arabic

Hemen bizi arayın.

444 20 79

Çalışmayı Özelleştir

Gelişmiş Seçenekler

Karton Çanta

Karton Çanta

Dosya - Yükleniyor

Aradığınız ürünü listede bulamadınız mı?

Özel Teklif menüsünü kullanarak dilediğiniz özellikleri bize bildirin. En kısa sürede ve en uygun fiyatlarla aradığınız özelliklerdeki ürün için teklif hazırlayarak sizi bilgilendirelim.

background Layer 1 100 TL ve üzeri
kargo bedava
background Layer 1 Tasarım Desteği
İstiyorum
background Layer 1 Hazır Şablonlar
Seçin
background Layer 1 Çalışma Yükle

Açıklamalar

Günümüzün en etkili reklam aracı olan karton çantalar alışveriş yapılan mağazalardan veya marketlerden alınan malın içine konulduğu baskılı materyallerdir. Taşıma amacıyla kalın gramajlı kartondan üretilen ve farklı ölçülerde üretimi mevcut olup aynı zamanda geniş bir tasarım alanına sahip reklam ve tanıtım aracıdır. Karton çantalar genelde insanlar arasında karton poşet veya kağıt çanta olarak biliniyor. Tercihe göre karton çantaların tasarımında marka logosu ve iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları gibi iletişim araçları ekleniyor ve böylelikle sokaklarda dolaşan bir reklam aracı haline dönüşüyor. Karton çantayı kullanan bir kişi sayesinde yüzlerce kişiye ulaşan bir reklamınız oluyor. Bu nedenle karton çanta üretimi yaptırmak markalar ve mağaza sahipleri için altın kural olabiliyor. Genellikle kuyumcular, hediyelik eşya mağazaları, giyim, kozmetik, saat, fuar, avm firmaları, hastaneler, eğitim kurumları, hatta ve hatta fuarlarda tanıtım sektörleri şirketlerinde tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda kullanıcıların gönüllü olarak reklam aracı olan karton çantaları taşıdıkları düşünülürse , firmaların tercih sebebi anlaşılabilir. Karton çanta üretimi sektörde birçok üretici tarafından farklı farklı alanlardaki firmalar için yapılmaktadır. İhtiyaca göre farklı boylarda, renklerde, kalınlıklarda üretilebilir. Kısacası her sektöre hitap edebilmektedir.

Dayanıklı malzemelerden üretilen bu çantalar, uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Karton çanta baskısında tercih edilen Amerikan Bristol kağıt kalın ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için karton çantalar, sık kullanıma uygundur. Dayanıklılığı artırmak için ayrıca tabanına altlık da yerleştirilebilir. Kuşe kağıdın yanında amerikan bristol, kroma kartondan da üretilen karton çantaların üretiminde önemli nokta kullanılacak olan kağıdın gramajıdır. Kalın gramaj kağıtların kullanılma nedeni çantanın daha mukavemetli olmasıdır. İçerisinde taşınacak ürüne göre gramaj seçimi yapılmalıdır aksi takdirde çabucak yırtılıp kopabilir. Aynı zamanda hammaddeleri de kağıt olduğu için geri dönüşümlü çevre dostu ürünler olan karton çantalar kullan at ürünler değillerdir ve kullanan kişiye bağlı olarak kullanım süresi de değişmektedir. Üretilen malzemeden dolayı uzun süreli kullanıma uygun çantalardır. Bu nedenle karton çanta tasarımları görsel ve grafik açısından zengin olmalıdır. Ne kadar iyi bir tasarıma sahip olursa o kadar sık kullanılacaktır. İnsanlar dışarıda ellerinde poşet taşımak istemeyebiliyor ama şık bir karton çantayı taşımaktan rahatsızlık duymuyorlar. Günümüzde Karton Çantalar, firmaların\markanın tercihe bağlı olarak değişik şekillerde baskıya alınabilir ve böylelikle müşterilerin beğenilerine göre karton çanta baskısı yaptırmak mümkün hale gelmektedir. Karton çantalarda tasarım sonsuzdur. Fakat, en fazla kullanılan çeşitleri, dik, yatay, körüklü ve körüksüz modelleridir. Tamamen müşterinin isteği üzerine şekillenirler. Karton çanta üretiminde tercihinizi belirleyebilmek ve kaliteli karton çantalara sahip olabilmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir:

 

 • Karton çanta baskısında temel olan kullanılacak kağıdın türüne karar vermektir. Kullanılacağı sektöre göre kağıt seçimi yapmak bir hayli önemlidir. Karton çantalarda firmalar tarafından en çok tercih edilen karton türü, Amerikan bristoldür. Amerikan bristol karton; bir tarafı mat diğer tarafı parlak olan, dayanıklılığı yüksek bir karton türüdür. Sert olması, ön ve arka tarafının beyaz olması sebebiyle matbaalar tarafından da tercih edilirler.

Geri dönüşümlü kraft karton; Geri dönüşümle elde edilen, maliyet bakımından düşük olan, gri renkli bir karton çeşididir.

Kuşe karton; Mat ve parlak olmak üzere 2 türe ayrılan karton çeşididir.

Kroma kartonlar; Maliyeti düşük ve en hesaplı karton çeşididir. Baskı yüzeyi beyaz, içe gelen kısmının gri olması sebebiyle maliyet oldukça düşüktür. Bu kağıt çeşitlerinde ihtiyaca ve maddiyata uygun olanını seçmek mümkündür.

 • Kağıt gramajı da karton çanta üretiminde temel noktalardan biridir. İçine konulacak ürünün ağırlığına göre bir gramaj seçmek doğru olacaktır.Karton çantayı yaparken karton çantanın ne kadar kullanışlı ve sağlam yapıldığına dikkat etmek önemlidir. Her sektörün ihtiyacı farklıdır. İçinde taşınacak olan ürüne göre farklılık göstermektedir.

 • Karton çanta tasarımında kullanılacak olan renklerin seçimi çok önemlidir. Renkleri marka ile doğru orantılı bir şekilde seçmek daha kaliteli bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır. Karton çantalarda tasarımın ilgi çekici olması önemlidir. Renk seçimlerinin çarpıcı ama uyumlu olarak yapılması gerekir. Çok fazla renk daha dikkat çekici olmak demek değildir ve bu nedenle doğru, uygun ve yeterli sayıda renk seçimi yapmak önemlidir.

 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise çantaların ebatıdır. Baskıya gitmeden önce ebatların doğruluğu ve en x yükseklik x derinlik uygunluğunu tekrar tekrar gözden geçirmek gereklidir.

 • Baskıya gitmeden önce tasarımda kullanılan şablonların kenar çizgilerini kaldırmak gerekir. Baskı sırasında desenlerdeki çerceve kenarlarda ufak kayma olma ihtimali vardır ve şablonun kenar çizgileri kaldırılmadığında bu kaymalar belli olabilir ve çerçeveler kayık durabilir. Çerçeve çizgisi konulmadığında bu risk ortadan kalkar.

 • Karton çanta basımında önemli olan bir noktada karton çantaların üretim miktarıdır. İhtiyaca göre yeterli sayıda baskı yaptırmak ekonomik olarak en doğrusudur. Baskı adedi doğru hesaplanmadığı takdirde gereğinden fazla maliyet ödenmiş olur.

 

 

Karton Çanta Baskıda Maliyeti Etkileyen Unsurlar

Karton çanta baskı adedi

Karton çanta ebatları (büyüklük-küçüklük)

Üretimde kullanılacak kağıdın türü

Kullanılacak kâğıt gramajı

Renk Seçeneği (Tek renk\ dört renk)

Körüklü\Körüksüz olması

İpli\İpsiz seçeneği

Baskı sonrası ekstra işçilikler maliyeti değiştiren unsurlardır.

 

 

 

Tasarımda farklılık isteyen, kaliteli bir görünüm elde etmek isteyen firmalar bu baskı sonrası işlemlerden kullanabilirler. Baskı sonrası işlemler genellikle müşteri veya firma isteğine bağlı olarak farklı formlarda da uygulanabilir işlemler bütünüdür. Karton çantaların tasarımında tercihe göre; Selefon kaplama (İsteğe göre Mat yada Parlak selefon) ,Lak,Kısmi Lak, Kabartma Lak (Gofre) ve varak baskı şeklinde baskı çeşitleri uygulanabilmektedir. Selefon, ürünlere ekstra koruma sağlayan şeffaf ve ince bir kaplamadır. Ürüne baskı yapıldıktan sonra uygulanır ve kağıt ürünlerini dış etkenlere karşı korumak amacıyla uygulanır. Ürünün yıpranması ve yırtılması zorlaşır, engellenir ve böylece ürünün kullanım ömrü uzar, kalitesi ve dayanıklılığı artar. Sadece kuşe kağıtlara uygulanabilen lak uygulaması da baskı sonrası ürünün kullanım ömrünü uzatmaya ve kaliteli bir görünüm vermeye yaramaktadır. Kısmi Lak, baskısı yapılan ürünün tümüne değil sadece istenilen kısmına uygulanır ve uygulanan kısma parlaklık verir. Bu uygulama genellikle ürün üzerindeki logoya, iletişim bilgilerine ya da sloganlarına dikkati çekmek amacıyla yapılmaktadır. Kabartma lak ise belirlenen tasarım alanına parlak selefonun iki defa uygulanması ile elde edilmektedir ve bu nedenle Kısmi Laktan daha belirgin bir yapıdadır. Kabartma lak, vurgulanmak istenen logo, obje ve marka gibi grafiklere parlaklık ve emboss (gofre) efekti vermektedir ve ürünün daha şık, belirgin ve göz alıcı olmasını sağlamaktadır. Lak işlemi ile birlikte tasarıma gümüş ve altın yaldız da uygulanabilir. Böylelikle lak uygulaması, ürünlerinize şıklık katar ve farklı bir tasarım elde etmenize olanak sağlar. Tercihe göre tasarımda bu işlemler kullanılabilir.

 

Karton çanta gibi promosyon ürünlerde tasarım kadar baskı kalitesi ve kullanılan kağıt kalitesi de imaj ve reklam açısından önem taşımaktadır. Eymen Ajans olarak uzun yıllara dayanan tecrübemizle kaliteli baskılar yapmaya özen gösteriyoruz. eymenajans.com da bulunduğunuz yerden online olarak sipariş vererek kaliteli karton çantalara sahip olabilirsiniz.

 

Uzman ve deneyimli ekibi ile çalışmak isterseniz eymenajans.com size bir tık kadar yakın.

 

 

Karton Çanta Baskı Siparişi Vermeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • Karton çanta ölçülerini belirledikten sonra tasarım aşamasına geçilmelidir. Tasarımda ölçülere uygun çalışıp kesim payı da bırakmaya özen gösterilmelidir.

 • Tasarımda yer alacak bilgiler için kullanılacak yazı stili ve yazı puntosu biraz uzaktanda okunabilir boyutlarda olmalıdır.

 • Kullanılan renklerin dikkat çekici ve aynı zamanda kendi içinde ve marka renkleri ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Çok fazla renk kullanarak karmaşa oluşturmaktan uzak durulmalıdır.

 • Karton çanta üzerinde kullanılacak logo ve görsellerin çözünürlük kalitesi yüksek olmalıdır. Yüksek çözünürlük yüksek kalitede baskı demektir.

 • Karton çanta üzerinde iletişim bilgilerine mutlaka yer verilmelidir ve varsa sosyal medya hesapları da eklenmelidir. İletişim bilgileri çok büyük yazılarla yazılmamalıdır.

 • İnternet üzerinde bulunan hazır karton çanta tasarımlarını inceleyerek tasarım hakkında fikirler edinebilirsiniz.

 • Karton çanta tasarımını oluştururken zorluk yaşarsanız hazır şablonlardan yararlanabilir veya özel tasarım istiyorum derseniz eymenajans.com un uzman ve deneyim sahibi tasarım destek ekibinden güvenle faydalanabilirsiniz.

 

Tasarımda istenilen bilgiler :

 • Karton çanta adet bilgisi

 • Karton çanta ebat bilgisi

 • Kullanılacak kağıdın gramajı ve cinsi

 • Kaç renk baskı olacağı

 • Dikey\yatay yönlü

 • Selefon olup olmadığı

 • Baskı sonrası ekstra işçiliklerden;

 • Lokal veya Kısmı lak

 • Gofre (kabartma)

 • Özel kesim

 • Varak baskı ( gümüş, altın ) olup olmadığı bilgileri istenmektedir.

Yazının devamı...
Öne Çıkan Çalışmalar