arabic

Hemen bizi arayın.

444 20 79

Çalışmayı Özelleştir

Gelişmiş Seçenekler

A5 Broşür

A5 Broşür

Dosya - Yükleniyor

Aradığınız ürünü listede bulamadınız mı?

Özel Teklif menüsünü kullanarak dilediğiniz özellikleri bize bildirin. En kısa sürede ve en uygun fiyatlarla aradığınız özelliklerdeki ürün için teklif hazırlayarak sizi bilgilendirelim.

background Layer 1 100 TL ve üzeri
kargo bedava
background Layer 1 Tasarım Desteği
İstiyorum
background Layer 1 Hazır Şablonlar
Seçin
background Layer 1 Çalışma Yükle

Açıklamalar

A5 çok sayfalı broşür baskısında firmanın sunduğu hizmetin fiyat ve kampanyaları hakkında çok rahatlıkla tanıtım yapabilecekleri bir reklam alanı mevcuttur. Broşürler firmaların hizmet veya ürünlerine ilişkin bilgi veren az sayfalı kitapçık olarak da değerlendirilebilir.

Çok sayfalı broşürlerin içerisinde ise firmanın ürün ve hizmetlerinin geniş bir tanımı da yapılabilmektedir. Bu nedenle broşürler hitap edilen kişilere doyurucu bilgi verme imkânı sağlarlar. İnsanlar broşür sayesinde firmanın sahip olduğu ürünlerden ve hizmetlerinden haberdar olup, en kısa yoldan ulaşabilmektedirler. Ne büyüklükte bir işletme, firma olursa olsun ve hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin bir broşürle potansiyel müşterilere işletmenin veya firmanın çok kısa bir tarihçesinden tutun da satılmakta olan ürün ve verilmekte olan hizmetlere kadar her şeyin kısa ve öz anlatılabileceği bir baskılı ürün çeşididir.

Broşür basımı için, tasarımınızın kaliteli bir şekilde hazırlanmış olması, ilgili ürün ve hizmetleriniz hakkında hedef kitlenin bilgilendirilmesine katkı sağlar. Kaliteli broşürler ve içerikler ile marka değerinizi artırabilirsiniz ve prestij açısından artı değer kazanabilirsiniz.

 

Bastırdığınız broşürlerden en büyük verimi almanız için de tasarımda bazı noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır:

 

 • Broşür baskıları öncelikle belirlenecek hedef kitlesine uygun olmalı ve hedef kitlesine uygun olarak tasarlanmalıdır. İçerik ve görsel seçimi dikkatlice belirlenerek stratejiyle seçilmelidir. Doğru tasarımı oluşturmak için kısa bir araştırma yapılıp, daha önce yapılmış örneklere göz atmak fayda sağlayacaktır. Hedef kitleye ve marka kimliğine paralel olarak daha modern veya klasik seçimlerde bulunabilir, broşürleri dağıtma amacına en uygun olacak kağıt ebatlarını seçerek isabetli bir tasarım yapılabilir.


 

 • Broşürün içeriğinde kurum hakkında müşterilere verilmek istenen tüm mesajların verildiğinden ve kurum, ürünler ve hizmetler hakkında bilmeleri istenen herşeyin aktarıldığından emin olmak gerekir. Tabii broşürde bunların nasıl aktarıldığı da önemlidir. Broşür tasarımı, okumaya teşvik etmeli ve okunduktan sonra ise okuyucuyu harekete geçirmelidir. Anlatımda çok uzun ve sıkıcı cümleler kullanmak yerine daha kısa, akılda kalıcı ve dikkat çekici cümleler kullanmak daha etkili olacaktır. Uzun paragraflara yerine, maddeleyerek yapılan anlatımlar daha fazla ilgi çekmektedir. Tasarımda kısa ve öz cümlelerle daha fazla şey ifade etmeye çalışmak doğru bir adım olacaktır. Ne kadar az ve öz bilgi verilirse okunma oranı o kadar artacaktır. Vurgulu bir dil kullanımı ile beraber müşteriye doğrudan yapılan hitabet daha etkileyici olacaktır. Bunun yanında broşür içerikleri kolay okunmalı; anlam karmaşasına yol açmadan sade ve akıcı bir şekilde amaca ulaştırmalıdır. Broşür tasarımının üzerindeki yazıların kolayca okunabilir olması içinde belirli fontları kullanmak gerekir. Tasarıma ve genel boyuta uygun bir yazı boyutu seçmeniz bu noktada çok önemlidir. Yazılar içerisinde görsel karmaşa oluşmaması için olabildiğince standartlara bağlı kalarak maksimum üç farklı font ile çalışmak daha doğru olur. Ek olarak puntolar ayarlanırken 10 puntodan küçük olan metinlerin okunmasının zor olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Hem tasarımda, hem de metinlerde okunabilirliğe özen göstermeniz broşürünüzü hem göze hem de akla hitap etmek konusunda daha çekici kılacaktır.


 

 • Broşürde yalnızca sözel anlatımdan değil, görsel anlatımdan da yararlanmak son derece önem arz eder. Broşür baskılarında sadece metin yazılarıyla değil, görsel anlatımla ifade etmek mesajların daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Görseller okuyucunun broşürde ilk dikkatini çeken kısımlardır. Bu sebeple görsel seçimlerine ayrı özen gösterilmelidir. Görselleriniz kesinlikle sıradan olmamalı ve karşıdaki kişi üzerinde merak uyandırmalıdır. Broşür hazırlarken kaliteli ve şık görseller kullanılması broşürünüzün daha etkili olmasını sağlayacaktır.

 

 • Hem hedef kitlenin dikkatini çekmek, hem de markanın itibarına ve kişiliğine yakışacak bir broşür oluşturmak için, kullanılan renklere dikkat edilmelidir. Firmanın kurumsal kimliğini en iyi yansıtacak renkler arasından seçim yapılmalı ve bu renklerin birbiriyle uyum içinde olması sağlanmalıdır. Renk seçimlerinde dikkatli ve özenli olunmalıdır. Parlak ve canlı renklerin daha dikkat çekici olduğu doğrudur ancak renkler arasındaki uyum, bir broşürün okunur kılınmasında çok daha önemlidir. Broşürün en can alıcı noktası renk tonu ve görsel seçimleridir. Çünkü broşürü okuyan kişinin o broşürü incelemeye devam edip etmemesi ile renk uyumu doğrudan alakalıdır. Kesinlikle birbiri ile uyumsuz olan tonları kullanmamak gerekir. Diğer tüm pazarlama iletişimi malzemelerinde olduğu gibi broşür tasarımı yaptırırken de kurum logosunu kullanmak ve logonun içinde bulunan renkleri vurgulamak marka algısını artıracaktır. Kullanacağınız diğer renklerin kurumsal renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

 

 • Broşür tasarımı yaptırırken, öncelikle potansiyel müşterilere broşür uzatıldığında ilk gördükleri yerin kapak sayfası olduğunu göz önünde bulundurarak kapakta etkileyici ve dikkat çekici bir görsel ile birlikte ilgi uyandırıcı bir slogana yer verilmelidir. Kapağın, müşteri ile ilk tanışma noktası olduğu düşünüldüğünde kapakta broşürün geri kalanını okutma isteği yaratacak görsel ve sloganlar kullanmak gerekiyor ve verilmek istenen mesaj ne ise kesinlikle kapakta yer almalıdır. Böylelikle okuyucu içerikte aradığı bilgilerin olup olmadığını rahatlıkla anlayabilecektir.

 

 • Broşür baskıları ebat çeşitliliği fazla olması sebebi ile seçilen ebatlara karar verilmelidir. Broşürün birden fazla çeşidi vardır ve bunlar; tek yüzlü broşür, çift yüzlü broşür, katlamalı broşür. Firmanın çalıştığı alana göre doğru broşürü seçmek gerekir. Broşür baskılarında kağıt olarak, kuşe kağıtlar veya mat özel dokulu kağıtlar kullanılabilmektedir. Tek sayfa olarak basılan broşürlerde, bazen kalın gramajlı kağıtlar da prestij amaçlı kullanılabilmektedir. Kalın kağıtların verdiği görsellik ve duruş açısından tokluk, kaliteli bir baskı ile daha şık bir hale gelmektedir. Broşür eğer tek sayfa olarak tasarlanmışsa, arka yüzeye de baskı istenildiğinde kuşe kağıt kullanmakta fayda vardır.

 

 • Son olarak broşürde iletişim bilgilerine mutlaka yer vermek gerekir. Böylelikle broşürlerinizde kurumunuza ait iletişim bilgilerini paylaşmak, broşürün verildiği kişilerin ihtiyaç halinde kolaylıkla ulaşabilmesi sağlanmış olur.

 

 

 

Broşür Baskıda Maliyeti Etkileyen Unsurlar

Broşür sayfa sayısı

Kullanılacak kağıdın boyutu (A3-A4-A5-A7 her birinde fiyat farkı oluşur)

Kullanılacak olan kağıdın kalitesi

Basılacak broşür sayısının miktarı

Kaç sayfaya basım yapılacağı (Önlü arkalı\Tek yüze)

 

Baskı Sonrası Uygulanabilecek Ekstra İşçilikler

Broşür baskı sonrasında uygulanabilecek bazı baskı sonrası ekstra işçilikler bulunmaktadır. Kaliteli ve daha profesyonel broşürlere sahip olmak için ekstra işçiliklerden uygulanabilir.

Broşür baskı sonrası selefon uygulaması: Selefon, ürünlere ekstra koruma sağlayan şeffaf ve ince bir kaplamadır. Baskı ürünlerini suya, ışığa ve diğer dış etkenlere karşı korumak için uygulanan bir laminasyon yöntemidir. Ürüne baskı yapıldıktan sonra uygulanır ve kağıt ürünlerini dış etkenlere karşı korumak amacıyla uygulanır. Ürünün yıpranması ve yırtılması zorlaşır, engellenir ve böylece ürünün kullanım ömrü uzar, kalitesi ve dayanıklılığı artar. Genellikle matbaacılıkta baskı sonrası uygulanan çalışmalarda kullanımı tercih edilen selefon kaplamalar ile oldukça dayanıklı ve estetik broşür tasarımları ortaya çıkar.

Broşür baskı sonrası genel veya kısmı lak:

Lak uygulaması ile kağıt yüzeyi çizilme, nem, güneş ışığı ve kağıt üzerindeki baskının dağılmasına karşı oldukça dayanıklı hale gelir. Ayrıca lak, baskı yüzeyine uygulanarak ürünün parlak ve çekici görünmesini de sağlamaktadır. Broşürlerde parlaklık isteniyorsa eğer, lak uygulaması sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Lak uygulaması yalnızca kuşe kağıtlara uygulanabilen bir yöntemdir. 1. Hamur kağıtlarda ve fantazi kağıtlarda lak uygulaması iyi sonuç vermemektedir. Bu nedenle kağıt seçimini yaparken göz önünde bulundurulmalıdır. Lak genellikle tüm kağıda uygulanır ancak kısmi olarak uygulamada yapılmaktadır. Kısmi Lak adı verilen sadece ürünün belli bölgelerine yapılan lak uygulaması ile farklı tasarımlar elde etmek etmek mümkündür. Kısmi lak ile baskı yapılmış kağıttaki logoya, üzerinde bulunan görsele gibi özel olarak istenilen kısımlara uygulama yapılabilir. Lak işlemi ile birlikte tasarıma gümüş ve altın yaldız da uygulanabilir. Böylelikle lak uygulaması, ürünlerinize şıklık katar ve farklı bir tasarım elde etmenize olanak sağlar.

Broşürlerde özel kesim: Broşürlerin baskı aşaması tamamlandıktan sonra farklı şekillerde kesimi işlemidir. Tasarımda farklılık oluşturarak öne çıkmak isteyen kişiler tercih edebilir. Broşürler genellikle düz kesim olarak üretilir ancak isteğe göre özel kesim uygulaması yapılabilir.


 

 

Broşürler, klasik reklam araçlarından en çok tercih edileni olmasının yanında, firmaya olumlu geri dönüş sağlama potansiyeli en fazla olan baskılı ürün çeşitlerinden biridir. Broşürlerle, firmanızı potansiyel müşterilerinize en pratik şekilde tanıtabilir, onları kampanyalarınız veya yeni hizmetlerinizden toplu bir şekilde haberdar edebilirsiniz.

eymenajans.com da potansiyel alıcılarınızın hizmetinize yönelik bilgiye kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayacak olan broşür baskı siparişinizi online olarak vererek kısa sürede kaliteli çok sayfalı broşürlere sahip olabilirsiniz.

 

Uzman ve deneyimli ekibi ile çalışmak isterseniz 7/24 eymenajans.com size bir tık kadar yakın.

 

Broşür Baskı Siparişi Vermeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • Tasarımda öncelikli olan broşür ebatıdır. Baskı yapılacak kağıt ebatlarına göre tasarım yapılmalıdır ve tasarımda kesim payı bırakılmalıdır ki baskı aşamasında tasarım zarar görmesin.

 

 • Broşür baskılarında ürün ve tanıtımlarına yeteri kadar detaylı yer verildiğinden emin olunmalıdır. Tasarımda sade ve algılanabilir cümlelerle çok şey ifade etmeye çalışın. Çok fazla uzun yazılar kullanmayıp vurgulu bir dil kullanılmak okunmayı artıracaktır.

 

 • Kullanılan yazı puntosu okumayı zorlaştırmamalıdır, rahat okunur yazı puntosu seçmelisiniz. Aynı zamanda çok farklı puntolar kullanmak karmaşık görüntüye neden olabileceği için en fazla üç yada dört farklı punto kullanılmalıdır.

 

 • Kullanılacak renklerin firma renkleri ile uyumlu olmasına ve aynı zamanda dikkat çekici olmasına özen göstermelisiniz. Çok fazla karmaşık renk kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

 • Broşür tasarımınızda yazılı anlatımın yanında görsel anlatımdan da yararlanılmalıdır. Şemalar, resim ve fotoğraflar mesajınızın daha akılda kalıcı olmasına yardımcı olur.

 

 • Broşür içeriğinde iletişim bilgilerinize mutlaka yer verin. Potansiyel müşterilerinizin size ulaşabilmesi için mutlaka güncel iletişim bilgileri Ek olarak sosyal medya hesapları ve harita bilgisi de eklenebilir.

 

 • Broşür kapağı müşteri ile ilk temas noktasıdır ve bu nedenle kapak kısmında broşürün geri kalanını okutma isteği yaratacak görsel ve sloganlar kullanılmalıdır.

 

 • Broşür baskı fiyatları maliyeti etkileyen en önemli unsur adet sayısıdır, ihtiyaçlarınızdan eksik yada fazla yapılmamalı adet doğru hesaplanmalıdır. Adet sayısını hesaplarken broşürlerin çok çabuk tükendiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

 

 • İnternet üzerinde bulunan hazır broşür tasarımlarını inceleyerek tasarım hakkında fikirler edinebilirsiniz.

 

 • Baskı sonrası ekstra işçiliklerden de kullanılmasını istiyorsanız sipariş öncesi belirtilmelidir.

 

 • Broşür tasarımını oluştururken zorluk yaşarsanız hazır şablonlardan yararlanabilir veya özel broşür tasarımı istiyorum derseniz eymenajans.com un uzman ve deneyim sahibi tasarım destek ekibinden güvenle faydalanabilirsiniz.

 

Tasarımda istenilen bilgiler :

 • Broşür adet bilgisi

 • Broşür ebat bilgisi(Açık ve Kapalı Hali)

 • Kullanılacak kağıdın gramajı ve cinsi

 • Kaç renk baskı olacağı

 • Selefon olup olmadığı

 • Baskı sonrası ekstra işçiliklerden;

 • Lokal veya Kısmı lak

 • Varak baskı ( gümüş, altın ) olup olmadığı bilgileri istenmektedir.

Yazının devamı...