arabic

Hemen bizi arayın.

444 20 79

Çalışmayı Özelleştir

Gelişmiş Seçenekler

Etiket

Dosya - Yükleniyor

Aradığınız ürünü listede bulamadınız mı?

Özel Teklif menüsünü kullanarak dilediğiniz özellikleri bize bildirin. En kısa sürede ve en uygun fiyatlarla aradığınız özelliklerdeki ürün için teklif hazırlayarak sizi bilgilendirelim.

background Layer 1 100 TL ve üzeri
kargo bedava
background Layer 1 Tasarım Desteği
İstiyorum
background Layer 1 Hazır Şablonlar
Seçin
background Layer 1 Çalışma Yükle

Açıklamalar

Etiket baskıları, yapıldığı tarih veya ürünün yapıldığı firmanın tanıtımı için yapılan kendinden yapışkanlı ya da yapışkansız yapılan baskılı materyallerdir. Ürün tipine göre çok değişken formlarda ve ölçüde hazırlanan bu etiketlerin içeriklerinde ürüne ait ölçü, fiyat, ürünün üretildiği malzemenin niteliği, teknik özellikleri, kullanım biçimi, marka ve diğer detaylı bilgiler yer alır.  Etiketleri temel olarak yapışkanlı etiket ve yapışkanlı olmayan etiketler olarak ikiye ayırabiliriz. Kendinden yapışkanlı etiketler kullanıldığı ürün hakkında genel özellikler, ölçü, fiyat bilgisi, diğer açıklayıcı bilgiler ile barkod veya karekod içerebilir. Kendinden yapışkanlı etiketler genel olarak iç mekan ve ürün üzerine yapıştırılarak kullanılır. Çıkartma ve etiketler, kendi içerisinde barkodlu, kapatıcı, şeffaf, fiyat etiketi, metal, dokuma etiket  olmak üzere birçok kategoriye ayrılır. Bu kategoriler etikette verilmek istenen bilgiye ve etiketin basımına göre oluşmaktadır. Karton etiketlerde genellikle ipli kullanım mevcuttur. Etiketlerin yüzlerce türü ve baskı çeşidi vardır. Kullanıldığı kağıt türü dışında özel kesimler ile de farklı etiketler üretimi mevcuttur. İstenilen her şekil ve büyüklükte etiket baskısı yapılabilmektedir. Kare etiket baskısı, dikdörtgen, yuvarlak etiket baskısı olmak üzere özel kesimli etiket baskıları vardır.

Hemen hemen her sektör de etiket kullanılmaktadır. Etiketler, özel ihtiyaca uygun olarak teknolojiden mobilyaya, tekstilden gıdaya çeşitli iş alanlarda kullanılan, bazen marka bilinirliği için reklam amaçlı tercih edilen, bazen de üzerinde ürün bilgilerinin yer aldığı tanıtıcı malzemelerdir.  Tekstilde, ürün ambalajının üstünde, dış ve iç ortamlarda kullanılabilirler. Dış ortamlarda kullanılacak etiketler daha kaliteli malzemeden üretilmekte olup dayanıklılık süresi artırılır. Etiketlerin üretiminde genellikle kuşe, amerikan bristol, japon bristol ya da dokulu özel fantazi kağıtlar tercih edilmektedir. Farklılık oluşturmak adına kraft kağıtlara tek renk baskılı olanları da kullanılabilmektedir. Yapışkanlı etiketler özellikle, 1. hamur ya da kuşe kağıttan 4 renk ofset baskı veya serigraf uygulaması ile basılırlar. Serigraf baskı ile yapılan etiket baskılarında dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Etiket basımı hangi model tercih edilecek ise kağıt türü de ona göre seçilmektedir. Her etiketin farklı kullanım amacı bulunmaktadır bu nedenle kullanılacağı alana uygun olarak üretimi yapılması hem görüntü hemde dayanıklılık açısından önemlidir. Yapışkanlı olmayan etiketlerde her iki yüze de baskı yapılabilirken yapışkanlı etiketlerde tek yüze baskı yapılır. 

Etiketler marka imajını belirleyen ürünler arasında yer alır.  Bir ürün üzerindeki etiket hem tasarım olarak hem de üretildiği malzeme açısından ne kadar kaliteli olursa karşı tarafta çizdiği imaj o kadar iyi olur. Reklam sektöründe, alışveriş dünyasında imaj en önemli şeydir. Etiketlerde ürünler hakkında bilgi veren detaylardır. Etiket baskıda tercihinizi belirleyebilmek ve ihtiyacınıza uygun etiketlere sahip olabilmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir:

▪ İlk olarak etiketin kullanım amacı ve kullanılacağı alan belirlenmelidir. Kullanım alanı göz önünde bulundurularak etiket seçimi yapılır. 

▪ Etiket ebat seçimi için kullanım alanına dikkat etmek gerekir. Eğer kullanılacak etiket baskıları dış mekanda kullanımı olur ise tasarım ve ebat uygun ölçülerde olmalı  ve tüm bilgileri kapsayacak kadar yeterli büyüklükte bir ebatta etiket baskısı yapılmalıdır. Etiket boyutları kullanım amacına uygun olarak belirlenmelidir.  Eğer promosyonların ve satış amaçlı ürünlerin üzerine yapıştırılacaksa küçük etiketler seçmek yerinde olacaktır. Herhangi bir yüzeye reklam ve tanıtım amaçlı yapıştırılacak etiketlerin daha büyük olması gerekir.

▪ Etiket üzerinde hangi bilgilere yer verileceğine karar verilmelidir. Marka logosu, reklam sloganı, iletişim bilgileri, verilen hizmetlerle ilgili kısa ibareler ve iletilmek istenen mesajla ilgili görseller… gibi.

▪ Etiket baskılarında firmaya\markaya ait bilgiler eksiksiz olmalıdır. Markaya ait amblem ve iletişim bilgileri etiket tasarımında  olmalıdır böylelikle etiket yoluyla doğru bir reklam yaparak potansiyel müşterilerin ulaşması sağlanır. 

▪ Etiket üzerindeki yazıların kolay okunabilir nitelikte olması son derece önemlidir. Bunun için okunaklı fontlar ve en az 10 punto kullanılmalıdır. Kullanılacak görseller yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Böylece baskıda daha iyi sonuçlar elde edilir.

▪ Etiket tasarımında kullanılacak renkler marka renkleri ile uyumlu olmalıdır. Dikkat çekici olmasını isterken uyumsuz renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Sade renkler her zaman kaliteyi ifade etmektedir.

▪ Yapışkanlı etiketlerde kullanılan renk ve görseller de önemlidir. İlgi uyandıran fakat gözü yormayan renk ve görseller kullanılmalıdır. Renkler firma logosunun renkleriyle uyumlu olmalıdır.

▪ Farklı tasarımlar elde etmek için farklı kağıt türlerinden yararlanılabilir ancak bu durum her etiket seçeneği için uygun değildir. Örneğin yapıştırmalı etikette kraft kağıt veya fantezi kağıt kullanımı pek uygun değildir. 

▪ Marka prestijini ve reklam unsuru olarak etkinliğini artırmak amacıyla daha kaliteli etiketler için etiket üzerine parlak, mat veya dokulu selefon, kısmi lak, gofre, altın veya gümüş varak baskı ya da özel kesim uygulamaları yapılabilir. Hem şıklık katar hemde kaliteyi, dayanıklılığı artırır. 

Etiket Baskıda Maliyeti Etkileyen Unsurlar 

Etiket baskı adedi

Etiket ebatları (büyüklük-küçüklük)

Üretimde kullanılacak kağıdın türü

Kullanılacak kâğıt gramajı

Renk Seçeneği (Tek renk\ dört renk)

Baskı sonrası ekstra işçiliklerden;

Lak, kısmi lak, kabartma lak, gofre ve varak baskı olup olmaması maliyeti değiştiren unsurlardır. 

Ürün etiketleri diğer reklam ürünleri gibi ürünün kalitesini gösteren baskı ürünleridir. Etiketler reklam ürünün ön yüzü olarak kabul edilir. Ürün ele alındığında ilk bakılan şey etikettir. Reklam ürünleri gibi etiketlerde  tüketiciye kalite duygusu veren olgulardan biridir. İnsanlar etikete dokunduğunda kaliteli olduğunu düşünmediği etiket ile ürün arasında bir bağlantı kurarlar ve ürününde kalitesiz olduğunu düşünürler. Kalitesiz basılmış ürün etiketleri markanızın genel imajına da ciddi ölçüde zarar verir. Etiketin kalitesi satın almayı etkileyen faktörlerdendir. Etiket üzerinde yazan bilgilerden yola çıkarak alıp almamaya karar verirler. Bu nedenle ilk baktıkları şey etiketler olur.  Ucuz ve basit duran bir malzeme ile üretilmiş ürün etiketleri müşteriye o anda olumsuz izlenim ve mesajlar vererek, müşterinin satın almadaki tutum ve davranışlarını etkileyebilir. Markanız için kullandığınız ve tasarladığınız her detay çok önemlidir. Önemsemediğiniz her detay size olumsuz etki ile geri dönebilir. Etiketlerde detay ürünlerdir ancak etkileri çok büyüktür. Bu nedenle kaliteli malzeme orjinal tasarımla birleştirilerek kaliteli baskı yapılmalıdır. Eymen Ajans olarak uzun yıllara dayanan tecrübemizle kaliteli baskılar yapmaya özen gösteriyoruz. eymenajans.com da bulunduğunuz yerden online olarak sipariş vererek kaliteli etiket baskılara sahip olabilirsiniz. 

Uzman ve deneyimli ekibi ile çalışmak isterseniz  eymenajans.com size bir tık kadar yakın.

Etiket Baskı Siparişi Vermeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

▪ Etiketin kullanılacağı sektöre uygun etiketlerden seçim yapılmalıdır. 

▪ Kullanım alanı gözetilerek malzeme seçimi yapılmalıdır. Dış yüzeylerde, yıpranmaya elverişli yerlerde kullanılacaksa daha dayanıklı etiket malzemeleri seçilmelidir. 

▪ Etiket üzerinde yer almasını istediğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olun ve bu bilgilerin kolayca okunur olmasını sağlayın. 

▪ Etiket üzerinde yer verilcek logo ve görsellerin yüksek çözünürlükte olmasına özen gösterin. 

▪ Etiket tasarımında kullanılacak olan renklerin marka kimliği ile uyumlu renkler olmasına dikkat etmelisiniz. Farklı renkler kullanmak isterseniz aralarındaki renk uyumunu gözetmeniz gerekir. 

▪ İnternet üzerinde bulunan hazır etiket tasarımlarını inceleyerek tasarım hakkında fikirler edinebilirsiniz.

▪ Etiket tasarımını oluştururken zorluk yaşarsanız hazır şablonlardan yararlanabilir veya özel tasarım istiyorum derseniz eymenajans.com un uzman ve deneyim sahibi tasarım destek ekibinden güvenle faydalanabilirsiniz. 

Baskıda istenilen bilgiler :

▪ Etiket adet bilgisi

▪ Etiket ebat bilgisi

▪ Etiket türü (Yapışkanlı-Yapışkansız)

▪ Kullanılacak kağıdın gramajı ve cinsi

▪ Kaç renk baskı olacağı

▪ Baskı yönü (Sadece Ön ya da Ön + Arka)

▪ Selefon olup olmadığı

▪ Baskı sonrası ekstra işçiliklerden;

▪ Lokal veya Kısmı lak

▪ Gofre (kabartma)

▪ Özel kesim

▪ Varak baskı  ( gümüş, altın ) olup olmadığı bilgileri istenmektedir.

Yazının devamı...
Öne Çıkan Çalışmalar