösterilebilir. Tahsilat makbuzu, ödeme alan firmaların karşı tarafa ödeme alındığına dair verdikleri belgedir. Özellikle elden ödeme alınan işletmelerde kullanılan tahsilat makbuzu Hem ödemeyi satın alana hemde ürünü satan işletmeye kolaylık sağlar. Bu iki taraflı fayda durumu sebebiyle de tahsilat makbuzu neredeyse tüm firmalar, işletmeler tarafından kullanılır. Tediye makbuzu kurumlarda gerçekleştirilen para ödemelerinde, ödemeyi yapan taraf tarafından kesilen makbuzdur. Tediye makbuzunun tahsilat makbuzundan farkı, işletme sahibi tarafından değilde alıcı yani parayı ödeyen kişi tarafından kesilen makbuz olmasıdır. Tediye makbuzunda amaç yapılan ödemeyi belgelemektir. Para makbuzu, para alışverişi sonrasında firmaların doldurduğu ve her iki taraf içinde para alışverişinin gerçekleştiğini gösteren belgedir. Para makbuzları firmaların kendi logolarını kularaka baskı yapması mümkündür ve orta ölçekli kurumların özellikle logolu makbuz kullanması hem imaj hemde profesyonellik olarak büyük katkı sağlamaktadır. Makbuz üzerinde kesinlikle bulunması gereken bir takım bilgiler vardır ve bunlar; 1. Makbuzu düzenleyenin adı soyadı, ünvanı, 2. Makbuzun düzenleme tarihi, 3. Parayı verenin adı soyadı, 4. Verilen para tutarı (rakam ve yazı ile), 5. Yatırılan çek ise çekin ait olduğu banka ve çek numarası, 6. Parayı alanın adı, soyadı ve imzası yer alması gerekir.

X Banner, üzerindeki görseli gergin bir şekilde tutarak daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir reklam ürünüdür. X banner, ismini, afişin arka kısmında bulunan X’e benzer destek bölümünden almaktadır. X banner stand tasarımı, görseli dar ve düz bir şekilde göstermek için köşeleri çekerek gergin bir görüntü elde etmeye yöneliktir. Gergi sistemi ile görselin gergin durmasını sağlayarak şık bir görünüm sağlar. Kurulum aşamasında, herhangi bir el aleti kullanmadan basit bir şekilde kurulum işlemi yapılır. X Banner baskı özellikle firmaların öne çıkarmak istediği içerikleri iç-dış mekanlarda sergilemek için kullanılır ve x banner üzerine yerleştirilmek istenilen afiş, dijital baskı ile yerleştirilmektedir. X banner üzerindeki afiş, görsel ürün net olarak gözükmektedir. Kurulum, taşıma ve toplama açısından oldukça avantajlı olan x bannerler hiçbir zorluk yaşanmadan kolaylıkla kullanılabilir. Alüminyum ve sert plastik malzemelerden üretilen X Banner, kurulum ve depolama kolaylığı için "çadır direği" teknolojisini kullanmaktadır. X Banner, ticari fuarlar ve diğer etkinlikler, satış noktaları veya lobiler için vazgeçilmez bir tanıtım aracıdır. Mağazalar ve AVM’lerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer reklam ürünlerine kıyasla çok daha geniş kullanım alanı bulunmaktadır ve dikkat çekici olması nedeniyle çok tercih edilen bir üründür. Farklı ebatlarda üretimi mümkün olan X bannerler için en çok tercih edilen boyut 80x180m’dir. Kullanım alanına ve amacına göre farklı ebatlarda sipariş verilebilir. X bannerlar fiyat-performans açısından uygun bir ürün olmasının yanı sıra, kaliteli ve uzun ömürlüdür.

Folyo, plastik bazlı kendinden yapışkanlı ve ekstra mukavemetli malzemeden yapılan ve firmaların reklam amacıyla kullandıkları reklam malzemesidir. Folyo kesim, ara yüzeyi yapışkanlı olan ve 100 ile 120 MİC kalınlığındaki PVC malzemenin plotter sayesinde baskılı olarak kesilmesi işlemidir. Folyo kesim işleminde vektörel olarak çizilmiş grafik, bilgisayar vasıtasıyla plotter folyo kesim makinesine gönderilir ve daha sonra Plotter, kendisine bağlanmış olan renkli folyoyu, tasarıma uygun olarak keser. Bu uygulama baskısız olarak da yapılabilir. Diğer yandan folyoların uygulanacağı alana transferin sağlanabilmesi için üretimden sonra tüm yüzeyi taşıyıcı özellikte olan transfer bandı ile kaplanmaktadır. Folyo kesim, yazı kesim olarakta bilinmektedir. Yapışkanlı Folyonun folyo kesim olarak kullanılmasının en büyük nedenleri kolay montaj ve dayanıklılık süresidir. su ve güneşe(yağmur, nem vb.) dış etkenlere maruz kaldığında yerinden çıkma, soyulma gibi olumsuz sonuçlar doğurmaz ve bu koşullara uzun süre dayanabilir. Folyo kesim ile üretilen baskıların istendiğinde çıkarılabilir olması tercih edilebilirliğini arttırıyor.

Hizmet işletmelerinde sunulan hizmetin ve emtianın cins ve miktarını göstermek amacıyla düzenlenen belgeye adisyon denir. Tıpkı sipariş fişi gibi gün içi işlemleri kayıt altında tutmak için kullanılan bir üründür. Adisyon basımı, resmi evrak olması dolayısı anlaşmalı matbaa firmaları tarafından yapılmaktadır.Adisyon ödeme yapıldığını kanıtlayan bir belge değildir. Adisyonun işlevsel görevi hizmet işletmesinde müşterinin tükettiği maddeleri göstermeye yöneliktir. Adisyon, müşteri siparişi alınırken düzenlenerek müşteri masasında bulundurulur. İlk siparişte açılan adisyon diğer siparişler içinde kullanılmaya devam eder ve sonra alınan siparişlerde ilk sipariş için açılan adisyon üzerine işlenir. Baskılı adisyon fişi, 2 yada 3 nüsha olacak şekilde işletmenin ihtiyacına göre baskı yapılır. 2 nüsha şeklinde basılan adisyon fişinin bir nüshası ödemeyi yapan müşteriye bir nüshası muhasebeye verilmesi kullanılabilir. Adisyon baskıda çoğunlukla A6 kağıt boyutu veya A6 ya çok yakın boyutlar kullanılmaktadır. 14.8×10.5 cm, 10x14 cm veya 9.5x16 cm boyutlarında basımı yapılmaktadır. Adisyon kağıtları kullan at bir materyaldir ve bu nedenle çoğunlukla teksir kâğıdı gibi 70-80 gramlık kâğıt formalardan üretilir.

• Adisyon baskıda 2 veya 3 nüsha baskı yapılması mümkündür ve baskıdan önce işletme içerisindeki yapılanmayı göz önünde bulundurarak basılması gereken nüsha sayısına karar verilmelidir. • Adisyon baskının tasarımında matbu bir evrak olması nedeniyle genellikle tek renk baskı kullanılır ve baskıdan önce işletmeye uygun adisyon şablonuna ve rengine karar verilmelidir. Ek olarak adisyon fişi üzerinde işletmeye ait logo, iletişim bilgisi, işletmeye ait internet siteleri gibi bilgilere yer verilebilir. • Adisyon fişi üretiminde baskı sayısı maliyet açısından önemlidir. Ne kadar çok baskı yapılırsa maliyetinde düşeceği göz önünde bulundurulmalıdır ve ihtiyaca göre baskı siparişi verilmelidir. Adisyonlar gün içinde işletmelerde sıklıkla kullanılan ürünlerdir az baskı yaptırıp tekrar baskı siparişi vermek durumunda kalmamak için adetler doğru hesaplanmalıdır.