arabic

Hemen bizi arayın.

444 20 79

Çalışmayı Özelleştir

Gelişmiş Seçenekler

Katalog Tasarım ve Basım

Katalog, ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımının en etkili ve detaylı bir şekilde yapılmasını sağlayan tanıtım ve sunum araçlarından bir tanesidir. Kataloglar, bütün bir şekilde firma ürünlerini ya da hizmetlerini içerik bakımdan zengin ve detaylı bir şekilde tanıtır. Kataloglar çok sayfalı tanıtım materyalleridir ve böylelikle kapsamlı bir tanıtım yapma imkanı sağlamaktadır. Firmalar\Markalar ürün tanıtımı yapmak istediklerinde ürünlerini fotoğraflar ve metin içerikleriyle destekleyerek tasarımsal açıdan zenginleştirerek hedef kitleye doyurucu bir bilgi sağlar. Birçok firmanın müşterileriyle teması ilk olarak kataloglar üzerinden olmaktadır ve kataloglar bu aşamada firma prestiji, gücü ve çalışma şeklini yansıtan bir materyal halini alır.Kataloglar genel olarak her yıl yenilenen ve firmalar tarafından potansiyel müşterilerin cezp edilmesi amacı ile kullanılan tanıtım ve pazarlama unsurlarıdır. Günümüzde başta giyim ve alışveriş sektöründe yoğun bir şekilde kullanılan kataloglar kurumsal olmayı amaçlayan hemen her firma tarafından kullanılır.

Dosya - Yükleniyor

Aradığınız ürünü listede bulamadınız mı?

Özel Teklif menüsünü kullanarak dilediğiniz özellikleri bize bildirin. En kısa sürede ve en uygun fiyatlarla aradığınız özelliklerdeki ürün için teklif hazırlayarak sizi bilgilendirelim.

background Layer 1 100 TL ve üzeri
kargo bedava
background Layer 1 Tasarım Desteği
İstiyorum
background Layer 1 Hazır Şablonlar
Seçin
background Layer 1 Çalışma Yükle

Açıklamalar

Katalog, ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımının en etkili ve detaylı bir şekilde yapılmasını sağlayan tanıtım ve sunum araçlarından bir tanesidir.   Kataloglar, bütün bir şekilde firma ürünlerini ya da hizmetlerini içerik bakımdan zengin ve detaylı bir şekilde tanıtır. Kataloglar çok sayfalı tanıtım materyalleridir ve böylelikle kapsamlı bir tanıtım yapma imkanı sağlamaktadır. Firmalar\Markalar ürün tanıtımı yapmak istediklerinde ürünlerini fotoğraflar ve metin içerikleriyle destekleyerek tasarımsal açıdan zenginleştirerek hedef kitleye doyurucu bir bilgi sağlar. Birçok firmanın müşterileriyle teması  ilk olarak kataloglar üzerinden olmaktadır   ve kataloglar bu aşamada firma prestiji, gücü ve çalışma şeklini yansıtan bir materyal halini alır. 

Kataloglar genel olarak her yıl yenilenen ve firmalar tarafından potansiyel müşterilerin cezp edilmesi amacı ile kullanılan tanıtım ve pazarlama unsurlarıdır. Günümüzde başta giyim ve alışveriş sektöründe yoğun bir şekilde kullanılan kataloglar kurumsal olmayı amaçlayan hemen her firma tarafından kullanılır.  firma tanıtım kataloğu, ürün tanıtım kataloğu, tarım kataloğu, inşaat kataloğu, mühendislik kataloğu, sergi kataloğu, sanat kataloğu gibi sınırsız sayıda alan için katalog tasarlanabilir. Kataloglar firmaların\markaların kendini net bir şekilde anlatmasına ve kurumsal kimliğinin öne çıkmasına olanak sağlayan ürünleri ve öne çıkarmak istenilenleri ayrıntılı bir biçimde inceleme olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda müşterilerin ihtiyaç duyduğu bilgileri kısa ve öz bir biçimde sunar. Firmalar için katalog baskı sahibi olmanın önemi ise hem müşteri ziyaretlerinde hemde ofise gelen ziyaretçilerin incelemesi için uygun bir tanıtım aracı olması ve bu basılı ürünler firmaların ön yüzüdür.   

Markanızla alakalı ilk izlenimleri oluşturan kataloglar, müşterilerinize çalışmalarınız, ürünleriniz hakkında bilgi veren tanıtım araçlarıdır.  Firmanın ürünleri ya da hizmet verdiği alanlar hakkında ayrıntılı bilgiyi hedef kitleye  sunmanın en hızlı yolu profesyonel bir katalog sahibi olmaktır.  İş dünyasında profesyonel bir duruş sergilemek isteyen firmalar tanıtım aracı olarak katalog kullanımını tercih ederek bu tanıtım aracı sayesinde akıllarda güçlü ve kalıcı bir imaj yaratabilir, pazardaki iş hacmini büyütebilir.  Kaliteli bir katalog baskısı ile iyi bir imaj çizilebileceği gibi kaliteli olmayan bir katalog baskısı da marka imajını olumsuz etkilemektedir. Katalog baskısında göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır:

▪ Katalog baskı aşamasına gelmeden önce hazırlıklarının tamamının bitmiş ve rakip firma analizleri yapılmış, örnek tasarımlar incelenerek en doğru sonuca ulaşılmış olması gerekmektedir. Doğru ve pratik bir tasarım oluşturulmalıdır. Katalog, bastırdıktan sonra uzun dönemli kullanılacak bir materyaldir ve insanlar arasında elden ele dolaşarak daha çok kişiye ulaşabilme potansiyeline sahiptir. 

▪ Katalog tasarımında ilk olarak dikkat edilmesi gereken katalog ile markanın uyumu olmalıdır. Markaya veya firmaya ait renkler, yazı tipi, logo kullanılarak marka ile bütünlük sağlanıp profesyonel bir imaj çizilmelidir.

▪ Katalog tasarımına geçmeden hedef kitlenin kimler olacağını belirlemek ve hedef kitleye hitap eden bir tasarım oluşturulmalıdır.

▪ Katalog içerisinde kullanılan yazılarda birçok yazı tipi ve boyutu kullanmak profesyonel bir görüntü elde etmenizi engelleyebilir. Sade ve karmaşık olmayan görüntü daha profesyonel görünmeyi sağlayacaktır.

▪ Katalog içerisinde sergilenecek ürünler arasında yeterli boşluk olmasına özen gösterilmesi gerekir. Sıkıştırılmış bir sayfa düzeni kataloğu inceleyen kişinin dikkatini yoğunlaştırmasına engel olacaktır.  Tüm ürünlerinizi sergilerken ve en önemli ürünlerinizi öne çıkaracak kadar yeterli boşluk ve alan olduğuna dikkat edilmeli. 

▪ Katalog baskılarınızda ürünlerin tam olarak içeriklerinin detaylı girildiğinden ve yüksek karlı ürünlere yeteri kadar yer verildiğinden emin olunmalıdır. Verilen bilgilerde önceliğiniz müşterilerinizin talep ettikleri bilgiler olmalıdır.

▪ Katalog tasarımları  fotoğraf, metin yazıları ve grafiklerle desteklenmeli ve yazı başlıkları ile dikkat çekilmesine gayret gösterilmelidir. Yüksek kalitede profesyonelce hazırlanan görseller ve fotoğraflar kullanıldığı takdirde daha şık ve kaliteli bir katalog elde edilir. 

▪ Tasarım aşamasında en önemli konu kataloğun konusuna uygun tasarım yapılmasıdır. Mobilya, tasarım, cafe, moda gibi sektörlerinde müşterilerin dikkatini çekecek daha renkli, eğlenceli ve hareketli tasarımlar tercih edilmelidir. Araba, inşaat, mühendislik, mimarlık gibi alanlarda hizmet veriliyorsa insanlara güven verecek daha ağır, sade, kaliteli tasarımlar tercih edilmelidir. 

Katalog Baskıda Maliyeti Etkileyen Unsurlar 

Katalog baskı adedi

Katalog ölçüleri

Kullanılacak kağıt türü

Kullanılacak kağıt gramajı 

Katalog kapağında kullanılacak baskı sonrası işçilikler maliyeti değiştiren unsurlardır. 

Katalog baskılarda tercihe göre baskı sonrası ekstra işçiliklerde uygulanabiliyor. Bu işlemler; selefon uygulaması, kısmı yada kabartma lak uygulamaları ve varak baskı uygulamalarıdır. Lak tasarımın daha şık ve estetik gözükmesini sağlayan bir uygulamadır. Lak uygulamasınında çeşitleri mevcuttur ve katalog kapak baskıda tasarıma uygun olanı tercih edilebilir. Bunlar kısmi lak, kabartma lak ve varak baskıdır. Kısmi lak katalog kapağı yüzeyinde belirli bir alana parlak selefonla uygulanan tekniktir, uygulanan yüzeyinin parlak olmasını sağlamaktadır. Kısmi Lak uygulanan bölgenin parlak olması, bölgede yer alan metin ya da görsele dikkat çekmeyi sağlamaktadır. Kabartma lak uygulaması ile kapak üzerinde istenilen bir bölgeye kabartma işlemi uygulanabilir. Uygulama alanına dikkat çekicilik kazandırır ve bunun yanı sıra dokulu bir yapıya sahip olmasını sağlar. Lak uygulamaları genellikle tasarıma bir doku ya da kısmi parlaklık kazandırılmak istenen bölgelere uygulanan bir işlem olduğundan tasarıma farklı bir hava katmak isteyen kurumlar yada kişiler tarafından tercih edilmektedir. Varak veya yaldız baskı uygulamaları ile katalog kapak tasarımlarını başka bir boyuta taşımak mümkün hale gelir. Varak\yaldız baskı doğru bir tasarımla uygulandığında katalog baskılarında kaliteli ve şık bir görünüm elde edilebilir. 

Bir matbaanın basım kalitesini ortaya çıkaran kaliteli basılmış olan katalog basımı, firmaların satışını artırmak için ve marka algısı üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. eymenajans.com un çalışma prensibi yıllardır süregelen deneyimleri ile müşterilerin isteklerini birleştirerek profesyonel bir katalog üretimi yapmaktır. Matbaa tesislerinde titizlikle ve her aşamasına özen gösterilerek üretilir. Katalog, bastırdıktan sonra uzun dönemli kullanılacak bir materyaldir ve insanlar arasında elden ele dolaşarak daha çok kişiye ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Kaliteli bir kataloğa sahip olmak istiyorsanız kaliteli ve sektöründe öncü firmalar ile çalışmalısınız. eymenajans.com 7/24 online hizmeti ve profeyonel ekibi ile bu güvenceyi sizlere vermektedir.

Katalog Siparişi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

▪ Katalog baskılarında ilk olarak ebatları belirlemek gerekir.

▪ Katalog ebatları ile uyumlu bir içerik ve tasarım şablonu hazırlanmalıdır. 

▪ Tasarımda yer alacak yazıların son kontrolleri yapılmalı ve hatalar giderilmelidir. 

▪ Kullanılan yazı puntosu ve stilleri okunaklı olanlardan seçilmelidir. 

▪ Katalog içerisinde yer verilecek görsel ve grafiklerin çözünürlük kalitesi yüksek olmalıdır. 

▪ Kapak tasarımı özenle yapılmalıdır. Farklı ve dikkat çekici, okuyucuda merak uyandıracak şekilde kapak tasarımı yapılmalıdır. 

▪ Katalog baskısında dikkat edilmesi önemli detaylardan biri de  basılacak adet miktarının doğru hesaplanmasıdır. Katalog fiyatları maliyeti etkileyen unsurlardandır fazla üretimi maliyeti oldukça artırabilir. Doğru hesaplama yapılarak ihtiyaçtan fazlasının ya da eksik üretilmesinin önüne geçilmelidir.

▪ Katalog tasarımları için internet üzerindeki şablonlardan yararlanılabilir, fikir edinmek için incelenebilir. 

Katalog tasarımını oluştururken zorluk yaşarsanız eymenajans.com'un tasarım destek ekibinden güvenle faydalanabilirsiniz. 

Baskıda İstenen Bilgiler

▪ Katalog boyutu 

▪ Basılacak Katalog sayısı

▪ Basılacak olan kataloğun sayfa sayısı

▪ Baskıda kullanılacak kağıdın türü

▪ Baskıda kullanılacak kağıdın gramajı 

▪ Kapak sayfasında uygulanacak baskı sonrası işçilikler: selefon, lak...olup olmayacağı bilgileri istenmektedir. 

Yazının devamı...
Öne Çıkan Çalışmalar