arabic

Hemen bizi arayın.

444 20 79

Çalışmayı Özelleştir

Gelişmiş Seçenekler

Restaurant Menü

Restaurant Menü Baskı Tasarım Matbaa

Dosya - Yükleniyor

Aradığınız ürünü listede bulamadınız mı?

Özel Teklif menüsünü kullanarak dilediğiniz özellikleri bize bildirin. En kısa sürede ve en uygun fiyatlarla aradığınız özelliklerdeki ürün için teklif hazırlayarak sizi bilgilendirelim.

background Layer 1 100 TL ve üzeri
kargo bedava
background Layer 1 Tasarım Desteği
İstiyorum
background Layer 1 Hazır Şablonlar
Seçin
background Layer 1 Çalışma Yükle

Açıklamalar

Menü, bir yemek listesidir. Mutfağın ürün çeşitleri ve servis edilmesi düşünülen yemeklerin listesini anlatmak için kullanılır. Restaurant menüleri işletmelerin müşterilerine ürünlerini sunacağı mini vitrinlerdir. Menü tasarımı ve baskısı, söz konusu restaurant, cafe, bar ve gıda hizmeti veren kurumlar için önemlidir. Menü her restoranın sahip olması gereken ve imaj açısından oldukça önem arz eden bir üründür. Restoranların müşterilerine sunabileceği yemeklerin, içeceklerin ve fiyatlarının listelendiği baskı ürünüdür. Müşteriler bir restoran ve kafe gibi bir yeme-içme mekanına geldiklerinde ilk olarak menüyü görmeyi beklerler ve müşterilere sunulan bu menü, müşterinin memnuniyetinde neredeyse yemekler ve içecekler kadar önemlidir. Menüler, fiks, alakart, tabldot veya seçmeli olabilir. Fiks menü ifadesi, servis edilecek yemeklerin listede belirtilenler olduğu seçme şansı olmadığı durumları anlatmak için kullanılır. Fiks menü genellikle yemek listesi sabit ve fiyatı belirli restoranlarda kullanılır. Alakart menü, listede belirtilen yemeklerden istenilen seçilebildiği durumu ifade eder. Tabldot ise genellikle kamu kuruluşlarında sunulan üç, en fazla dört kapla sınırlı menüleri anlatmak için kullanılır. Menü baskının pek çok çeşidi vardır ve aralarında yapılacak olan seçim menünün genişliği ve mekanın tasarımsal tercihine göre yapılır. Örneğin, restoranda sunulan yemek çeşit sayısı az ise tek sayfa foreks üzerine kuşe baskı en uygun menü çözümü olacaktır. Diğer taraftan daha geniş menülerde sayfa sayısının arttığı menü seçeneklerine yönelmekte fayda vardır.

Menü, yemek yemek veya isteyenlerin cafe, restoranlar gibi yerlerde ilk olarak bakılan bir matbaa ürünüdür. Bu nedenle tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır:

 • Tasarımdaki renk seçimlerini yaparken menü ile mekanın bütünlük sağlamasına özen gösterilmelidir. Restaurant menüleri, markanın kurumsal yapısına (renkler, dekorlar, çizgiler) uygun olmalıdır. Şık aynı zamanda sade, göz yormayan, bilgilendirici bir tasarıma sahip olmalıdır.

 • Menüde kullanılacak ürün fotoğrafları menü için özel çekilmiş ve profesyonel kalitede olmalıdır. Menülerde asla hazır, stok veya çalıntı görseller kullanılmamalıdır. Hazır görsel kullanmak kurum imajına zarar verecektir.

 • Menü tasarımının baskıya uygun olacak şekilde hazırlanması gerekir. Menü boyutlarını önceden belirleyip tasarım ölçülerini ona uygun şekilde hazırlamak gerekir.

 • Tasarımda kullanılacak logo ve yemek fotoğrafları gibi görselleri yüksek çözünürlüklü olarak kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde baskıda kötü çıkan görseller menünün de kalitesiz ve özensiz algılanmasına neden olacaktır.

 • Menü tasarımını yaparken iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları gibi ek bilgilere de yer verilebilir. Böylece gelen müşterilere, ulaşabilme veya sosyal medyadan takip edebilme imkanı sunulmuş olur. Günümüzde sadece kişiler değil kurumlarda sosyal medya hesapları kullanmaktadır. Reklam amacı güden sosyal medya araçlarının bilgileri de menülere eklenirse takip sayısı artarak daha büyük bir reklam kitlesi oluşturulabilir.

 

 

Restaurant Menü Baskıda Maliyeti Etkileyen Unsurlar

Basılacak menü adedi

Menü baskının ölçüsü

Menü üretiminde kullanılacak kâğıt türü

Kullanılacak kâğıt gramajı

Renk Seçeneği (Tek renk\ dört renk)

Baskı sonrası ekstra işçilikler maliyeti değiştiren unsurlardır.

 

Menü baskı sonrasında uygulanabilecek ekstra işlemler bulunmaktadır. Tasarımda farklılık isteyen, kaliteli bir görünüm elde etmek isteyen firmalar bu baskı sonrası işlemlerden kullanabilirler. Baskı sonrası işlemler genellikle müşteri veya firma isteğine bağlı olarak farklı formlarda da uygulanabilir işlemler bütünüdür. Bu işlemler; selefon uygulaması, kısmı yada kabartma lak uygulamaları, özel kesim uygulaması ve varak baskı uygulamalarıdır. Lak tasarımın daha şık ve estetik gözükmesini sağlayan bir uygulamadır. Lak uygulaması ürüne tamamen uygulanabildiği gibi kısmı olarak ta uygulanabilir ve çeşitleri mevcuttur. Menü baskıda tasarıma uygun olan lak uygulaması tercih edilebilir. Bunlar kısmi lak ve kabartma laktır.

Kısmi lak menü yüzeyinde belirli bir alana parlak selefonla uygulanan tekniktir, uygulanan yüzeyinin parlak olmasını sağlamaktadır. Sertifika üzerinde istenilen alana uygulanmaktadır. Kısmi Lak ile bu bölgenin parlak olması bölgede yer alan metin ya da görsele dikkat çekmeyi sağlamaktadır. Kabartma lak uygulaması ile sertifika üzerinde istenilen bir bölgeye kabartma işlemi uygulanabilir. Kabartma lak adı verilen uygulama ise belirlenmiş olan alana parlak selefonun iki kez uygulanması ile elde edilen ve daha belirgin gözüken bir tekniktir. Uygulama alanına dikkat çekicilik kazandırır ve bunun yanı sıra dokulu bir yapıya sahip olmasını sağlar. Lak uygulama çeşitleri genellikle tasarıma bir doku ya da kısmi parlaklık kazandırılmak istenen bölgelere uygulanan bir işlem olduğundan tasarıma farklı bir hava katmak isteyen kurumlar yada kişiler tarafından tercih edilmektedir. Varak veya yaldız baskı uygulamaları ile menü tasarımlarını başka bir boyuta taşımak mümkün hale gelir. Varak\yaldız baskı doğru bir tasarımla uygulandığında menülerde kaliteli ve şık bir görünüm elde edilir.

 

 

Menüde yer alan ürünlerin görsel kalitesi, yazı tipi, renk uyumu ve menü tasarımı, müşteriye merak ve iştah açıcı bir his uyandırmalıdır. Menü tasarımı , baskı ve malzeme kalitesi , satışlarınızı direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle de restoran ve kafe türü işletmeler hem menü tasarımına hem de menü baskı kalitesine önem verirler. Eymen Ajans olarak uzun yıllara dayanan tecrübemizle kaliteli baskılar yapmaya özen gösteriyoruz. eymenajans.com da dilediğiniz an online olarak sipariş imkanı ile hızlı bir şekilde istediğiniz menü baskılara sahip olabilirsiniz.

 

Uzman ve deneyimli ekibi ile çalışmak isterseniz eymenajans.com size bir tık kadar yakın.

 

Menü Baskı Siparişi Vermeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • Menü ölçüleri ve tasarım ölçülerini uygun olduğuna dikkat edilmelidir ve baskı sırasında hatalar oluşmaması için tasarımda kesim payı bırakılmalıdır.

 • Menü üzerinde kullanılacak yazı stilleri kolay okunur olmalıdır ve müşteri menüyü incelerken okumakta zorluk çekmeyecek büyüklükte yazı puntoları kullanılmalıdır.

 • Menü baskıda kullanılacak renkler kurumun diğer ürünlerindeki (broşür, amerikan servis vb.) renkler ile uyum içerisinde olmalıdır. Böylelikle bütünlük sağlanmış olacaktır ve daha kurumsal bir imaj çizmenizi sağlayacaktır.

 • Menüde kullanılacak görsellerin özgün, yüksek kalite ve çözünürlükte olmasına mutlaka özen göstermelisiniz. Görseller kaliteyi doğrudan belirleyen unsurlardır.

 • Menü üzerinde iletişim bilgilerine yer verilmelidir ve baskıda önce doğruluğu kontrol edilmelidir.

 • Menü tasarımında internet üzerindeki hazır tasarımlar incelenerek kuruma uygun bir tasarım oluşturulabilir.

 • Menü tasarımını oluştururken zorluk yaşarsanız hazır şablonlardan yararlanabilir veya özel menü tasarımı istiyorum derseniz eymenajans.com un uzman ve deneyim sahibi tasarım destek ekibinden güvenle faydalanabilirsiniz.

 

 

Tasarımda istenilen bilgiler :

 • Menü adet bilgisi

 • Menü ebat bilgisi

 • Kullanılacak kağıdın gramajı ve cinsi

 • Kaç renk baskı olacağı

 • Selefon olup olmadığı

 • Baskı sonrası ekstra işçiliklerden;

 • Lokal veya Kısmı lak

 • Gofre (kabartma)

 • Özel kesim

 • Varak baskı ( gümüş, altın ) olup olmadığı bilgileri istenmektedir.

Yazının devamı...